رد گلوله‌های سرخ بر تن قره‌باغ

گزارش لحظه‌ای از تحولات در سرزمین مورد مناقشه

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از هدف قرار دادن چند موضع نظامی در قره‌باغ از جمله یک سامانه پدافند موشکی «تور» خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین، رسانه‌های جمهوری آذربایجان امروز سه‌شنبه به نقل از وزارت دفاع این کشور از انهدام یک سامانه موشکی «تور» در نزدیکی خانکندی خبر دادند.

رسانه‌ صهیونیستی: آذربایجان این اواخر از اسرائیل تسلیحات پیشرفته خرید کرد

15:37 – شبکه کان رژیم اسرائیل مدعی شد که جمهوری آذربایجان این اواخر اقدام به خرید تسلیحات نظامی و سامانه های هوایی پیشرفته از این رژیم کرده و آنها را به باکو منتقل کرده است.

جمهوری قره‌باغ: در مقابل پیشروی ارتش آذربایجان مقاومت قاطعانه‌ای شکل داده‌ایم

15:34- نیروی نظامی قره‌باغ کوهستانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای این کشور در برابر تلاش‌های ارتش آذربایجان برای پیشروی در عمق خطوط دفاعی ارتش،«مقاومت قاطعانه» از خود نشان می‌دهند.

در این بیانیه آمده است: ارتش آذربایجان با انجام تدارکات موشکی ـ توپخانه‌ای حوالی ساعت 13:00، 28 شهریورماه در طول کل خط تماس، سعی در پیشروی در عمق پدافندی ارتش دفاع قره‌باغ دارد. نیروهای ما مقاومت قاطعانه‌ای از خود نشان می‌دهند.

15:33- کلیسای ارامنه از همه سازمان‌های بین‌المللی خواست تا به اقدامات نسل‌کشی آذربایجان علیه قره‌باغ کوهستانی واکنش مناسب نشان دهند.

15:26- وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد که در ادامه اقدامات باکو در منطقه قره‌باغ آذربایجان، نقاط تیراندازی و اشیای نظامی متعلق به یگان‌های نیروهای مسلح ارمنستان با اصابت آتش دقیق یگان‌های ما منهدم شد.

15:09- وزارت خارجه ارمنستان از شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیروهای حافظ صلح روسیه خواست تا اقداماتی را برای توقف عملیات نظامی باکو در قره‌باغ انجام دهند.

15:09 – نشست شورای امنیت ملی ارمنستان به ریاست نیکول پاشینیان نخست‌وزیر این کشور برگزار شد.

14:59 – دفتر نخست‌وزیری ارمنستان اعلام کرد که روسیه عملیات نظامی آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی را که آذربایجان به‌ بهانه «عملیات ضدتروریسم» انجام می‌دهد، به ارمنستان اطلاع نداده است.

14:52- گفت‌وگوی تلفنی ذاکر حسن‌اف و یاشار گولر وزرای دفاع آذربایجان و ترکیه درباره عملیات آذربایجان در قره‌باغ. گولر اعلام کرد که ترکیه مانند همیشه کنار آذربایجان است.

هدف قراردادن مواضع نظامی در قره‌باغ با پهپادهای هاروپ

گفته شده که این عملیات با استفاده از پهپادهای انتحاری اسرائیلی هاروپ انجام گرفته است.

در این خصوص،‌ وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه خود اعلام کرد که در عملیات ضدتروریستی امروز در منطقه قره‌باغ، اهداف نظامی عناصر تجزیه‌طلب هدف گرفته شده است و مدعی شد که در این عملیات، به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

در این اطلاعیه آمده است: به منظور اطمینان از مفاد بیانیه سه جانبه (مسکو-باکو-ایروان)، سرکوب تحریکات گسترده در منطقه اقتصادی قره‌باغ، خلع سلاح و خروج نیروهای مسلح ارمنستان از سرزمین‌های ما، خنثی‌سازی زیرساخت‌های نظامی آنها، تضمین امنیت بازگشت جمعیت غیرنظامی به سرزمین‌های آزادشده از اشغال، کارمندان دولتی درگیر در کار ساخت‌وساز و مرمت و پرسنل نظامی ما و همچنین احیای نظام قانون اساسی جمهوری آذربایجان، اقدامات ضد تروریستی محلی در منطقه آغاز شده است.

روسیه: در درگیری‌ها مداخله نمی‌کنیم

روسیه اعلام کرده که نیروهای حافظ صلح این کشور که در منطقه مستقر هستند، در این درگیری مداخله نخواهند کرد.

آذربایجان اعلام کرده که ایستگاه جنگ الکترونیک در قره‌باغ را مورد هدف قرار داده است.

بر اساس آمار اولیه حداقل 10 ارمنی در قره‌باغ بر اثر این حملات کشته شده‌اند.

باکو اعلام کرد که به فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه و رهبری مرکز نظارت مشترک ترکیه و روسیه در این باره اطلاع داده است.

باکو تیک‌تاک را فیلتر کرد

رسانه‌ها از بسته شدن حریم هوایی جمهوری آذربایجان به‌روی ارمنستان خبر می‌دهند.

دولت آذربایجان اپلیکیشن تیک‌تاک در این کشور را به‌دلیل آنچه امنیت حکومتی خواند، فیلتر کرد.

رسانه‌های ارمنی اعلام کردند که نیروهای زمینی ارتش آذربایجان در مسیر آغدره شروع به پیشروی کرده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان از طریق تلفن همراه به شهروندان ارمنی ساکن قره‌باغ پیامی ارسال کرده مبنی بر اینکه از تأسیسات نظامی دور باشند و به واحدهای نظامی ارمنی کمکی نداشته باشند.

همچنین اعلام کرد که کریدور لاچین برای خروج شهروندان ارمنی از قره‌باغ باز شده است.

این وزارتخانه مدعی شد که نیروهای مسلح ارمنستان در خاک آذربایجان با سلاح‌های کالیبر مختلف مواضع ارتش آذربایجان در مسیر آغدام را هدف آتش‌بار شدید قرار داده‌اند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این خصوص اعلام کرد که تنها راه صلح در منطقه بیرون کشیدن تمامی نیروهای نظامی ارمنی از قره‌باغ و انحلال رژیم خانکندی است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که بعد از آغاز عملیات آذربایجان، با دو کشور در ارتباط هستیم. از افزایش تنش در قره‌باغ نگرانیم. هر دو طرف را به توقف خونریزی دعوت می‌کنیم. نیروهای حافظ صلح مأموریت خود در قره‌باغ را ادامه می‌دهند. روسیه به همکاری با ارمنستان متعهد است.

وزارت دفاع ارمنستان نیز اعلام کرد که ارمنستان بارها گفته است و اکنون نیز اعلام می‌کند که در قره‌باغ نیروی نظامی ندارد. قوای مسلح ارمنی در قره‌باغ ارتباطی به ارمنستان ندارد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.