امیدواری مخبر به اقدام «شانگهای» در توقف جنایات علیه غزه

نخست‌وزیر روسیه:عضویت ایران در شانگهای و بریکس منجر به افزایش اعتبار بین‌المللی این سازمان‌ها می‌شود

معاون اول رئيس جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر روسیه با اشاره به شکسته شدن رکورد مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته بر لزوم تقویت و توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری فیمابین در تمامی بخش‌ها تاکید کردند و خوستار رفع موانع پیش رو و سرعت بخشیدن به روند اجرای توافقات فیمابین شدند.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری،محمد مخبر عصر امروز(چهارشنبه) در جریان سفر به قرقیزستان در دیدار «میخائیل میشوستین» نخست‌وزیر روسیه، ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد مناسبات تهران- مسکو گفت: سطح روابط راهبردی دو کشور از رشد خوبی برخوردار است و گامهای مهمی در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری برداشته شده که لازم است دو کشور برای رفع موانع و گسترش هرچه بیشتر این مناسبات تلاش کنند.

معاون اول‌ رئيس جمهور ضمن تبریک فرارسیدن چهارم نوامبر روز اتحاد فدراسیون روسیه، سلام رئیس جمهور کشورمان را به رئیس جمهور و نخست‌وزیر روسیه ابلاغ کرد.

مخبر گفت: نمی‌توانم‌ از فجایعی که امروز در غزه می‌گذرد و روح و روان بشریت را به درد آورده به سادگی عبور کنم و امیدوارم که در نشست نخست‌وزیران سازمان همکاری شانگهای با همکاری یکدیگر بتوانیم به توقف این جنایات و کمک‌رسانی به مردم مظلوم غزه کمک کنیم.

معاون اول رئيس جمهور همچنین از حمایت‌های دولت روسیه برای عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای، عضویت در بریکس و قرارداد تجارت آزاد اتحادیه اوراسیا با ایران قدردانی کرد.

مخبر لغو روادید و یا تسهیل صدور ویزا را گامی مهم و ضروری در پیشبرد برنامه‌های اقتصادی و همکاری‌های مشترک دو کشور برشمرد و بر ضرورت اجرای توافقات فیمابین در زمینه‌های مختلف نظیر مشارکت در ساخت هواپیما، برنامه یکساله توسعه ترانزیت میان دو‌ کشور، اجرای پروژه راه آهن رشت- آستارا و اتصال شبکه برق ایران، روسیه و آذربایجان تاکید کرد.

معاون اول رئيس جمهور همچنین با اشاره به روند اجرای برخی توافقات در حوزه نفت و گاز، بر اهمیت پیگیری مجدانه دو‌ کشور برای سرعت بخشیدن به روند همکاری‌های دو کشور در این بخش تاکید کرد.

میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه نیز در این دیدار با اشاره به عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای، گفت: روسیه از دعوت ایران برای عضویت در بریکس استقبال می‌کند و مطمئن هستم حضور و عضویت ایران در افزایش اعتبار این سازمانها در عرصه بین‌المللی اثرگذار خواهد بود.

او روابط دو کشور را تنگاتنگ، دیرینه و در راستای منافع متقابل توصیف کرد و گفت: روابط تهران و مسکو بر اساس دوستی و حسن همجواری از روند رو به رشدی برخوردار است و ما اهمیت ویژه‌ای برای گسترش روابط با ایران قائل هستیم.

نخست‌وزیر روسیه همچنین با اشاره به شکسته شدن رکورد مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته با ۳۵۰ میلیارد روبل، بر علاقه‌مندی کشورش به توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی با ایران تاکید و اظهار امیدواری کرد: طرح‌ها و برنامه همکاری‌های دوجانبه در چارچوب کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی که در ماه دسامبر در تهران برگزار خواهد شد با جدیت پیگیری شود.

میشوستین همچنین با تاکید بر لزوم ایجاد بستر مناسب برای همکاری و فعالیت شرکت‌های دو کشور، خاطرنشان کرد: روسیه خواستار توسعه روابط همکاری‌های گردشگری میان دو کشور است و در این راستا طرح صدور ویزای گردشگری اجرا شده است و برای اتباع ایرانی روادید الکترونیکی تجاری، گردشگری و علمی صادر می‌شود.

در این دیدار که با حضور برخی وزرا و اعضای دو هیات برگزار شد، آخرین وضعیت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور بررسی شد و راهکارهای رفع موانع و ارتقای سطح مناسبات اقتصادی تهران- مسکو در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، نفت و گاز، حمل و نقل و ترانزیت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بر اساس این مذاکرات مقرر شد در خصوص ترانزیت گاز میان روسیه و ایران با همکاری کشورهای قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان بررسی‌های فنی و اقتصادی انجام شود. همچنین تسهیل حمل و نقل بار میان کشورهای ایران، آذربایجان و روسیه با حضور وزرای راه سه کشور مورد بررسی قرار گیرد.

تسریع در راه‌اندازی فاز دوم نیروگاه هسته‌ای بوشهر نیز از جمله توافقات این جلسه بود./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.