هواپيماي حامل اميرعبداللهيان رهسپار بغداد بود نه دمشق

ادعاي برخي منابع مبني بر اينكه هواپيماي حامل وزير خارجه پس از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به فرودگاه‌های سوريه تغییر مسیر داده، رد شد

خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) ادعای برخی منابع خبری مبنی بر اینکه پرواز امروز جمعه ماهان به مقصد دمشق حامل وزیر امور خارجه کشورمان بوده است، را رد كرد و گزارش داد كه مقصد نخست سفر منطقه اي «حسين اميرعبداللهيان» بغداد پايتخت عراق بوده است.

به گزارش شهروندآنلاين، به دنبال آغاز سفر منطقه‌ای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان به کشورهای عراق، لبنان و سوریه، برخی منابع خبری مدعی شدند که پرواز IRM146 هواپیمایی ماهان که از تهران عازم دمشق بوده، حامل وزیر امور خارجه کشورمان بوده است که پس از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به فرودگاه‌های دمشق و حلب این پرواز در میانه راه تغییر مسیر داده است.

در واكنش به طرح اين ادعاها، خبرگزاري رسمي ايران – ايرنا- گزارش داد نخستین مقصد آقای امیرعبداللهیان بغداد بوده و هواپیمای حامل وزیر امور خارجه کشورمان متعلق به آشیانه جمهوری اسلامی و با شناسه بین‌المللی و شناخته شده IRAN05 ساعتی قبل در فرودگاه بغداد به زمین نشسته و امیرعبداللهیان با استقبال مشاور امنیت ملی عراق در فرودگاه بغداد وارد این کشور شده است.

بر اساس اين گزارش، وزیر امور خارجه کشورمان در رأس هیأتی دیپلماتیک وارد فرودگاه بغداد شد و مورد استقبال «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق قرار گرفت.

 امیرعبداللهیان به منظور دیدار رسمی از عراق و رایزنی با مقامات این کشور در خصوص مساله مهم منطقه، در رأس هیأتی دیپلماتیک وارد فرودگاه بغداد شده و مورد استقبال مشاور امنیت ملی عراق برخی دیگر از مقامات وزارت امور خارجه این کشور قرار گرفت.

بر اساس برنامه ریزی‌های بعمل آمده، قرار است وزیر خارجه کشورمان در این سفر، با مقامات عالی رتبه عراق مذاکره و تبادل نظر نماید.

محور این گفت‌وگوها تحولات منطقه و محاصره مردم مظلوم غزه توسط رژیم صهیونیستی است.

بر اساس اين گزارش، در نخستين ديدار خود با مقام هاي عراقي با «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی این کشور تحولات اخير منطقه را مورد بررسي قرار داد.

الاعرجی در این دیدار ضمن حمایت از ملت فلسطین و محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی از برگزاری تظاهرات بزرگ ضدصهیونیستی در روز جمعه در بغداد خبر داد.

امیرعبداللهیان پس از این نشست با نخست وزیر عراق دیدار مي كند.

حمله اسراييل به فرودگاه هاي سوريه

منابع خبری در سوریه بعدازظهر امروز (۲۰مهر) از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به فرودگاه دمشق و حلب خبر داده و نوشتند که فعالیت دو فرودگاه متوقف شده است.

به نوشته وبگاه روزنامه الوطن سوریه، در این حملات باند فرود هر دو فرودگاه هدف قرار گرفته است. همچنین پدافند هوایی سوریه  اقدام به مقابله با موشک‌ها کرده و موفق به انهدام چند فروند از آن‌ها شده است. این حمله تلفات جانی در پی نداشته و فقط خسارت مادی بر جای گذاشته است.

به گزارش فارس، وزارت دفاع سوریه در بیانیه‌ای گفت: حدود ساعت 13:50 بعدازظهر امروز، دشمن اسرائیلی همزمان با شلیک موشک، فرودگاه‌های بین‌المللی حلب و دمشق را هدف حمله هوایی قرار داد که منجر به آسیب رساندن به باند فرود فرودگاه ها و خارج شدن آنها از سرویس شد».

در ادامه این بیانیه آمده است: «این تجاوز تلاش مذبوحانه دشمن جنایتکار اسرائیل برای انحراف توجه از جنایاتی که در غزه مرتکب می‌شود و خسارات بزرگی که از مقاومت فلسطین متحمل می‌شود است و بخشی از رویکرد مستمر برای حمایت از تروریست‌های افراطی به شمار می‌رود؛ گروه‌هایی که ارتش سوریه در شمال این کشور با آنها می‌جنگد و بازوی مسلح اسرائیل را تشکیل می‌دهند».

در تاریخ شش شهریور نیز جنگنده‌‌های رژیم صهیونیستی، فرودگاه بین‌المللی حلب در شمال غرب سوریه را هدف قرار دادند که در آن حمله نیز باند فرود آسیب دید و فعالیت‌های فرودگاه به حالت تعلیق در آمد.

توضيحات وزير امور خارجه در باره سفر منطقه اي

در همين حال، امیرعبداللهیان وزير امور خارجه صبح امروز پيش از عزيمت به بغداد در باره اهداف سفر خود به خبرنگاران گفت: امروز سفر دوره‌ای را از عراق آغاز می‌کنیم و در ادامه در سوریه و لبنان با مقامات این کشورها رایزنی و مشورت خواهیم داشت.

وی افزود: صحنه‌های دلخراشی که نشانگر تلاش رژیم صهیونیستی برای قتل عام کردن مردم بی‌دفاع غزه و غیرنظامیان در غزه است را جهانیان در روزهای اخیر شاهد هستند.

وزیر امور خارجه بیان کرد: کمتر کسی است که اطلاعی نداشته باشد که ریشه اصلی بحران در منطقه غرب آسیا از زمانی شروع شد که رژیم جعلی صهیونیستی نسبت به اشغال سرزمین مادری فلسطینیان اقدام کرد.

امیرعبداللهیان عنوان کرد: این رژیم تاکنون صدها هزار فلسطینی را به شهادت رسانده است و براساس آمارهای موجود بین‌المللی فقط ۳۳ هزار کودک توسط صهیونیست‌ها به شهادت رسیده‌اند.

وی ادامه داد: امروز تداوم جنایات جنگی نتانیاهو و صهیونیست‌ها علیه غیرنظامیان غزه، محاصره و قطع آب و برق و عدم اجازه برای ورود دارو و غذا شرایط را به گونه‌ای کرده است که صهیونیست‌ها به‌دنبال قتل عام همه مردم غزه هستند.

امیرعبداللهیان افزود: البته جنگی که ما امروز در غزه شاهد آن هستیم جنگ صهیونیست‌ها با یک گروه نیست بلکه جنگ صهیونیست‌ها با همه فلسطینیان است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران مواضع کاملا آشکار و روشنی در این ارتباط دارد. البته اقدام خودجوش و تمام‌فلسطینی که در پاسخ به جنایات و تندروی‌های نتانیاهو در روز شنبه هفته جاری در سرزمین‌های اشغالی انجام شد بخشی از پاسخ مقاومت و فلسطینی‌ها به تداوم جنایات جنگی صهیونیست‌ها بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.