اهمیت اخلاق امدادگری در مدیریت بحران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به‌حادثه‌خیز بودن شهر تهران گفت: موضوع اخلاق در امدادگری باید مورد توجه باشد.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ علی نصیری، با مثبت برشمردن برگزاری همایش علمی «اخلاق امدادگری» گفت: اخلاق در بحران به نوعی مغفول مانده در حالی که دانش پیچیده و رو به پیشرفت و نسبتاً نوپا در جامعه علمی دنیا است و ورود نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر به این حوزه بسیار ستودنی است.

او افزود: یک ششم جمعیت ایران در تهران زندگی می‌کنند که مخاطراتی پیش روی آنها قرار دارد. لذا توجه به موضوع اخلاق امدادگری بسیار حائز اهمیت است.

نصیری بیان کرد: تهران یک ابر شهر است که به دلیل وجود گسل‌ها و سابقه تاریخی فعالیت گسل‌ها احتمال وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگ متصور است. از طرفی تهران یک شهر سیل خیز محسوب می‌شود و فرونشست زمین، فروریزش زمین، تجمعات انبوه، آتش‌سوزی‌ها و طوفان‌ها همیشه در کمین تهران است. بنابراین رعایت اصول اخلاقی و فرهنگ‌سازی مدیریت بحران بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی اخلاق‌مداری در بحران باید از کودکی و خردسالی مورد توجه قرار گیرد، گفت: بنیان هلال احمر با اصول اخلاقی گذاشته شده است. همچنین شجاعت، هوشیاری، مشورت، عدالت، انعطاف‌پذیری و احتیاط از اصول اخلاقی در پاسخگویی به بلایا است.

او افزود: تدوین دستورالعمل پیشگیری از بلایا در اماکن عمومی و حساس از اصول اخلاقی امدادگری پیش از بحران است. استفاده از ابزارهای تصمیم‌گیری اخلاقی و خلاقانه و برگزاری رویدادهای اجتماعی و کارگاه‌های آموزشی از دیگر اصول اخلاقی امدادگری پیش از بحران است.

نصیری گفت: همچنین دریافت کمک‌های انسان‌دوستانه، گردآوری اطلاعات و جلب مشارکت احترام به کرامت و شخصیت افراد از دیگر اصول اخلاقی حین وقوع بحران است. همچنین انجام اقدامات لازم برای حفاظت و بازسازی محیط زیست از دیگر موارد اخلاق در امدادگری است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بیان کرد: اگر اصول اخلاقی را رعایت کنیم، شهروندان هم از امدادگران حمایت می‌کنند و افزایش اعتماد، بهبود عملکرد و رضایتمندی افراد را شاهد خواهیم بود./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.