تشديد جنگ در غزه و بازشدن گذرگاه رفح براي خروج خارجيان

در حالي كه حملات ددمنشانه رژيم صهيونيستي به نوار غزه ادامه دارد و مجاهدان فلسطيني و نيروهاي اشغالگر در حال رويارويي مستقيم در خاك غزه هستند، گزارش ها حاكي است گذرگاه رفح در مرز غزه و مصر روز گذشته براي خروج اتباع خارجي مقيم فلسطين براي چندساعتي باز شده است.

به گزارش شهروندآنلاين، روزنامه ال پاييس اسپانيا امروز پنجشنبه گزارش داد كه پس از بيش از سه هفته جنگ، گذرگاه مرزي رفح كه غزه را به مصر وصل مي كند، روز چهارشنبه براي نخستين بار درهايش را باز كرد تا آن دسته از شهروندان مستقر در نوار غزه كه داراي گذرنامه هاي خارجي هستند و با آغاز تهاجم اسرائيل در آنجا گرفتار شده اند، بتوانند به كشورهاي متبوع خود بازگردند.

بر اساس اين گزارش، تاكنون در مجموع 341 خارجي مقيم نوار غزه توانسته اند وارد خاك مصر شوند.

به گزارش اين رسانه اسپانيايي، حدود 40 آمبولانس مصري نيز روز گذشته براي انتقال 81 مجروح فلسطيني كه در شرايط بسيار وخيمي بسر مي بردند، در گذرگاه رفح حضور داشتند.

تلويزيون دولتي اسپانيا هم بطور زنده از گذرگاه رفح گزارش داد كه امروز پنجشنبه براي دومين بار اين گذرگاه باز شده تا نسبت به انتقال خارجيان از طريق مصر اقدام شود.

بر اساس اين گزارش، دولت مصر شمار كل اتباع خارجي مقيم نوار غزه را 7 هزار نفر از بيش از 60 كشور اعلام كرده اما تا حالا مشخص شده كه امروز 578 نفر مي توانند از نوار غزه خارج شوند كه شامل 400 امريكايي و تعدادي از اتباع كشورهاي اروپايي نظير بلژيك و هلند هستند. چند مكزيكي هم در اين فهرست به چشم مي خورند.

اين در حالي است كه بنا به گزارشها، تاكنون بيش از 9 هزار نفر كه بيش از نيمي از آنان را زنان و كودكان تشكيل مي دهند، در تهاجم ددمنشانه رژيم صهيونيستي در نتيجه بمباران هوايي يا شليك گلوله هاي توپ و موشك از سوي اسرائيل به شهادت رسيده اند و بيش از 21 هزار نفر نيز مجروح شده اند، در حالي كه از شمار انبوه افراد زيرآوارمانده و سرنوشت آنان هيچ اطلاعي در دست نيست.

نيروي زميني ارتش اسرائيل در نوار غزه

در همين حال، ارتش اسرائيل كه وارد خاك غزه شده است، ادعا كرد كه موفق شده است ارتباط ناحيه شمالي و جنوبي نوار غزه را قطع كند؛ موضوعي كه هنوز جنبش مقاومت فلسطين آن را تاييد نكرده است.

ارتش رژيم صهيونيستي در تهاجم زميني به غزه از تانك هاي «مركاوا» بهره مي گيرد كه از آن به عنوان يكي از بهترين ماشين هاي جنگي در جهان ياد مي شود. با اين حال، تاكنون اين تانك ها نيز كار چنداني در عمليات زميني از پيش نبرده اند.

مركاوا كه در عبري به معناي ارابه است، تانك اصلي ارتش رژيم صهيونيستي به شمار مي رود و استفاده از آن از سال 1978 ميلادي – 45 سال پيش- آغاز شده و اكنون نسل چهارم آن در عمليات شركت دارد.

اين تانك 65 تن وزن دارد، با سرعت حداكثر 64 كيلومتر در ساعت تا 500 كيلومتر بدون سوختگيري مي تواند طي كند و در عمليات خود از چندين نوع گلوله از جمله گلوله هاي ليزري تا برد 8 كيلومتر استفاده مي كند.

تانك مركاوا

خبرگزاری شهاب در این باره اعلام کرد که از چند ساعت گذشته درگیری‌های شدیدی میان رزمندگان مقاومت و ارتش رژیم صهیونیستی در جنوب محله «الزیتون» در غزه شکل گرفته است.

گزارش‌ها از نوار غزه حاکی از شدت گرفتن درگیری‌ها و تبادل آتش میان نیروهای مقاومت غزه وصهیونیست‌ها است. درگیری‌ها در هر سه جبهه شمال‌غرب (بیت‌الاهیه)، شمال‌شرق (بیت‌الحانون) و جنوب شهر غزه گزارش شده است.

طبق این گزارش، نیروهای مقاومت درحال جلوگیری از پیشروی خودروهای زرهی رژیم صهیونیستی هستند و صدای انفجار به شکل مداوم در منطقه شنیده می‌شود.

شهاب اعلام کرد همزمان با تلاش نیروهای پیاده نظام ارتش رژیم صهیونیستی برای پیشروی در غزه، جنگنده‌های آن نیز وارد عمل شده و چند حمله را به مناطق درگیری زمینی انجام دادند.

خبرنگار شهاب گزارش داد: درگیری شدیدی با نیروهای اشغالگر در حال نفوذ به محورهای جنوب غربی و جنوب شرقی شهر غزه شکل گرفته است.

در همین راستا، گردان‌های شهید عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش حماس اعلام کرد که چند خودروی زرهی رژیم صهیونیستی را در محور شمال غرب غزه با توپ های «الیاسین ۱۰۵» هدف قرار داده و آنها را منهدم کرده است.

همچنین خبرنگار الجزیره از حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به اردوگاه جبالیا برای سومین بار خبر داده است.

الجزیره در این باره اعلام کرد که جنگنده‌های ارتش رژیم صهیونیستی صبح امروز برای سومین بار اردوگاه جبالیا و محله «الفالوجا» در این اردوگاه را بمباران کردند.

بمباران یک مدرسه و شهادت ده‌ها غیرنظامی

خبرگزاری شهاب نیز اعلام کرد که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مدرسه «ابو عاصی» در اردوگاه «الشاطی» در غرب شهر غزه را بمباران کردند.
طبق این گزارش، این مدرسه محل پناه آوارگان است و این حمله مجر به شهادت و مجروح شدن ده ها غیرنظامی شده است. الجزیره در گزارش خود گفته است که ارتش اشغالگر بمب‌های فسفری را به سمت مدرسه آنروا شلیک می‌کند.

همزمان با این حملات منابع خبری فلسطین نیز از موج جدید حملات راکتی مقاومت فلسطین به شهرک‌های صهیونیست نشین منطقه «غلاف غزه» خبر دادند.

طبق این گزارش، مقاومت فلسطین در نوار غزه شهرک‌های غلاف غزه را در پاسخ به حملات رژیم صهیونیستی به غیرنظامیان هدف حمله راکتی قرار داد.
منابع محلی اعلام کردند که آژیرهای خطر هم اکنون در منطقه غلاف غزه به صدا درآمده است.

وضعیت فاجعه‌بار بیمارستان‌ها

از سوی دیگر وزارت بهداشت غزه اعلام کرد: ژنراتور اصلی بیمارستان اندونزی متوقف شد و بخش‌های زیادی از بیمارستان از کار افتاد

شرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت غزه نیز در سخنانی پس از ازکار افتادن ژنراتور بیمارستان اندونزی اعلام کرد که وضعیت این بیمارستان و همچنین بیمارستان «الشفاء» فاجعه‌بار است.

وی همچنین اعلام کرد که رژیم صهیونیستی حملات گسترده‌ای را به مناطق اطراف بیمارستان «قدس» در منطقه «تل الهوا» در جنوب نوار غزه انجام داده است.

تنها بیمارستان ارائه دهنده درمان سرطان در این منطقه نیز از چهارشنبه شب به دلیل کمبود سوخت تعطیل شده است.

صبحی سوکیک، مدیر بیمارستان دوستی ترکیه و فلسطین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این مرکز دیگر قادر به ارائه خدمات نیست و بسیاری از بیماران سرطانی این مرکز در معرض خطر مرگ قرار دارند.

در همین راستا، وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که جان ۷۰ بیمار سرطانی در داخل این بیمارستان در خطر است.

ارتش رژیم صهیونیستی که در میدان نبرد با مقاومت فلسطین در جریان عملیات «طوفان الاقصی» غافلگیر شده و شکست خورده، برای جبران این شکست مفتضحانه درحال هدف قرار دادن غیرنظامیان بی‌گناه در نوار غزه است و با بستن منابع آب و برق روی آنها و بستن تمامی گذرگاه‌ها منجر به شکل‌گیری یک فاجعه در این باریکه شده است.

در حالی عملیات «طوفان الاقصی» وارد بیست و هفتمین روز خود شده که اشغالگران بمباران تمام مناطق نوار غزه را تشدید کرده و پس از درخواست تخلیه مناطق در شمال نوار غزه، دستور تخلیه بیمارستان‌ها را داده‌اند؛ اقدامی که فاجعه انسانی و بهداشتی در غزه رقم می‌زند و بخش بهداشت فلسطین نمی‌تواند آن را تحمل کند.

در شرايطي كه جنایات گسترده و مستمر رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم و بی دفاع غزه وارد بیست و هفتمین روز خود شده است، سران نظامی و سیاسی این رژیم به تلفات خود در نبرد زمینی با مقاومت فلسطین و بهای سنگین آن اعتراف كرده اند.  سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی پذيرفت که از آغاز جنگ در غزه تاکنون ۳۳۱ نظامی ارتش این رژیم به هلاکت رسیده‌اند.

از كار افتادن 16 بيمارستان نوار غزه

در همين حال، وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام كرد كه در نتیجه حملات رژیم صهیونیستی و اتمام سوخت، تاکنون 16 بیمارستان در این باریکه به کلی از خدمت خارج شده است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که با توجه به تعداد زیاد تلفات غیرنظامیان و مقیاس ویرانی در پی حملات هوایی (رژیم) اسرائیل به اردوگاه آوارگان جبالیا، ما از بابت این حملات نگرانی جدی داریم.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، افزود: حملات رژیم صهیونیستی به اردوگاه‌های آوارگان غزه جنایت جنگی است.

در همین رابطه سخنگوی وزارت بهداشت غزه نیز گفت: اسرائیلی‌ها نه تنها سیستم بهداشتی را نابود کردند، رسیدن تجهیزات پزشکی و سوخت را هم متوقف و هزاران مجروح را از درمان محروم کردند. این امر باعث شد مجتمع پزشکی شفا به زایشگاه الحلو منتقل شود تا مجروحان را در آنجا اسکان دهند.

اشرف القدره افزود: با این حال، رژیم اسرائیل بر تعقیب و بمباران بیمارستان الحلو اصرار دارد و جان زنان زایشگاه و تیم‌های پزشکی را به خطر می اندازد.

وی اضافه کرد، از همه نهادهای بین‌المللی می‌خواهیم که برای توقف پیشروی (رژیم) اسرائیل و حفاظت از بیمارستان‌ها، کادر پزشکی و بیماران، قبل از تکرار قتل عام بیمارستان المعمدانی فوراً مداخله کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.