دلالان چگونه به انتظارات تورمی دامن می‌زنند؟

استاد اقتصاد گفت: بانک مرکزی با تدابیر درست باید راه را بر متخلفانی که تلاش می‌کنند با مسموم کردن فضا در بازار ارز به گرانی‌ها دامن بزنند ببندند تا از این محل نتوانند افزایش انتظارات تورمی را نیز محقق کنند.

به گزارش شهروند آنلاین،عبدالمجید شیخی؛ استاد اقتصاد در گفت و گو با تسنیم، در خصوص چرایی افزایش نرخ ارز طی روزهای گذشته با غیراقتصادی دانستن این موضوع و عدم ارتباط به مسائل داخلی گفت: موضوع افزایش نرخ ارز همانطور که طی دوره‌های گذشته ناشی از حضور دلالان در بازار ارز و جولان دادن آنها برای جوسازی در این فضا برای کسب منفعت‌های کلان بود؛ در این مقطع هم می‌‌توان آن را به اتفاقات در منطقه ربط داد.

او در این باره خاطر نشان کرد: متاسفانه نرخ ارز در ایران هم از مسائل اقتصادی تاثیر می‌گیرد  وهم از رخدادهای سیاسی و حتی اجتماعی، لذا برای ریشه‌یابی چرایی افزایش نرخ ارز باید همه مسائل یک جا مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

این تحلیلگر اقتصادی معتقد است: اصولا دلالان در بازار ارز ایران به دنبال اخباری هستند تا فضا را به نفع خود گرم کنند؛ یعنی از بازار گرم کنی برای دستیابی به مقاصد خود یعنی کسب سود و رانت استفاده می‌کنند.

او خاطر نشان کرد: طی سال‌های گذشته شاهد این موضوع بودیم که برخی از صادرکنندگان مایل به عرضه ارز خود به بانک مرکزی نبودند و این موضوع منجر به ایجاد شبکه بزرگی از دلالان ارز شد که متاسفانه خالق فساد بزرگی در اقتصاد و بازار ارز بودند.

شیخی یادآورشد: بخشی از افزایش نرخ ارزی که طی سال‌های گذشته داشتیم ناشی از معاملات صوری صادر کنندگانی بود که با کم‌اظهاری علاقه‌ای نداشتند تا منابع ارزی را با نرخ دولتی بازگردانند لذا تلاش می‌کردند تا مابه التفاوت نرخ ارز را به ارزهایی مثل درهم یا یوان تبدیل کنند.  این عده عاملان اصلی عدم عرضه یا کاهش عرضه ارز به بازار و افزایش نرخ ارز به شمار می‌روند.

او خاطر نشان کرد: بانک مرکزی با تدابیر درست باید راه را بر متخلفانی که تلاش می کنند با مسموم کردن فضا در بازار ارز به گرانی دامن بزنند، ببندد تا از این محل نتوانند افزایش انتظارات تورمی را نیز محقق کنند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.