صعود یک‌پله‌ای ایران در رده‌بندی بزرگترین اقتصادهای دنیا

صندوق بین‌المللی پول با اشاره به افزایش ۱۶۱میلیارددلاری تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۲ از صعود یک‌پله‌ای ایران در رده‌بندی بزرگترین اقتصادهای دنیا و کسب جایگاه بیست‌ویکم در این سال خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین، صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود میزان تولید ناخالص داخلی 194 کشور جهان ازجمله ایران را در سال 2022 میلادی اعلام کرده است.

بر اساس محاسبات این نهاد بین‌المللی، تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در این سال به یک‌هزار و 616 میلیارد دلار رسیده که این رقم 161 میلیارد دلار نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است. ایران با تولید ناخالص داخلی یک‌هزار و 616 میلیارد دلاری خود در سال 2022 میلادی به‌‌عنوان بیست‌ویکمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان در این سال شناخته شده است که بر این اساس اقتصاد ایران از اقتصادهای 173 کشور دیگر دنیا بزرگ‌تر است و فقط 20 کشور تولید ناخالص داخلی بیشتری نسبت به ایران در این سال داشته‌اند.

رتبه 21 اقتصاد ایران میان 194 کشور جهان در حالی است که ایران در معرض شدیدترین تحریم‌های وضع‌شده علیه اقتصاد یک کشور در طول تاریخ قرار دارد.

ارتقای یک‌پله‌ای رتبه ایران در رده‌بندی اقتصادهای بزرگ دنیا

ایران در سال 2022 میلادی توانسته است رتبه خود را میان اقتصادهای بزرگ دنیا یک پله ارتقا دهد. ایران در این سال تایوان را کنار زده و در جایگاه بیست‌ویکم قرار گرفته است. تایوان که در سال گذشته با اقتصاد یک‌هزار و 471 میلیارد دلاری در رتبه بیست‌ویکم جهان قرار داشت، در سال 2022 با تولید ناخالص داخلی یک‌هزار و 612 میلیارد دلاری به رتبه بیست‌ودوم نزول کرده است. از دیگر کشورهایی که اقتصاد کوچک‌تری نسبت به ایران در سال 2022 داشته‌اند عبارت‌اند از: پاکستان، تایلند، هلند، آرژانتین، مالزی، آفریقای جنوبی، امارات، سوئد، اتریش و الجزایر.

چین با اقتصاد 30هزارمیلیاردی بزرگترین اقتصاد دنیا شد

این نهاد بین‌المللی اقتصاد، چین را با تولید ناخالص داخلی 30 هزار و 217 میلیارد دلاری به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا در سال 2022 معرفی کرده است. آمریکا با اقتصاد 25 هزار و 462 میلیارد دلاری در رتبه دوم و هند با 11 هزار و 900 میلیارد دلار در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

کشورهای ژاپن، آلمان، روسیه، اندونزی، برزیل، انگلیس و فرانسه به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته‌اند. کشور کوچک «توالو» با تولید ناخالص داخلی 58 میلیون دلاری بر اساس شاخص قدرت خرید به‌عنوان کوچک‌ترین اقتصاد دنیا شناخته شده است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.