نجات هموطنان اولویت امدادگران

767 عملیات امدادی در یک هفته

جمعیت هلال‌احمر در اطلاعیه‌ای با اشاره به پوشش امدادی 767 حادثه در هفته گذشته، امدادرسانی در سیل را از مهم‌ترین اقدامات امدادگران در هفته گذشته عنوان کرد.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ اطلاعیه جمعیت هلال‌احمر به شرح زیر است:

1-طی هفته گذشته و از 8 تا 14 مهرماه 1402 در سطح کشور، 767 مورد عملیات و خدمات امداد و نجات به ثبت رسیده است که نسبت به هفته قبل خود، شاهد رشد 2 درصدی در انجام عملیات و خدمات امداد و نجات هستیم. بر پایه اطلاعات ثبت شده طی هفته گذشته با حضور نجاتگران جمعیت هلال احمر به 1386 نفر خدمات امداد و نجات ارائه شد، 348 مصدوم و بیمار در سوانح مختلف به مراکز درمانی منتقل، 303 مصدوم و بیمار در محل حادثه خدمات درمانی پیش‌بیمارستانی را دریافت کردند. طی این مدت زمان، 59 نفر آسیب‌دیده و در راه مانده اسکان اضطراری یافتند. بیشترین عملیات امداد و نجات در استان‌های اصفهان با 80 عملیات، فارس با 42 عملیات و مازندران با 41 عملیات بوده است.

2-از 8 تا 14 مهرماه 1402 در ارتفاعات کوهستانی و مناطق جنگلی 19 استان کشور، 41 مورد عملیات امدادونجات توسط نجاتگران جمعیت هلال‌احمر به انجام رسیده است که طی این مدت زمان، 22 نفر نجات یافته و به مناطق امن منتقل، 8 نفر از مصدومین به مراکز درمانی منتقل و 4 نفر در محل حادثه درمان شدند. انجام عملیات امدادی در ارتفاعات کوهستانی و مناطق جنگلی نسبت به هفته گذشته، 11 درصد کاهش داشته است. بیشترین عملیات امدادونجات در استان‌ فارس با انجام 5 عملیات بوده است.

3-طی هفته گذشته به دلیل شدت بارش‌ها و طغیان رودخانه‌ها طی 24 عملیات امداد و نجات در 19 شهرستان، (8 استان کشور) و در 23 منطقه عملیاتی شامل 15 روستا و 8 شهر به 465 نفر خدمات امدادی ارائه شد. طی این مدت زمان، 20 نفر به مناطق امن منتقل و 65 واحد مسکونی از آب و گل تخلیه شدند؛ متاسفانه یک نفر در مشگین‌شهر به دلیل وقوع سیل، جان خود را از دست داد. بیشترین امدادرسانی در استان اردبیل و امدادرسانی به 237 نفر و گلستان با امدادرسانی به 156 نفر بوده است.

4-در پی تغییرات اقلیمی و بارش‌های فصلی، امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر برای آمادگی در برابر حوادث احتمالی ناشی از وقوع سیل و آبگرفتگی آماده شدند. بر این اساس، در هفته گذشته، دوره بازآموزی مربیان سیلاب در استان چهارمحال و بختیاری و مانورهای آمادگی در برابر سیل، در استان‌های تهران و قم برگزار شد.

5-شهروندان توجه داشته باشند که در ایام پاییز از سفر به مناطق صعب‌العبور و ناشناخته کوهستانی و جنگلی و سفرهای فردی و تک‌نفره پرهیز کنند. قبل از انجام سفر، بهتر است که به اخبار هواشناسی توجه کنند و در صورت احتمال بروز سیل و آبگرفتگی، از اتراق در حاشیه رودخانه‌ها بپرهیزند. قرار گرفتن در نقاط امن و بلند و توجه به هشدارهای امدادگران محلی در زمان بروز سیل و آبگرفتگی، توصیه می‎‌شود. هموطنان در صورت بروز هرگونه حادثه در مناطق جنگلی، کوهستانی و جاده‌ای می‌توانند با شماره ۱۱۲ هلال احمر تماس بگیرند. امدادگران هلال‌احمر به‌ صورت ۲۴ ساعته آماده خدمات‌رسانی به هموطنان هستند؛ همچنین برای دریافت آموزش‌های اولیه درباره امدادرسانی در حوادث، با مراجعه به سایت آموزش جمعیت هلال‌احمر khadem.ir نکات و موارد لازم را فراگیرند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.