مافیای سرمایه؛عامل گرانی مصالح ساختمانی در بورس

انجمن شرکت‌های راهسازی: برای خرید مصالح از بورس مشکل داریم

انجمن شرکت‌های راهسازی ایران طی نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی از مشکل خرید مصالح پروژه‌های عمرانی از طریق بورس کالا خبر داد و خواستار حذف دلالان بورسی شدند.

به گزارش شهروند آنلاین، نامه انجمن شرکت‌های راهسازی ایران به شرح زیر است؛

«… در مورد تهیه مصالح پروژه‌های عمرانی که تحت نظر دولت برای توسعه و آبادانی کشور انجام می‌شود، موارد زیر به استحضار می‌رسد:

1- طی سال‌های سال با روشی مرضیه و پسندیده که در کشور معمول بوده و سهولت تهیه مصالح را برای انجام پروژه‌های عمرانی که تحت هدایت و نظارت دولت‌ها را تأمین می‌کرد بدین منوال بود که کارفرمای هر پروژه اجرایی براساس مقادیر قرارداد و تأیید مهندسان مشاور و کارفرما، حواله خرید به عنوان کارخانه تولید کننده مصالح صادر و پیمانکار در ازای پرداخت وجه مستقیماً و براساس نرخ دولتی مصالحی، چون سیمان، میلگرد، آهن آلات و … را برای کاربرد در پروژه‌های عمرانی خریداری می‌‌کرد.

2- متأسفانه مدتی است علیرغم مخالفت مجریان، مقرر شده این مصالح از بورس کالا خریداری شود که مشکلاتی به شرح زیر به همراه دارد:

الف: با شروع این روش مدام شاهد گران شدن زیاد از حد نرخ فولاد و سیمان و قیر هستیم.

ب: کارگزاران بورس به عنوان دلال معاملات وارد عمل شده و میدان داری می‌کنند.

ج: پیمانکاران طرح‌های عمرانی باید نرخ مورد نظر و مقدار مصالح لازم خود را به کارگزار اطلاع دهند و ممکن است در زمان مورد نظر، نرخ اعلامی پیمانکار برای خرید در بورس کالا پذیرفته نشود.

د: امکان خرید مقدار مورد نیاز راساً از بورس کالا وجود ندارد و دلالان و مافیای سرمایه و قدرت گردش عملیات از نظر نرخ، مقدار و عرضه و … را در اختیار دارند و عاملی هستند برای بالا بردن نرخ کالا، زیرا در یک نوبت و عرضه زیاد آن را با قیمت بالاتری می‌خرند و پیمانکاران ناچار می‌شوند بعداً در حد احتیاج از آن‌ها با قیمت بالاتری ابتیاع کنند و همین امر موجب میشود در نوبت بعدی عرضه، دیگران ناچاراً از ارائه قیمت بالاتری شوند.

هـ: قیمت کالا در بورس برای مناطق مختلف و کارخانه‌های آن‌ها یکسان نیست، بطوریکه دیده شده قیمت سیمان در کارخانه سیمان خاش دو برابر قیمت سیمان کارخانه سیمان تیس چابهار بوده و این موضوع مشکلاتی برای سازمان برنامه و بودجه در محاسبات تعدیل فراهم می‌آورد که ضروریست سازمان برنامه و بودجه نیز مطابق پیشنهاداتی که از طرف این انجمن به آن‌ها ارائه شده بر اساس فاکتور رسمی کارخانه‌ها ما به التفاوت سیمان و آهن آلات را همانند قیر محاسبه و پرداخت کنند.

پیشنهاد:

با یادآوری این ضرب المثل قدیمی (سری که درد نمی‌کند احتیاج به بستن دستمال ندارد)؛  واقعاً چه مشکلی وجود داشت که بورس کالا درست کردند؟ جز اینکه دست‌های پنهان برای خاطر ثروت اندوزی بیشتر به گران شدن نرخ مصالح اقدام می‌‌کنند.

لذا پیشنهاد می‌شود: برای پروژه‌های عمرانی دولت همان روش پسندیده و بدون اشکال را به شرح زیر اجرایی کند؛

الف: متناسب با قرارداد و برنامه پیشرفت کار حواله از طرف کارفرمای محترم به عنوان کارخانه تولید کننده صادر شود.

ب: پیمانکار با قیمت کارخانه (که مصوب دولت است) مصالح لازم را مستقیماً از کارخانه در مقابل پرداخت وجه خریداری و در پروژه‌های عمرانی مورد قرارداد به کار ببرد.

امید است با درایت خاص و مدیریت داهیانه جنابعالی این پیشنهاد تحقق یافته و عملی شود.»/تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.