نهایی شدن برنامه جامع احداث ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی

مخبر: باید به سمت توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر حرکت کنیم

در جلسه‌ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور برنامه جامع احداث ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی با رویکرد رفع ناترازی انرژی کشور و کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاههای حرارتی نهایی شد تا برای تصویب در شورای اقتصاد طرح شود.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری، مخبر در این جلسه ناترازی در بخش انرژی را یکی از چالش‌های مهم کشور خواند و تاکید کرد: با توجه به اهمیت ویژه موضوع محیط زیست و برای رفع این ناترازی‌ها و به منظور تامین انرژی مورد نیاز کشور، باید به سمت توسعه نیروگاههای تجدیدپذیر حرکت کنیم.

در این جلسه که وزرای نیرو، نفت، امور اقتصادی و دارایی، رئيس کل بانک مرکزی، نمایندگان دستگاه های مربوطه و روسای برخی از بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز حضور داشتند، گزارشی از برنامه جامع احداث ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی ارائه و اعلام شد که پس از جمع‌بندی امروز و تصویب نهایی این طرح در شورای اقتصاد، قرار است توسط بخش غیردولتی و با سرمایه گذاری ۸,۳ میلیارد دلار در ۳ فاز اجرا شود.

در ادامه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارهای تامین مالی اجرای این برنامه جامع، جزئیات مشارکت در این طرح به تایید اعضا رسید.

همچنین مقرر شد ۸۰ درصد سرمایه‌گذاری برای اجرای این برنامه با بازپرداخت ۵ ساله توسط صندوق توسعه ملی انجام گیرد و وزارت نفت نیز از منابع حاصل از صرفه‌جویی در این طرح مشارکت کرده و همچنین سازمان برنامه و بودجه تامین مالی این طرح را در بودجه سالانه لحاظ کند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.