عفو بین‌الملل به تل‌آویو کارت جنایت جنگی داد

سازمان‌های جهانی با هشدار به پیامدهای فاجعه‌بار تجاوزات رژیم اشغالگر بر بخش بهداشت غزه، حملات وحشیانه این رژیم علیه غیرنظامیان را جنایت جنگی خوانده و از متحدان تل‌آویو خواستند از ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای صهیونیست‌ها خودداری کنند.

به گزارش شهروند آنلاین، ارتش رژیم اشغالگر برای پانزدهمین روز متوالی به حملات وحشیانه خود علیه مراکز غیرنظامی غزه ادامه می‌دهد و تعداد فلسطینی‌هایی که در اثر بمباران‌های دشمن صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند بعد از دو هفته به 4137 و تعداد زخمی‌ها به بیش از 13 هزار نفر رسیده است. در نتیجه تمام شدن ذخایر سوخت و دارو و از کار افتادن بیش از 7 بیمارستان و ده‌ها مرکز درمانی در نوار غزه امکان رسیدگی به مجروحان بسیار کم شده و تعداد شهدا همچنان درحال افزایش است.

5500 ساختمان مسکونی در غزه کاملاً ویران شده است

«سلامه معروف» رئیس دفتر رسانه‌ای دولتی در نوار غزه اعلام کرد که بر اثر تجاوزات وحشیانه اشغالگران به نوار غزه، تاکنون بیش از 5500 ساختمان مسکونی که شامل 14 هزار و 200 واحد بود به طور کامل ویران شده است. همچنین حدود 133 هزار و 370 واحد مسکونی نیز دچار خسارت شده‌اند که از میان آنها 10 هزار و 127 واحد غیرقابل سکونت هستند. 62 مؤسسه دولتی و ده‌ها نهاد خدمات و امکانات عمومی نیز تخریب شده‌اند.

شهادت 16 روزنامه‌نگار در نوار غزه

از طرف دیگر اتحادیه بین‌المللی روزنامه‌نگاران شب گذشته در گزارشی اعلام کرد که از زمان آغاز تجاوزات اسرائیل به نوار غزه 16 روزنامه‌نگار به شهادت رسیده‌اند.

این اتحادیه در وبسایت رسمی خود اعلام کرد که در جریان حملات اسرائیل به غزه تاکنون 16 روزنامه‌نگار شهید و تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران زخمی و شماری نیز مفقود شده‌اند. محمد علی، خلیل أبوعاذرة، سمیح النادی، عصام بهار، محمد بلعوشة، عبدالهادی حبیب، حسام مبارک، أحمد شهاب، محمد فایز یوسف أبومطر، سعید الطویل، محمد صبح، هشام النواجحة، أسعد شملخ، محمد الصالحی، إبراهیم لافی و محمد جرغون، روزنامه‌نگارانی هستند که بر اثر تجاوزات رژیم اشغالگر به نوار غزه به شهادت رسیده‌اند. هفته گذشته نیز «عصام عبدالله» خبرنگار و عکاس لبنانیِ خبرگزاری رویترز که در جنوب لبنان مشغول پوشش اخبار جنگ بود در اثر حملات رژیم اشغالگر به مرزهای جنوبی لبنان به شهادت رسید.

اتحادیه بین‌المللی روزنامه‌نگاران در ادامه گزارش خود با اشاره به تجاوزات عامدانه رژیم اشغالگر علیه خبرنگاران در نوار غزه اعلام کرد که «نضال الوحیدی» خبرنگار شبکه النجاح و «هیثم عبدالواح» یکی از عکاسانی که برای پوشش اخبار به غزه رفته‌اند ارتباطشان با مراکز مربوطه رسانه‌ای قطع شده و خانواده نضال الوحیدی گزارش دادند که ارتش رژیم اشغالگر او را بازداشت کرده است.

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره تعطیلی بیمارستان‌های غزه

از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت با اشاره به اوضاع فاجعه‌بار بهداشتی در نوار غزه اعلام کرد که بیمارستان‌ها فاقد برق و سوخت و تجهیزات هستند.

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت باید اطمینان حاصل شود که تأسیسات درمانی و بیمارستان‌ها و کادر پزشکی در نوار غزه هدف حملات قرار نگیرند و یک مشکل بزرگ درباره ظرفیت بیمارستان‌ها وجود دارد. در صورت نرسیدن کمک‌های پزشکی، بیمارستان‌ها به کلی از کار می‌افتند و بیماران در خطر هستند.

3 بیمارستان و بیش از 30 مرکز درمانی در غزه از کار افتادند

او با بیان اینکه بر اثر بمباران‌های مستمر، تعداد شهدا و مجروحان دائماً درحال افزایش است تأکید کرد که حملات به غزه باید فوراً متوقف شود و این حملات پیامدهای بسیار وحشتناکی دارد.

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت با هشدار درباره پیامدهای زیست‌محیطی و بهداشتی تجاوزات رژیم اشغالگر به نوار غزه تأکید کرد که ما برای رسیدن تجهیزات پزشکی به غزه به گذرگاه‌های ایمن نیاز داریم و باید راهکارهای سیاسی برای رسیدن امکانات پزشکی به نوار غزه نیز اتخاذ شود. درحال حاضر تیم‌های پزشکی در غزه با کمترین امکانات موجود برای رسیدگی به بیماران از جان خود مایه می‌گذارند. در مرحله اول باید بمباران متوقف گردد و بعد از آن تجهیزات وارد شود.

این مسئول سازمان جهانی بهداشت تأکید کرد: ما بخشی از مذاکرات برای ایجاد گذرگاه‌های امن جهت رسیدن کمک‌ها به غزه نیستیم و طرف‌های مربوطه باید وظیفه خود را در این زمینه انجام دهند. همه باید برای کاهش درد و رنج مردم غزه در سایه این جنگ اقدام جدی کنند.

اسرائیل در غزه مرتکب جنایت جنگی و کشتار جمعی می‌شود

سازمان عفو بین‌الملل نیز در گزارش جدید خود درباره اوضاع غزه، مستنداتی از حملات غیرقانونی رژیم اشغالگر ارائه و تأکید کرد شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد اسرائیل مرتکب جنایات جنگی و نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه در حملات خود به نوار غزه می‌شود.

این سازمان تأکید کرد: اسرائیل هیچ اقدام محتاطانه‌ای برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان در نوار غزه انجام نداده و هیچ تمایزی بین اهداف نظامی و غیرنظامی قائل نشده و حملات سیستماتیکی علیه اهداف غیرنظامی انجام داده که منجر به کشتار جمعی مردم غزه شده است. اسرائیل به شکل وحشتناکی به جان غیرنظامیان بی‌اعتنایی و زیرساخت‌های نوار غزه را ویران کرده است. هیچ مدرکی دال بر ادعای ارتش اسرائیل درباره اینکه تنها به اهداف نظامی حمله می‌کند وجود ندارد.

در ادامه این گزارش آمده است: اسرائیل رژیم آپارتاید را علیه فلسطینیان تحمیل کرده و دست به کشتار جمعی و محاصره غیرقانونی علیه اهالی غزه زده و این منطقه را تبدیل به بزرگترین زندان باز در جهان کرده است. تحلیل تصاویر ماهواره‌ای و گفت‌وگو با شاهدان عینی در تحقیقات مربوط به عملیات‌های بمباران اسرائیل در نوار غزه نشان می‌دهد که اسرائیل مرتکب جنایات جنگی می‌شود.

ارسال سلاح برای اسرائیل فوراً متوقف شود

عفو بین‌الملل از رژیم اشغالگر خواست تا حملات غیرقانونی علیه نوار غزه را فوراً متوقف کرده و به قوانین بین‌المللی پایبند باشد و اجازه رسیدن کمک‌های بشردوستانه به غزه را بدهد.

این سازمان همچنین از جامعه جهانی و متحدان رژیم صهیونیستی از جمله آمریکا و انگلیس خواست تدابیر ضروری برای حمایت از غیرنظامیان در نوار غزه اتخاذ و از ارسال سلاح‌ها و تجهیزات نظامی برای اسرائیل و بیان اظهاراتی که به تجاوزات این رژیم علیه غزه مشروعیت می‌بخشد خودداری کنند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.