چرا عمليات زميني اسرائيل در غزه شكست خورد؟

تحليل روزنامه شهروند از تحولات فلسطين

از روزهای آغازین پس از عملیات طوفان‌الاقصی، سران رژیم صهیونیستی مدام وعده عملیات زمینی برای شکست و نابودی کامل حماس و گروه‌های مقاومت می‌دهند.

به گزارش روزنامه شهروند، این موضوع به حدی در سخنان مقامات رژیم صهیونیستی در روزهای آغازین جنگ تکرار شد که برای چند روزی سرخط رسانه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بود. اما در دو هفته اخیر، چهار مورد تلاش برای نفوذ زمینی به غزه و کنترل کامل یا بخشی از این باریکه از سوی رژیم صهیونیستی صورت گرفته که هر بار شکست خورده است.

حدود ۴ روز قبل، کماندوهای رژیم صهیونیستی درصدد نفوذ به غزه از محور بیت حانون در شمال این باریکه و همچنین شرق غزه بودند که با وجود پشتیبانی هوایی، با شکست مواجه شدند. برخی رسانه‌ها از اسارت یک نظامی صهیونیست در این حمله خبر دادند. حمله زمینی ٢ شب قبل نیز که با حملات جنون‌آمیز هوایی، بمباران شدید غزه و قطع کامل برق توأم بود به شکست مفتضحانه‌ای انجامید. المیادین گزارش داده است در آخرین حمله زمینی به غزه، ۵ سرباز صهیونیست کشته و یک تانک نیز منهدم شده است.(١)

از سوی دیگر، خبرگزاری تسنیم، به نقل از برخی منابع منطقه‌ای، از حضور ۵هزار نظامی آمریکایی در این حمله خبر داده است که نشان می‌دهد با مداخله مستقیم و پشتیبانی آمریکایی‌ها از حمله زمینی، باز هم دست برتر با نیروهای مقاومت است.(٢)

در بیانیه حماس درباره این حمله نیز عنوان شده است دشمنان در کمین مقاومت گیر افتاده و مجروحان رژیم صهیونیستی با بالگرد از صحنه درگیری خارج شده‌اند.(٣)

به‌طور عمده، دو علت دست برتر نیروهای مقاومت در نبرد زمینی و شکست حملات رژیم صهیونیستی را می‌توان اینگونه برشمرد:

الف) طراحی دقیق حماس و پیش‌بینی سناریوهای حمله زمینی
از ابتدای عملیات طوفان‌الاقصی و تهدید رژیم صهیونیستی برای حمله زمینی و نابودی حماس، برخی تحلیلگران معتقد بود، حماس برای سناریوهای مختلف ازجمله حمله زمینی آمادگی داشته و عملیات الاقصی بدون فکر و برنامه‌ریزی و پیش‌بینی سناریوهای بعدی نبوده است. در سال‌های اخیر، مطالب بسیاری درباره تونل‌های زیرزمینی مقاومت در نوار غزه در رسانه‌های مختلف جهان انعکاس یافته است.

به‌طور موجز و براساس شواهد و قرائن، می‌توان گفت شبکه زیرزمینی تونل‌های حماس در نواز غزه یقینا فراتر از نمونه‌های مشابه در جنگ‌های بین کشورها در دهه‌های اخیر است. پیچیدگی و درهم‌تنیدگی این تونل‌ها با وجود وسعت ارضی محدود نوار غزه و نفوذ اطلاعاتی و امنیتی سیستم جاسوسی رژیم صهیونیستی و پشتیانی ماهواره‌ای از این رژیم، شگفت‌انگیز است.

یکی از علل تعویق چندباره و طفره رفتن رژیم صهیونیستی از حمله به غزه را همین تونل‌ها می‌دادند به‌نحوی که دو روز قبل بود که پایگاه میدل‌‌ایست‌‌ آی، به نقل از یک منبع اسرائیلی، مدعی شد اسرائیل به‌دنبال انتشار گاز شیمیایی از نوع اعصاب در این تونل‌ها برای زمینگیر کردن مقاومت است.(۴) این واکنش جنون‌آمیز نشانه استیصال صهیونیست‌ها در مقابل شبکه تونلی مقاومت است.

ب) ضعف شدید روحیه نظامیان صهیونیست و ترس آنان
حدود ١٠ روز قبل بود که نتانیاهو در بازدید از یکی از پایگاه‌های ارتش اسرائیل، با واکنش تند و بی‌سابقه تعدادی از افسران و سربازان اسرائیلی مواجه شد. این مسئله بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت. پس از آن بود که در جریان یک بازدید دیگر، یک سرباز اسرائیلی با حمله به نتانیاهو فریاد زد همه دوستانش کشته شده‌اند و او را مقصر شکست اخیر خواند. این در حالی است که خانواده اسرای صهیونیست، چندین روز است که مدام در شهرک‌های اشغالی دست به تظاهرات زده و خواستار آزادی اسرا شده‌اند و به‌شدت از نتانیاهو انتقاد کرده‌اند. در مقابل، روزنامه یدیعوت آحارونوت دو روز قبل نیز، از بی‌اعتمادی عمیق نتانیاهو به ارتش این کشور سخن گفته است.(۵)
مجموعه این شرایط و شدت ضربه عملیات طوفان‌الاقصی حکایت از این دارد که نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی در شرایط بد روحی به سر می‌برند و در حملات زمینی، با وجود عده فراوان، پشتیبانی هوایی و همراهی کماندوهای آمریکایی، نتوانسته‌اند موفقیتی کسب کنند. شکست هیمنه و تصویر مقتدر ارتش اسرائیل که طی سال‌ها توسط رسانه‌های غربی ساخته شده بود، ضربه عجیبی به افسران، سربازان‌ و فرماندهان رده بالای این رژیم وارد کرده است. نشست خبری اخیر نتانیاهو، گانتز و گالانت با چهره‌های درهم‌رفته و عصبی نیز از سوی رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی به همین معنا تعبیر شده و آن را نشانه استیصال سران رژیم صهیونیستی، خاصه پس از شکست در حملات زمینی، خوانده‌اند.

به‌نظر می‌رسد تهدید توخالی نابودی کامل گروه‌های مقاومت با حمله زمینی اکنون دیگر رنگ باخته و وجهه ارتش صهیونیستی بیش از پیش آسیب دیده است.

عملیات طوفان‌الاقصی نشان داد محور مقاومت نه به‌دنبال یک ضربه صرفا بزرگ، بلکه درصدد تغییر موازنه نبرد با رژیم صهیونیستی بوده و شکست حملات زمینی رژیم در حدود ٢٣ روز پس از جنگ حکایت از وقوع این مسئله دارد.
پی‌نوشت‌ها:
١. https://kayhan.ir/fa/news/٢٧٥٩٣٩/
٢. https://tn.ai/٢٩٧٩٩٨٠
٣. https://irna.ir/xjNPBK
٤. https://www.asriran.com/٠٠٣pZm
٥.https://www.farsnews.ir/amp/١٤٠٢٠٨٠٦٠٠٠٩٥٢

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.