ضرورت آموزش تیم‌‎های واکنش سریع در شرایط واقعی و میدانی

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در آیین افتتاح دوره تخصصی توان‌افزایی و بازآموزی تیم‌های واکنش سریع جمعیت تاکید کرد که آموزش این تیم‌‌ها باید واقعی و میدانی باشد.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ یعقوب سلیمانی، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر، در آیین افتتاح دوره تخصصی توان‌افزایی و بازآموزی تیم‌های واکنش سریع در مؤسسه آموزشی عالی هلال ایران، با اشاره به اولویت جمعیت هلال‌احمر در سال 1402، گفت: امسال، اولویت نخست جمعیت هلال‌احمر است که در حوزه آموزش ارتقای کمی و کیفی ایجاد کند؛ در این راستا دوره تخصصی توان‌افزایی و بازآموزی تیم‌های واکنش سریع، با رویکرد جدیدی برگزار می‌شود.

او ادامه داد: جمعیت هلال احمر ایران در همه بحران‌ها سرآمد جمعیت‌های هلال‌احمر و صلیب سرخ‌های کشورهای دیگر است و در بحران‌های داخلی و خارجی، در ترکیه، لیبی، سوریه، افغانستان و پاکستان، در راستای اهداف بشردوستانه خود، حاضر به امدادرسانی است.

سلیمانی با اشاره به حادثه‌خیز بودن کشور، افزود: در این راستا، در بحران‌ها و حوادثی که در کشور روی می‌دهد لازم است، تیم‌های واکنش سریع، متخصص و آماده به خدمت، برای امدادرسانی حاضر و آماده باشند. این سخن مقام معظم رهبری است که می‌فرمایند، هلال ‎احمر 2 نکته را مدنظر بگیرد، یکی تحرک و حضور دائم و دیگری این که کارگشا باشند.

ایشان فرمودند که فرق هلال‌احمر با دیگر سازمان‌های امدادی این است که مربوط به ‌فوریت است و بنابراین باید مانند سربازان همیشه آماده به خدمت باشند. لزوم این اتفاق، آموزش تخصصی باکیفیت است.

او گفت: برای آمادگی همیشگی، لازم است که تیم‌های واکنش سریع، همیشه آموزش ببینند؛ اما آموزش آنها باید در مسیر توسعه باشد، بهتر است که 60 درصد آموزش‌ها میدانی و 40 درصد هم تئوری باشد تا اشکالات میدانی هم از بین برود. هرچند که تیم‌های واکنش سریع قوی هستند؛ اما امیدواریم با برنامه‌ریزی سازمان امداد و نجات، این تیم‌ها تقویت پیدا کنند.

تقویت تیم‌های واکنش سریع در همه استان‌ها

محمودی، رئیس سازمان امداد و نجات، با اشاره به اهمیت ارتقای کمی و کیفی آموزش‌های تیم‌های واکنش سریع، گفت: در این راستا، در همه استان‌های کشور، تقریباً همزمان با استان تهران، در دیگر استان‌های کشور، دوره بازآموزی و توان‌افزایی تیم‌های واکنش سریع، در مؤسسات علمی‌کاربردی هلال ایران برگزار می ‌شود. در این راستا، در هر استان، 3 تیم واکنش سریع، شامل 15 نفر و در تهران و البرز بسته به جمیعت این 2 استان، 9 نفر واکنش سریع، شامل 45 نفر تحت آموزش قرار می‎گیرند.

گفتنی است، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این دوره بازآموزی و تخصصی، با محورهایی از جمله کمک‌های اولیه، امداد کوهستان، جست‎وجو و نجات تخصصی، امداد هوایی و… در قالب دروس پودمانی، در 198 ساعت دوره بازآموزی و توان‌افزایی، در مؤسسه علمی‌کاربردی هلال ایران برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است که این دوره، از فردا، یکشنبه 23 مهرماه، شروع می‎شود./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.