تاکید مخبر بر نوسازی و تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های مهندسی و صنعتی

در جلسه معاون اول رئيس جمهور با هیات رئیسه دانشگاه علم و صنعت که صبح امروز (شنبه) برگزار شد، درخواست ها، پیشنهادات و مسائل این دانشگاه مورد بحث، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری، محمد مخبر در این جلسه با تأکید بر اینکه دانشگاه علم و صنعت با توجه به پیشینه تاریخی در حوزه فنی و مهندسی ظرفیت و توانایی بالایی در حل مسائل کنونی کشور دارد، تصریح کرد: این دانشگاه به دلیل ماهیت عملکرد خود می‌تواند خدمات فنی مهندسی و محصولاتی عرضه کند که نیاز اکثر دستگاه‌های تخصصی و وزارتخانه‌ها همانند نفت و صنعت و معدن را برطرف کند.

معاون اول رئيس جمهور با قدردانی از تلاش‌های هیات رئیسه دانشگاه علم و صنعت در ارتقای علمی و فنی این دانشگاه در رتبه‌بندی کشوری و جهانی در کنار بالا بردن روحیه انقلابی و فرهنگی دانشجویان و کادر دانشگاه، افزود: دانشگاه علم و صنعت باید در جهت رفع نیازهای کشور حرکت کند و دولت عزم جدی در راستای نوسازی و تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های مهندسی و صنعتی کشور برای پیشبرد حرکت توسعه فناوری دارد.

مخبر با اشاره به ظرفیت‌های فوق‌العاده خدادادی و زیرساخت‌های به وجود آمده در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داد: در دولت سیزدهم با همکاری دانشگاه‌ها به عنوان اتاق فکر دولت، کشور آماده جهش اساسی و حل مسائل مهم شده است.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های صنعتی و مهندسی همانند علم و صنعت علاوه بر فعالیت گسترده در حوزه تحقیقات و پژوهش و همچنین ارتباطات وسیع با دانشجویان با طیف‌های فکری مختلف از سرتاسر کشور ظرفیت بسیار بالایی برای ارائه نسخه‌های حل مسائل و خلق ثروت دارند که تأسیس دانشکده مدیریت و اقتصاد در این دانشگاه نشانگر اراده برای پیوند بیشتر دولت و دانشگاه است.

مخبر تأکید کرد: در این زمینه نیازسنجی و ارائه خدمات به صنعت و دولت یک منبع مهم ارتقای دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به بازدید خود از دانشگاه علم و صنعت و به ویژه دیدار صمیمی با دانشجویان این دانشگاه در محیط خوابگاهی، شکل گیری نهضتی برای بهره‌گیری از کمک خیرین در ساخت دانشکده‌ها را با اهمیت دانست.

در این جلسه دکتر منصور انبیا، رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اقدامات و برنامه‌های این دانشگاه در دولت سیزدهم در راستای نقش‌آفرینی در پیشرفت کلان کشور در مسیر حکمرانی عملگرایانه و مسأله محور، تأکید کرد: این دانشگاه با رویکرد تحولی به ارتباط صنعت و جامعه و مهارت‌ورزی به دنبال افزایش ارتباطات با وزارتخانه‌های مرتبط و بالا بردن کارآیی و بهره‌وری تجهیزات و صنایع کشور در حوزه‌های مختلف به ویژه بخش صنعت نفت و پتروشیمی است که تاکنون چندین طرح و مقاله کاربردی برای کمک به دولت پیشنهاد و ارائه کرده است.

او ادامه داد: این دانشگاه علاوه بر توجه به حوزه پژوهش و تحقیقات علمی و کاربردی به آموزش و تربیت در لایه‌های مختلف و فعالیت‌های فرهنگی برای تعمیق باورهای دینی و ملی دانشجویان، اساتید و کارکنان اهتمام ویژه‌ای داشته است.

در ادامه این جلسه اعضای هیات رئیسه این دانشگاه درخواست‌های خود را در زمینه‌های پژوهش و تعاملات صنعتی، فناوری، نوآوری، کارآفرینی، حوزه آموزش، مدیریت منابع، اخذ مجوزهای لازم برای پارک علم و فناوری، تأمین تجهیزات مورد نیاز برای حوزه پژوهش و تحقیقات هوش مصنوعی، حل مشکلات خوابگاه متأهلین، تسهیل در فرآیند جذب و استخدام اعضای هیات علمی و توجه دولت برای تحقیقات و مقالات فناور و کاربردی مطرح کردند.

در ادامه پیشنهادات هیات رئیسه این دانشگاه در خصوص تأسیس آزمایشگاه ملی مهندسی اقلیمی تغییرات کاربردی و آزمایشگاه ملی حمل و نقل هوشمند پاک برای به‌روزرسانی حالت‌های مختلف حمل و نقل ارائه و در خصوص راهکارهای راه‌اندازی هر چه سریعتر این آزمایشگاه‌ها تصمیم‌گیری شد.

گفتنی است مدیریت فنی طراحی و تحویل پروژه واگن ملی مترو، طراحی و تولید قطعات پیچیده صنایع هوایی، ساخت انواع پهبادها، تأسیس واحد نمونه‌سازی، کمک به ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی و پژوهش‌های تحقیقات در حوزه هوش مصنوعی، افتتاح مراکز تحقیقاتی راهبردی مطابق با نیازهای روز کشور، ایجاد مرکز تحقیقات نوآوری هوش مصنوعی و مرکز تحقیقات باتری لیتیومی و فناوری کوآنتومی به عنوان دستاوردهای این دانشگاه در این جلسه مطرح شد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.