بانک ایران و مصر فعال می‌شود

جزئیات دیدارهای وزیر اقتصاد در قاهره

وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه هیات دولت، از تشکیل کمیته اقتصادی میان ایران و مصر و فعال‌شدن بانک مشترک دو کشور در سفر اخیرش به قاهره خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین، خاندوزی اوایل این هفته در حاشیه نشست سالانه بانک توسعه زیرساخت آسیایی در قاهره، با وزیر مالیه مصر دیدار کرد.

خاندوزی افزود: پس از سال‌ها وزرای اقتصاد ایران و مصر با همدیگر دیدار کردند و استقبال بسیار گرمی از سوی وزیر مالیه مصر صورت گرفت و تقریبا با تمام پیشنهادات ایران برای شروع و احیای روابط اقتصادی موافقت شد.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: در این دیدار کمیته مشترکی بین وزرات اقتصاد ایران و وزارت مالیه مصر تشکیل و قرار شد پروژه‌های مشترک را دنبال و پیگیری کنند؛ همچنین ایران و مصر یک بانک مشترک از دهه‌های گذشته داشتند که به جهت کوتاهی که در گذشته وجود داشت نتوانسته بودیم از ظرفیت‌های سهامداری خودمان در بانک مشترک ایران و مصر استفاده بکنیم که در این راستا هم توافق‌هایی شد.

او ادامه داد:با صحبتی که با مدیر عامل بانک صورت گرفت قرار شد که دو اتفاق رخ بدهد اولا اعضای هیات مدیره طرف ایرانی به سرعت معرفی و مورد تایید بانک قرار بگیرند و بتوانیم از ظرفیت سهامداری خودمان در لایه مدیریتی بانک استفاده بکنیم؛ همچنین ۳۷ میلیون یورو معادل انباشت سودی که جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته داشت و متاسفانه در گذشته دولت‌های قبل برنامه‌ای برای استفاده از آن نداشتند به عنوان افزایش سرمایه ایران در بانک ایران و مصر مورد تایید قرار گرفت که موجب می‌شود هم بانک در تامین مالی پروژه‌های مشترک بین دو کشور قویتر عمل کند و هم سهم ایران در بانک مشترک ایران و مصر کاهش پیدا نکند.

احسان خاندوزی همچنین از گفت‌وگوی مثبت با رئیس بانک توسعه زیرساخت آسیایی در حاشیه نشست سالانه این بانک خبر داد و گفت: مقرر شد که در سفر معاون رئیس این بانک به ایران مستندات پروژ‌های که برای استفاده از ظرفیت بانک توسعه زیرساخت آسیایی آماده است، به او ارائه شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه هیات دولت افزود: در نشست سالانه این بانک، دیدگاه‌های ایران از سوی وزیر اقتصاد به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران ارائه شد و همچنین فرصتی برای مذاکرات دو جانبه با مقامات کشور‌های اندوزی، عراق و هند درباره موضوعات دو جانبه و همکاری‌های اقتصادی به وجود آمد./خبرگزاری صدا وسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.