پولدارهای تهرانی رکورد مصرف آب را شکستند

مصرف بیشتر از 41‌درصد آب تهران در منطقه 1 و 2

رکورد مصرف آب در تهران شکسته شد. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد، از حدود 6.7‌میلیارد مترمکعب آب شرب مصرفی در کشور، سهم استان تهران کشور یک‌میلیارد و 375‌میلیون مترمکعب است که البته این میزان سهم پایتخت‌نشین‌ها یک‌میلیارد و 60‌میلیون مترمکعب در‌ سال است.

این حجم از اضافه مصرف در بین پایتخت‌نشین‌ها در شرایطی است که به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران، استان تهران بعد از سیستان‌وبلوچستان فقیرترین استان کشور از لحاظ منابع آبی است.

با این وجود کافی است تا سری به خانه‌های شمال شهر تهران بزنید.

لاکچری‌های شمال تهران که تنها 10‌درصد جمعیت شهر را تشکیل می‌دهند، در برخی مواقع 5برابر الگوی مصرف، از آب شرب استفاده می‌کنند

این مناطق پر است از استخرهایی که با آب شرب پر می‌شوند، کارواش‌های شخصی که با آب آشامیدنی خودروهای میلیاردی صاحبانشان در آن شسته می‌شود و باغ‌ها و فضای سبزی که از آب یارانه‌ای آبیاری می‌شوند.

به گفته هدایت فهمی، معاون سابق دفتر برنامه‌ریزی وزارت نیرو، لاکچری‌های شمال تهران که تنها 10‌درصد جمعیت شهر را تشکیل می‌دهند، در برخی مواقع 5برابر الگوی مصرف، از آب شرب استفاده می‌کنند.

در واقع اگر الگوی مصرف را 140 لیتر به ازای هر فرد در شبانه‌روز درنظر بگیریم، می‌توان ادعا کرد که سرانه مصرف در مناطق 1 و 2 به حدود 700لیتر به ازای هر نفر می‌رسد.

آمار اعلامی از طرف شرکت آب و فاضلاب نشان می‌دهد که منطقه 1 با داشتن ۱۴.۷‌درصد جمعیت شهر تهران (۱.۴‌میلیون نفر) حدود ۲۲.۷درصد از آب شرب شهری و منطقه 2 با داشتن 14.6‌درصد از جمعیت شهر تهران، 18.5‌درصد از کل آب شهر را مصرف کرده است.

مهمترین دلیل رشد مصرف، جو روانی ناشی از افزایش بارندگی‌ها در ‌سال آبی اخیر است

چرا رکورد مصرف شکسته شد

جدای از اضافه مصرفی که در دیرباز میهمان خانه‌های ایرانی‌ها و البته تهرانی‌ها بوده، دلایل دیگری هم برای رشد مصرف آب درکشور وجود دارد.

به گفته فهمی، در تابستان امسال بیشتر شهرهای کشور با موج گرمایی مواجه شدند و متوسط دمای کشور چند درجه بیشتر شد.

آن‌گونه که او توضیح می‌دهد: «با هر درجه افزایش دما میزان تبخیر آب 14‌میلیارد مترمکعب افزایش پیدا می‌کند.

مصرف آب شرب خانگی 4‌درصد بیشتر می‌شود و نیاز گیاهی 17‌درصد بالاتر می‌رود.»

با این وجود این کارشناس منابع آبی معتقد است که مهمترین دلیل رشد مصرف، جو روانی ناشی از افزایش بارندگی‌ها در ‌سال آبی اخیر است.

بسیاری گمان می‌کنند که چون بارندگی‌های مناسبی در امسال داشتیم، دیگر از بحران آب عبور کردیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران هم در این‌باره با اشاره به این‌که وضع مناسب بارش‌ها از یکسو و افزایش مصرف آب نشان داد که هنوز در فرهنگ‌سازی و مصرف بهینه آب باید با مردم بیشتر صحبت کرد، گفت:

«در آسیب‌شناسی صورت‌گرفته که اخیرا انجام شده است، متوجه شدیم که انگاره و تصور غلط بارش‌های مناسب امسال دلیل اصلی رکوردزنی مصرف آب در کل کشور و تهران بوده است.»

میزان مصرف کم‌مصرف‌ترین استان‌های کشور چقدر است؟

در مقابل مصرف بالای تهرانی، مردمان خراسان شمال با مصرف 122 لیتر در شبانه‌روز، کم‌مصرف‌ترین شهروندان کشور هستند.

پس از شهروندان خراسان‌شمالی، مصرف هر شهروند خراسان‌رضوی 124 لیتر، در خراسان‌جنوبی 125 لیتر، در سمنان 135 لیتر و در چهارمحال‌وبختیاری 136 لیتر است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.