اجراي طرح كاشت درخت با تولد هر فرزند

جنگل ها و جمعيت ايران جان مي گيرند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام در گفت‌وگو با «شهروند آنلاين» اعلام كرد: طبق تفاهمنامه‌ای که با سازمان ثبت احوال بسته‌ایم قرار شد هر خانواده با تولد نوزادشان درصورت تمایل یک یا تعداد بیشتری درخت بکارند

[ ملیحه محمودخواه  – خبرنگار شهروندآنلاين]  قرار است در ایلام وقتی بچه‌ای به دنیا می‌آید، با تولدش یک یا چند درخت هم متولد شوند. این تفاهمی است که اداره کل منابع طبیعی با سازمان ثبت احوال بسته است، به این معنا که با تولد هر کودک، شور و زندگی نیز به طبیعت بیاید و یک درخت هم جان بگیرد. درخت‌ها را خود سازمان منابع طبیعی اهدا می‌کند تا این درختان یادگاری برای آیندگان به شمار برود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام به «شهروند آنلاين» توضیح می‌دهد: «این اتفاق برای این است که طبیعت برای آیندگان باقی بماند.»

جنگل‌های کشور هم‌اکنون حال‌وروز خوبی ندارند، بسیاری از عرصه‌های جنگلی در کشور به‌خاطر خشکسالی‌ها و عوامل طبیعی و انسانی دچار خشکسالی شده‌اند و جنگل‌های کشور تا حدودی از بین رفته‌اند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اگر شرایط به همین منوال باشد تا ٥٠سال آینده همه جنگل‌های کشور از بین خواهد رفت. از این‌رو سال گذشته سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور طرح کاشت یک‌میلیارد درخت را برای احیای عرصه‌های طبیعی و جنگل‌های کشور پیشنهاد داد. در همین زمینه در استان‌های مختلف طرح‌ها و برنامه‌های متفاوتی به اجرا درآمده است تا فرهنگ درخت‌کاری بین مردم نهادینه شود.

یکی از استان‌هایی که در این مسیر قدم‌های خوبی برداشته، استان ایلام است. ابراهیم پیرزادیان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام، به «شهروند» توضیح می‌دهد: «ایلام یکی از ذخیره‌گاه‌های طبیعی منحصربه‌فرد کشور به شمار می‌رود.» کوهستان‌های مرتفع و جنگلی شروزول، مانشت، گچان، سیوان، شلم و قلاقیران بسان استوانه‌ای خضرپوش با گل و گیاهان متنوع در سر، پا و دامن خود نفسگاه دشت‌های کشور است. شهرستان ایلام با یک دیواره ممتد زاگرسی پوشیده از صخره و جنگل به طول قریب ٥٠کیلومتر از شهرستان‌های ایوان، شیروان چرداول و دره شهر جدا شده و تا میله‌های مرزی که ایران را از عراق جدا می‌کند، ادامه پیدا می‌کند. این شهرستان با ٢١٠هزار هکتار گستره حدود یک‌میلیون و ٧٠٠هزار هکتار جنگل و مرتع (٨٧درصد) دارد که در کشور یک رکورد است. قریب ١١٠هزار هکتار جنگل مسحورکننده این شهرستان برای تمام کسانی که به بها یا بهانه‌ای از این منطقه مرزی دیدن کرده‌اند، شفاف‌ترین مصداق از مفهوم زیبایی طبیعت است و درختان بلوط، زالزالک، کبکم، ارغوان و بادام در این استان زبانزد خاص و عام هستند.

بیماری در جنگل‌های ایلام
پيرزاديان توضیح می‌دهد: «با همه این تفاسیر مدتی است مشکلات زیادی گریبان جنگل‌های ایلام را گرفته، بیماری زغالی، سوسک چوب‌خوار و لورانتوس بلای جان درختان کهنسال بلوط در عرصه‌های جنگلی زاگرس شده است.»

او عنوان می‌کند: «با طرح‌های ابتکاری سازمان جنگل‌ها قرار است با توسعه جنگل‌کاری در سطح وسیع هدف‌گذاری کرده و در ۱۰ سال آینده در هر هکتار صد اصله نهال که به مرحله‌ای برسند که دیگر از امراض محفوظ باشند، کاشته شود.»

کاشت درخت یعنی کاشت زندگی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام بر این موضوع تاکید می‌کند که در نهالستان سردسیری ایوان غرب بیش از ۱۶میلیون اصله نهال تولید شده که علاوه بر ایلام، نهال بیش از ۱۱ استان دیگر را هم تا حدودی تامین کرده است.

او با اشاره به اینکه براساس آمار، اسناد و مدارک ۸۹درصد یعنی حدود یک‌میلیون و ۷۶٠ هزار هکتار از سطح استان ملی است که بخش عمده‌ای از آن جنگل‌ها به میزان ۶۴٠هزار هکتار و مراتع و بیابان‌ها نیز یک‌میلیون و ۱۴۶هزار هکتار است، ادامه می‌دهد: «تلاش کرده‌ایم تا حد ممکن عرصه‌های از بین رفته را احیا کنیم، در واقع برای ارتقای فرهنگ درخت‌کاری ‌باید به هر دلیل و مناسبت آیینی و ملی در کشور و استان درخت کاشته شود.»

پیرزادیان با تاکید بر اینکه در مورد طرح مردمی کاشت یک‌میلیارد درخت و اخذ تفاهمنامه درخصوص هر ایلامی سه نهال بحث و تبادل نظر شده است، تاکید می‌کند: «با همه سازمان‌ها و ارگان‌های استان بحث و تبادل نظر شده و قرار است هر سازمان و ارگانی به فراخور خود در کاشت نهال و درخت کمک و همراهی کند. در آخرین تفاهمنامه که با سازمان ثبت احوال منعقد شد، قرار شد به خانواده‌ها پیشنهاد بدهیم که در زمان تولد هر نوزادی یک یا چند درخت بکارند. حالا این درخت می‌تواند در جایی که خودشان می‌خواهند یا اینکه در عرصه‌هایی که ما پیشنهاد می‌دهیم، کاشته شود.»

تولد درخت با تولد هر نوزاد
در نیمه نخست سال‌جاری ۳هزار و ۴۶۹ ولادت در این استان ثبت شده است، یعنی اگر به‌طور میانگین با هر تولد دو درخت کاشته شود، نزدیک به ٧هزار درخت کاشته می‌شود. اما به این معنا نیست که تا درخت کاشته نشود، شناسنامه کودک داده نشود، این در حد یک پیشنهاد است، اما اصولا بیشتر خانواده‌ها همکاری می‌کنند و با تولد نوزادشان به طبیعت هم جان دوباره می‌بخشند. او توضیح می‌دهد: «در همین زمینه با آموزش‌وپرورش نیز قرارداد بسته‌ایم و در زمان فصل کاشت درخت و نهال در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهیم تا با کاشت آنها کمکی به فضای سبز شهر و منطقه‌مان شود.»

او با اشاره به اینکه سرانه فضای سبز در ایلام برای هر نفر یک هکتار است، تاکید می‌کند: «سهم ایلام از کاشت یک‌میلیارد درخت در کشور ٦میلیون درخت است که تاکنون دومیلیون اصله کاشته شده است. تلاش می‌کنیم ٤میلیون اصله دیگر هرچه زودتر تولید و در عرصه‌های طبیعی کاشته شود. تمام درخت‌های کاشته‌شده نیز رصد شده و هر سازمان و ارگانی که در کاشت درخت همراهی می‌کند، کنترل، هدایت و کارهای نگهداری از آن را نیز برعهده می‌گیرد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.