اردوغان:سازمان تروریستی «گولن» امنیت بشریت را تهدید می‌کند

رئیس‌ جمهور ترکیه تصریح کرد: آنکارا هر اقدامی را برای مقابله با سازمان‌های تروریستی به منظور حفظ امنیت مردم ترکیه انجام خواهد داد.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، اردوغان در واکنش به حمله تروریستی روز یکشنبه (9 مهر ماه) در پایتخت این کشور گفت: «ما هر اقدامی برای تحقق اراده مردم و مبارزه با سازمان‌های تروریستی که امنیت کشور ما را تهدید می‌کنند، انجام می‌دهیم».

او سپس با متهم کردن سازمان‌ «فتح‌الله گولن» منتقد در تبعید اردوغان گفت: «سازمان گولن یک سازمان تروریستی است که خون بی‌گناهان را می‌ریزد و بشریت را تهدید می‌کند».

رئیس ‌جمهور ترکیه همچنین همکاری کشورهای جهان با ترکیه در مقابله با تروریسم خواستار شد و گفت: «ترکیه انتظار گام‌های منسجم از کشورهای دوست علیه تروریسم را دارد».

پیش از این، در پی انفجار تروریستی در نزدیکی ساختمان‌های وزارت کشور و پارلمان ترکیه در مرکز آنکارا، رئیس‌ جمهور ترکیه واکنش نشان داد و تصریح کرد: امروز تروریست‌ها شکست خوردند و تروریست‌ها همواره در تحقق اهدافشان شکست خواهند خورد.

اردوغان افزود: به سازمان گولن و هیچ سازمان تروریستی دیگری اجازه نخواهیم داد که بار دیگر روی کار آیند. در خصوص سازمان‌های تروریستی که تحت پوشش فرهنگی به کشورمان می‌آیند، هوشیاریم. سازمان‌های تروریستی، آخرین نفس‌های خود را می‌کشند، چون ما همواره آنها را هدف قرار می‌دهیم.

محمد فتح الله گولن، سخنران، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه است؛ او که حمایت از کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶ در کشورش علیه «رجب طیب اردوغان» متهم است، هم‌اکنون در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند و واشنگتن بارها مخالفتش را با تحویل فتح الله گولن به دولت آنکارا اعلام کرده است.

روابط سیاسی اردوغان و گولن در دهه‌های گذشته خوب بوده تا زمانی که جنبش گولن افراد زیادی را جذب کرد و مشغول فعالیت‌هایی همچون تاسیس مدارس، دانشگاه‌ها، موسسات حرفه‌ای و حتی ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی در ترکیه و جهان شد. اردوغان کودتا علیه دولتش در جولای ۲۰۱۶ را به دست نیروهای طرفدار گولن می‌داند؛ به همین خاطر وزرات امور خارجه ترکیه سابقاً اعلام کرده بود که  تحویل ندادن او به آنکارا نشانه دشمنی واشنگتن است./خبرگزاری صدا وسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.