عربستان؛ ميزبان جام جهاني 2034

رييس فدراسيون بين المللي فوتبال (فيفا)، عربستان سعودي را به عنوان ميزبان مسابقات جام جهاني اين رشته ورزشي در سال 2034 معرفي كرد.

به گزارش شهروندآنلاين به نقل از خبرگزاريها، «جیانی اینفانتینو» رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال اعلام کرد: با موافقت شورای فیفا عربستان به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۳۴ انتخاب شده است.

وي افزود: فوتبال مانند هر ورزش دیگری جهان را متحد می‌کند و جام جهانی يك ویترین عالی برای پیام وحدت و مشارکت است.

به این ترتیب، جام جهانی ۲۰۲۶ بطور همزمان در سه كشور کانادا، آمریکا و مکزیک در آمريكاي شمالي و جام جهانی ۲۰۳۰ در ۶ کشور اروپايي، آفريقايي و امريكاي لاتين شامل اسپانیا و پرتغال در جنوب غربي اروپا، مغرب ( مراکش) در شمال غربي آفريقا و و، آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه در آمريكاي جنوبي برگزار خواهد شد.

پس از آن، عربستان سعودی به تنهايي میزبان جام جهانی ۲۰۳۴ خواهد بود تا پس از قطر 2022 دومين كشور در غرب آسيا باشد كه ميزباني اين رويداد بزرگ ورزشي جهان را بر عهده مي گيرد.

ميزباني عربستان پس از آن رنگ واقعيت به خود گرفت كه فدراسيون فوتبال استراليا نامزدي خود را براي ميزباني جام جهاني 2023 پس گرفت.

فدراسيون استراليا در اطلاعيه اي گفت:« ما شرايط خود را براي ميزباني از جام جهاني فوتبال مورد بررسي قرار داديم و پس از بررسي همه جوانب به اين نتيجه رسيديم كه درخواست خود را براي جام سال 2034 ارائه ندهيم و آن را به وقت مناسب ديگري موكول كنيم.»

رسانه هاي مختلف نوشته اند كه ميزباني جام جهاني 2034 يك پيروزي براي تحقق جاه طلبي هاي «محمد بن سلمان» وليعهد عربستان سعودي است كه مي كوشد با سرمايه گذاري هاي گسترده در حوزه ورزش از جمله ساخت ورزشگاهها و تاسيسات زيربنايي و نيز، خريد ستاره هاي مطرح فوتبال جهان براي ليگ عربستان، رياض را به يك بازيگر برجسته در حوزه ورزش جهان تبديل كند.

با اين حال، اعلام ميزباني عربستان با واكنش مخالف انجمن هاي حقوق بشري در حوزه ورزش روبرو شده و آنها با توجه به سابقه عربستان در نقض حقوق بشر و پرونده قتل جمال خاشقجي روزنامه نگار از فيفا خواسته اند عربستان را در زمينه رعايت حقوق بشر تحت فشار قرار دهد و برگزاري جام جهاني را مشروط به توجه جدي به اين موضوع كند.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.