ریزش بی‌‌سابقه قیمت ارز در بازار

کاهش ۴هزار تومانی قیمت دلار در چند ساعت

طبق اعلام صراف‌های خیابان فردوسی از عصر دیروز تعداد زیادی از مردم درحال فروش ارزهای خود به دلیل ترس از ریزش بیشتر قیمت‌ها هستند؛ آنها می‌گویند از شنبه و با آغاز فعالیت شرکت‌ها احتمالا ریزش قیمت‌ها بیشتر خواهد شد.

شهروند آنلاین: فعالان بازار ارز می‌گویند از عصر دیروز و با بالارفتن شانس پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا جَو بازار ارز مثبت شده و همین موضوع موجب کاهش چشمگیر قیمت ارز طی چندساعت شده است.

قیمت دلار در صرافی‌های رسمی طی ساعات گذشته به کمتر از ۲۵هزار تومان رسیده است، ولی آنطور که صراف‌ها می‌گویند، خریداری در صرافی‌ها حتی برای قیمت‌ها در کانال ۲۵هزار تومان نیز وجود ندارد و اکثر مردم برای فروش تماس می‌گیرند.

صبح دیروز و بعد از انتشار نتایج اولیه انتخابات آمریکا و بالابودن شانس ترامپ برای ریاست‌جمهوری، بازار ارز سیر صعودی گرفته بود و دلار حتی در کانال ۳۰هزار تومان هم قیمت خورده بود، اما از عصر دیروز و ساعات نخست معاملات امروز (پنجشنبه) قیمت دلار در بازار آزاد با کاهش ۴هزار تومانی به کانال ۲۶هزار تومان بازگشته است.

تعدادی از صراف‌های خیابان فردوسی با اشاره به ریزش قیمت ارز در روز جاری به خبرنگار تسنیم گفتند: از آنجایی که امروز نیمه تعطیل است و اکثر شرکت‌ها تعطیل هستند، فعلا فقط مردم عادی درحال فروش ارز‌های خود هستند، ولی از روز شنبه با آغاز فعالیت شرکت‌ها، بر تعداد فروشنده‌های بازار افزوده خواهد شد.

یکی از صراف‌ها تأکید دارد: رویه کاهشی قیمت ارز احتمالا در روز‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت و به همین دلیل نیز شرکت‌هایی که ارز دارند،نسبت به تبدیل ارز خود به ریال از روز شنبه اقدام می‌کنند.

او تأکید دارد که برخی از بازاری‌ها تلاش داشتند با خبر‌های ساختگی و منفی‌کردن جو بازار قیمت ارز را افزایش دهند تا دلار‌های خود را با قیمت‌های بالا بفروشند، ولی امروز جَو بازار کاملا ریزشی است.

قیمت درهم از دیروز با هزار تومان کاهش به زیر ۸هزار تومان رسیده و دلار نیز در صرافی‌های رسمی به کمتر از ۲۵هزار تومان و در بازار آزاد به کانال ۲۶هزار تومان بازگشته است.

بانک مرکزی از روز دوشنبه بیست‌ویکم مهرماه روزانه ۵۰میلیون دلار اسکناس وارد بازار کرده و سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به ۵۰۰هزار دلار افزایش داده است.

برهمین اساس نیز، طی یک هفته گذشته حدود ۳۲۵میلیون دلار توسط بازارساز وارد بازار متشکل شده، ولی خریداری نداشته است؛ بانک مرکزی امروز اعلام کرده که در پنج روز کاری هفته دوم آبان‌ماه (از تاریخ هشتم الی چهاردهم آبان‌ماه ۱۳۹۹) روزانه به‌طور متوسط ۶۵میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرده است.

به رغم این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان ۵۰۰هزار دلار در بازار مذکور، از میزان عرضه طی مدت یادشده، در مجموع تنها حدود ۱۱میلیون دلار توسط صرافی‌ها خریداری شده است؛ که این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به صورت اسکناس است.

همچنین گزارش‌های دریافتی از سامانه نیما حاکی از این است که در مدت مشابه حدود ۵۴۶میلیون دلار ارز به صورت حواله توسط صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.