آزادراه شاهچراغ؛ ابر پروژه ایران

رييس جمهوري با بهره برداري از بزرگراه شيراز - اصفهان به انتظار 13 ساله مردم جنوب ايران پايان داد

«سید ابراهیم رئیسی» رييس جمهوري امروز در قالب سفرهاي استاني دولت امروز برای دومین بار به استان فارس سفر کرد و علاوه بر حضور در آرامگاه حافظ و زیارت حرم شاهچراغ، طرح‌های بزرگی همچون آزادراه شیراز – اصفهان موسوم به «آزادراه شاهچراغ» را مورد بهره‌برداری قرار داد.

به گزارش شهروندآنلاين، آیت الله رئیسی در هفتمین مقصد از دور دوم سفر های استانی خود صبح روز -پنج شنبه۲۰ مهر-به استان فارس سفر کرد. افتتاح پروژه آزادراه شیراز- اصفهان، بهره برداری از خط دوم انتقال آب سد درودزن به شیراز، شرکت در مراسم یادروز حافظ، دیدار با جمعی از هنرمندان، شرکت در آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها، دیدار با جمعی از نخبگان، بازدید از کارخانه آی.تی.آی، واگذاری ۱۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن، سخنرانی عمومی در حرم مطهر شاهچراغ (ع)، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان حوادث تروریستی در شاهچراغ (ع)، شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی و دیدار با فعالان اقتصادی از جمله برنامه‌های سفر ۲ روزه رییس جمهوری به استان فارس است.

خبرنگار ايرنا گزارش داد: رئیس جمهور پس از ورود به شيراز  و مصاحبه با خبرنگاران، بلافاصله از همان فرودگاه روانه آزاد راه شیراز به اصفهان شد تا انتظار ۱۳ ساله مردم را به پایان برساند و پروژه ملی آزادراه شیراز_اصفهان را پس از سال‌ها تکاپو مورد بهره‌برداری قرار داده و آن را تقدیم مردم کند؛ پروژه‌ای که یکی از مهم‌ترین مطالبات به زمین مانده مردم فارس و دیگر استان‌های کشور بود.

در نخستین برنامه سفر دو روزه، آیت الله رئیسی ۶ قطعه از پروژه بزرگ و ملی آزادراه شیراز-اصفهان به طول ۲۱۲ کیلومتر را افتتاح و دستور آغاز عملیات قطعه ۷ این پروژه را صادر شد.

با افتتاح این پروژه زمان سفر از شیراز به اصفهان و به تبع آن به مناطق مرکزی کشور بیش از دو ساعت کاهش خواهد یافت و مردم استان‌های هرمزگان و بوشهر نیز از آن بهره‌مند خواهند شد. علاوه بر این امنیت سفر و رفت و آمدهای مردم نیز به شکل جدی ارتقا پیدا می‌کند.

کاهش سالانه ۱۳۰ میلیون لیتر مصرف سوخت به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان از مزایای این آزادراه است. برای این پروژه آزادراهی تاکنون مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان (به ارزش روز) هزینه شده است.

همچنین افتتاح این پروژه بزرگ ملی گامی مهم در راستای تکمیل کریدور آزادراهی جنوب کشور است.

عملیات اجرایی این پروژه در سال ۱۳۸۹ آغاز شد که در پیچ و خم کمبود اعتبارات متوقف مانده بود، اما در دو سال گذشته با پیگیری شبانه‌روزی مسئولان دولت مردمی در سطح استانی و کشوری، تلاش‌های بسیاری برای بهره‌برداری از این پروژه شکل گرفت. تأمین اعتبار و تکمیل این ابرپروژه در سفر نخست رئیس جمهور به استان فارس در مهرماه ۱۴۰۰ مطرح و مصوب شد.

آزادراه شاهچراغ؛ ابر پروژه ایران

رئیس جمهور در مراسم افتتاح رسمی ۶ قطعه از آزادراه شیراز-اصفهان، تکمیل این بخش از این آزادراه را کاری افتخارآمیز در جهت رفاه مردم و تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی کشور دانست و اظهار داشت: احداث این مسیر سهم مهمی در تکمیل مسیر شمال-جنوب و دریا به دریا دارد و کار فنی که در جریان احداث آن انجام شده شایسته قدردانی است و باید از دست‌اندرکاران این پروژه تشکر کنم.

ایران؛مسیری آسان‌ و ارزان‌ در راه ارتباطات بین‌المللی

رئیس جمهور با تشریح مزایای احداث این آزادراه از جمله در زمینه کوتاه شدن زمان سفر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و ارتقای بهره‌وری افزود: بخش بعدی این آزادراه در حدفاصل شیراز تا بوشهر نیز باید با سرعت اجرا شود تا این کریدور به شکل تکمیل و مورد استفاده قرار گیرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه قطعه افتتاح شده به حق به نام «شاهچراغ» نامگذاری می‌شود که چراغ راه ما هستند، گفت: احداث این آزادراه کاری ماندگار برای کشور و نماد نوآوری، خلاقیت و تلاش‌های مهندسین توانمند کشور است و جا دارد از تلاش‌های همه کارگران زحمتکش کشور به‌ویژه کارگرانی که در این پروژه مشارکت داشتند، قدردانی کنم.

رئیس جمهور قدرت و موقعیت امروز ایران را به برکت خون شهدا، حضور مردم در صحنه‌های مختلف و تلاش نیروهای متخصص کشور دانست و خاطرنشان کرد: امروز وزارت دفاع و نیروهای مسلح ما هم با تولید سلاح و تجهیزات و تربیت نیروهای توانمند برای کشور تولید قدرت می‌کند هم در کنار مردم حضور یافته و برای آنها بزرگ‌راه و آزادراه می‌سازد و از این طریق قدرت کشور را ارتقا می‌هد.

مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي

رئیس جمهور برای اولین بار در تاریخ آغاز سال تحصیلی را در خارج از پایتخت برگزار کرد، حضور رییس جمهور در این آیین با تشویق پیاپی دانشجویان همراه شد. رئیس جمهور در این مراسم گفت: نوآوری‌های پزشکی در شیراز،‌ برای کشور افتخارآفرین است. گردشگری سلامت در شیراز فعال شده و بسیاری از همسایگان ما در کشورهای همجوار،‌ ترجیح می‌دهند به جای سفر به اروپا برای درمان به شیراز مراجعه کنند. در زمینه تخصص و کار درمانی،‌ بهترین خدمات در شیراز ارائه می‌شود و حتی هزینه تمام‌شده برای بیماران خیلی کم‌تر از هزینه تمام‌شده درمان در اروپاست.

وی افزود: برخی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد انتقاد شما دانشجویان است، ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می کنیم.به هیچ عنوان وزارت خانه های علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد نباید از انتقادات دانشجویان و اساتید نسبت به تصمیم ها ناراحت شوند.
البته تا قبل از مصوبات، این اعلام نظرها راه گشا هست.

اشتغال در ۲۳ استان ساماندهی شده است

آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه دولت از وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال عقب نمانده و این امر در حال تحقق است، گفت: برخی شهرها در جذب نیروی کارگر دچار مشکلاتی هستند اما مسئله اشتغال در ۲۳ استان ساماندهی شده است.ظرفیت های بسیاری در کشور وجود دارد و همه تلاش ما هم این است که این ظرفیت ها به کار گرفته شود و همزمان امیدواریم با شکسته شدن بروکراسی های خسته کننده بسیاری از مشکلات حل و فصل شود.

وی افزود: تمام تلاش دولت معطوف به این است که نظام اداری ما کارآمد شود و بتوانیم بهره وری را که از مسائل مهم و محوری نظام اداری است به صورت مضاعف افزایش دهیم.

لسان‌الغیب، دُرِّ یگانه فرهنگ و ادب ایران زمین

رئیس جمهور در جریان سفر خود به استان فارس در پیامی به مناسبت سالروز گرامیداشت حافظ، با بیان اینکه فرهنگ و ادب ایران‌زمین همواره مشحون از درخشش اندیشه‌های بلند انسانی بوده و یکی از قله‌های این تاریخ پرافتخار، بدون تردید شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی است، اظهار داشت: لسان‌الغیب، حافظ شیرازی دُرِّ یگانه فرهنگ و ادب ایران زمین و افتخار همه کسانی است که به زبان شیرین فارسی سخن می‌گویند.

آیت الله رئیسی در ادامه پیام خود آورده است؛ ارتباط عمیق حافظ با قرآن و استفاده از زبان قرآن در سروده‌ها و غزلیات، از او چهره متمایزی ساخته است. او شاعر همه اعصار و قرن‌هاست؛ از آنجا که درون‌مایه شعر او عمیقاً با ارزش‌های فطری انسانی گره خورده است، شأن و جایگاهی فرازمانی دارد و می‌تواند در همه اعصار و قرون، به ویژه عصر حاضر، آموزنده و دربر گیرنده پیام و معنا باشد. غزلیات حافظ، سرشار از مضامینی چون صلح و دوستی، اخلاق و انسانیت، عشق و محبت و نهایتاً بندگی خالصانه و خضوع و خشوع در برابر پروردگار است و همین ویژگی‌ها موجب شده دامنه نفوذ آثار این شاعر بزرگ از فرهنگ و زبان فارسی فراتر رفته و در گستره جهانی، جویندگان فضایل و مشتاقان شعر و ادب، از انوار و جاذبه‌های مضامین عرفانی و اخلاقی ادبیات والای او بهره‌ها ببرند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.