زلزله ۴.۴ ریشتری خراسان‌شمالی را لرزاند

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: زلزله ۴.۴ ریشتری عصر امروز (جمعه) شهر قاضی خسارت جانی و مالی نداشت.

به گزارش شهروند آنلاین،غلامرضا شفیق روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: بر اساس اعلام گروه‌های ارزیاب در محل وقوع و طبق بررسی میدانی از منطقه این زمین‌لرزه هیچ‌گونه خسارتی نداشت.

او افزود: تنها گزارشی از ریختن گچ دیوار از ساختمان قدیمی در منطقه به دست رسیده است که بسیار جزئی است.

شفیق تصریح کرد: دستگاه‌های امدادی نیز در آماده‌باش کامل هستند تا در صورت هرگونه اتفاق در کمترین زمان ممکن خدمات‌رسانی کنند.

قاضی، شهری در شهرستان سملقان خراسان شمالی است.

به گزارش ایرنا زلزله به بزرگی ۴.۴ درجه در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) امروز قاضی و شوقان در خراسان شمالی را لرزاند.

بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه در ساعت ۱۵ و ۵۵ دقیقه و ۵۰ ثانیه رخ داده است.

طول این زمین‌لرزه در ۵۶.۷۱ و عرض آن ۳۷.۳۶ به ثبت رسیده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل‌های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل‌ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می‌دهند موجب وقوع زمین‌لرزه های مخرب می‌شوند.

مهم‌ترین گسل‌های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می‌کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین‌لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.