سرمایه‌گذاری ۳۸ میلیارد دلاری ایران و روسیه در کریدور شمال- جنوب

ایران و روسیه تاکنون در قالب برنامه‌های گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در توسعه تجارت با کشور‌های حاشیه دریای خزر، در کریدور شمال- جنوب سرمایه گذاری ۳۸ میلیارد دلاری انجام داده‌اند.

به گزارش شهروند آنلاین، در مراسم افتتاحیه همایش بین‌المللی «کریدور شمال جنوب – مفهوم جدید» که در آستراخان روسیه برگزار شد، استاندار آستراخان روسیه، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، مدیر راه آهن افغانستان، مدیر راه آهن عراق و رئیس باشگاه همگرایی شمال – جنوب سخنرانی کردند.

در نشست تخصصی این همایش مدیر بندر ایرانی سالیانکا در روسیه با بیان اینکه کریدور بین‌المللی شمال- جنوب، عنصر کلیدی شبکه حمل و نقل اوراسیا است، به سه مسیر غربی، شرقی و دریایی یا ترانس کاسپین اشاره کرد و گفت: در مجموع سرمایه‌گذاری حدود ۳۸ میلیارد دلار برای این کریدور در نظر گرفته شده است که سهم روسیه ۳۵ درصد و سهم ایران ۳۴ درصد خواهد بود.

مدیر بندر ایرانی سالیانکا به اقدامات انجام شده از سوی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در مسیر کریدور شمال- جنوب اشاره کرد و افزود: خرید ۳۳۰ دستگاه واگن ریلی، خرید ۵۴ هزار کانتینر، مذاکره، خرید و سفارش ساخت ۲۱ فروند کشتی برای تقویت مسیر‌های دریایی از جمله این اقدامات بوده است.

او همچنین به افزایش ظرفیت حمل بار از سوی کشتیرانی دریای خزر به ۱۳۰ هزار تن، ایجاد خط مستقیم و منظم بین چین و هند و آفریقا از طریق بندرعباس و چابهار به مقاصد کشور‌های در امتداد دریای خزر و روسیه اشاره کرد.

او سرمایه‌گذاری 10میلیون دلاری گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بندر سالیانکا جهت افزایش ظرفیت، توسعه بندر، زیرساخت و خرید کشتی را از مهمترین اقدامات گروه کشتیرانی بیان کرد.

او جذب سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز، بازسازی، نوسازی و توسعه زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل و ارتقای وسایل حمل‌و نقل، شناسایی پروژه‌های با پتانسیل بالا برای جذب محموله در مسیر کریدور شمال -جنوب، توسعه ناوگان کانتینری و به خصوص یخچالی، گسترش ناوگان ریلی و گسترش تسهیلات حمل‌و‌نقل را از جمله مکانیزم‌های برداشتن موانع در مسیر کریدور بیان کرد.

گفتنی است در دومین روز این همایش اعضای شرکت کننده از بنادر آستراخان و کارخانه کشتی سازی لوتوس بازدید کردند./خبرگزاری صدا وسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.