«پرواز بازگشت» کلید خورد

سرپرست دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران:عملیات بازگشت اسرا اقدامی‌ بی‌بدیل بود

سرپرست دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران به مناسبت مراسم افتتاحیه نمایشگاه «پرواز بازگشت» گفت: عملیات بازگشت اسرا اقدامی‌ بی‌بدیل بود.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ پاتریک هوسر، سرپرست دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران به مناسبت مراسم افتتاحیه نمایشگاه «پرواز بازگشت» گفت: عملیات بازگشت اسرا اقدامی‌بی بدیل بود.

او افزود: سعدی، شاعر پرآوازه ایرانی، حدود 800 سال پیش دغدغه و تعهد خود نسبت به آرمان انسانیت مشترک را به این شکل بیان کرده است. این دغدغه را نمی‌توان به یک دوره، سرزمین و یا زمان خاص منحصر دانست؛ یا آن را به یک گروه قومی، دین و یا جهت‌گیری سیاسی خاص محدود کرد، چرا که اهمیت به نوعدوستی باید به رکنی از هویت ذهنی و اخلاقی بشر تبدیل شود. مایلم ضمن قدردانی از برگزاری این مراسم در پایان هفته دفاع مقدس، به شما آقای دکتر کولیوند و جمعیت هلال احمر ایران به مناسبت این نمایشگاه درباره پروازهای بازگشت اسرا به میهن که در طول جنگ و پس از آن بین جمهوری اسلامی ایران و عراق به وقوع پیوست تبریک بگویم.

او افزود: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ از زمان آغاز جنگ در سال 1359 تا پایان آن در سال 1367، با همکاری شرکایش در نهضت صلیب سرخ و هلال احمر طی 17 مرحله بازگشت اسرای عراقی و 18 مرحله بازگشت اسرای ایرانی شرکت داشت که در پایان، 717 اسیر عراقی و 718 اسیر ایرانی به میهن خود بازگردانده شدند.

هوسر ادامه داد: اولین عملیات از این دست در ۲۶ خرداد ۱۳۶۰ انجام شد که مستند تأثیرگذاری از آن در دست داریم. از زمان پایان مخاصمات در اوت 1988 (مرداد 1367) تا اوت 1990 (مرداد 1369)، 696 اسیر عراقی و 356 اسیر ایرانی دیگر تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به میهن خود بازگشتند. اما کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تنها در بازگشت این اسرا که یا به شدت مجروح و بیمار و یا غیرنظامی‌بودند شرکت نداشت. این سازمان همچنان به نقش‌آفرینی خود در دیگر بازگشت‌های اسرای ایرانی و عراقی که در دهه 1990 میلادی اتفاق افتاد ادامه داد.

او افزود: از 26 مرداد تا 23 شهریور 1369، بیش از 70 هزار اسیر ایرانی و عراقی به کشورشان بازگشتند. در این بازگشت‌های گسترده، در مجموع 77 نماینده از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به همراه همکاران محلی خود در ایران و عراق شرکت داشتند.

هوسر خاطرنشان کرد: طی دوره زمانی 26 مرداد تا 9 شهریور 1369، بیش از 2 هزار اسیر جنگی روزانه از راه زمینی از ایستگاه مرزی قصر شیرین آزاد شدند و از ۳۱ مرداد همان سال پروازهایی به این منظور ترتیب داده شد. مجموعاً 798 اسیر ایرانی و 1193 اسیر عراقی در سه پرواز جامبوجت ایران ایر به میهن بازگردانده شدند، و همزمان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هواپیمایی را به بازگرداندن 221 ایرانی و 257 عراقی طی چهار پرواز اختصاص داد. دو پرواز دیگر نیز تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برای بازگرداندن 210 اسیر مجروح و بیمار ایرانی در ۲۲ شهریور ۱۳۶۹ انجام شد.

او افزود: باید در نظر داشت که انجام این عملیاتهای بشردوستانه بدون وجود یک چارچوب حقوقی مشخص و پذیرفته شده بین‌المللی، یعنی کنوانسیون‌های ژنو، که ما سال آینده هفتادوپنجمین سالگرد تصویب شان را جشن می‌گیریم، میسر نمی‌بود. اما حتی پس از انجام بازگشت‌ها، پیامدهای بشردوستانه بلندمدت آنها در وجدان فردی و جمعی ملتها و جوامع متأثر باقی می‌مانَد. بنابراین تعجبی ندارد که جناب آقای رئیسی، رئیس جمهور محترم، در سخنرانی هفته پیش خود در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به همین پیامدهای بلندمدت اشاره کردند.

سرپرست دفتر نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران تصریح کرد: دقیقاً در واکنش به همین نوع از درد و رنج بشری است که نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر ایجاد شد؛ برای کاهش آلام بشری؛ و نجات جان انسانها؛ و نیز اطمینان از حداقل احترام به کرامت انسانی.

او افزود: بر اساس اصول بیطرفی، بیغرضی و استقلال، در کنار یگانگی، بشردوستی، جهانشمولی و خدمات داوطلبانه، اعضای نهضت صلیب سرخ و هلال احمر همواره در طول 160 سال گذشته در حال کمک‌رسانی به انسانها و حفاظت از جان و کرامت آنها بوده و سوابق چشمگیری را در حوزه خدمات بشردوستانه رقم زده‌اند.

هوسر تاکید کرد: از این رو، در سی و پنجمین سالگرد پایان جنگ ایران و عراق، جمعیت هلال احمر ایران و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تصمیم به انجام فعالیتی مشترک گرفتند تا بخشی از این تاریخ صد و شصت ساله نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر و فعالیت بشردوستانه مشترکشان را گرامی‌ بدارند.

به گفته این مقام مسئول؛ جمعیت هلال احمر ایران و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، هر دو سابقه گسترده‌ای در ارائه خدمات بشردوستانه به جمعیت متأثر از جنگ ایران و عراق در دهه 1980 میلادی دارند. هر دو سازمان می‌توانند به خدمات خاصی که مطابق با رسالت متمایز و حوزه‌های تخصصی خود ارائه کردند افتخار کنند.

هوسر اظهار کرد: این نمایشگاه قطعاً فرصت خوبی برای گرامیداشت این فعالیت های بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و تأکید بر اصول مشترک ماست. همچنین بسیار خرسندم که مشاهده می‌کنم همکاران ما در جمعیت هلال احمر ایران از هنرمندان نیز دعوت کرده اند تا روایت و نگاه خود از این خدمات بشردوستانه را ارائه کنند. هنر هم حوزه ای تحول‌آفرین است که انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک ساخته و انسانیت مشترکمان را به ما یادآوری می‌کند.

او افزود: بنابراین، نمایشگاهی که در شرف افتتاح آنیم یک نمایشگاه هنرهای مفهومی و عکس است که عکس‌هایی از اولین عملیات بازگشت اسرا از طریق قبرس در سال 1981 را شامل می‌شود. همچنین عکسهایی از سایر عملیات بازگشت اسرا از جمله بازگشت های گسترده دهه 1990 داریم./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.