امیرعبداللهیان امروز به ملابرادر چه گفت؟

این دیدار امروز در تهران انجام شد

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه امروز یکشنبه با «ملاعبدالغنی برادر»، معاون نخست وزیر دولت سرپرستی‌ افغانستان در امور اقتصادی که در رأس یک هیأت عالی اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش شهروندآنلاین به نقل از منابع خبری، امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به جایگاه مهم افغانستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و با اظهار خرسندی نسبت به خروج اشغالگران آمریکایی از خاک این کشور که طی سالیان طولانی مصائب بزرگی برای ملت افغانستان رقم زده‌اند گفت، استقلال و توسعه افغانستان، آسایش و رفاه مردم و ثبات و امنیت این کشور برای جمهوری اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران مصمم است در سایه مناسبات همسایگی به عبور افغانستان از شرایط کنونی کمک‌ کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین در نوار غزه و کرانه غربی تحت حمایت تمام عیار آمریکا گفت: مواضع افغانستان در خصوص فلسطین و تحولات جاری غزه مورد توجه است و ملت فلسطین از کشورهای اسلامی انتظار دارند که بطور مؤثر از آنها مقابل جنایات جنگی و نسل کشی رژیم صهیونیستی حمایت نمایند.

وی توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور ایران و افغانستان را در راستای منافع مشترک مهم و حائز اهمیت دانست و با توجه به مسئولیت معاون نخست وزیر افغانستان در حوزه اقتصادی و نیز وزرای اقتصادی همراه ایشان، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت روابط اقتصادی، تجاری، صنعت و فناوری های جدید تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به جمعیت چند میلیونی مهاجران افغانستانی که تحت شرایط خاص افغانستان به ایران آمده اند، گفت: جمهوری اسلامی ایران در حُسن میزبانی از برادران و خواهران افعانستانی تلاش‌های زیادی انجام داده است، معهذا با توجه به‌ ابعاد مختلف مسائل، موضوعات و مشکلات مرتبط با مهاجرین، ضروری است با همکاری مشترک، موضوع مهاجرت و مسائل و مشکلات مرتبط با مهاجرین تدبیر و مدیریت شود.

وزیر امور خارجه همچنین موضوع آب و تأمین حقابه جمهوری اسلامی ایران را حائز اهمیت بسیار دانست و تاکید کرد: حساسیت موضوع آب و تأثیر مستقیمی که بر محیط زیست، زندگی و معیشت مردم دارد، ایجاب می کند که تامین حقابه ایران بطور ویژه مورد توجه دولت سرپرستی‌ افغانستان قرار گیرد.

ملابرادر: روابط دوستانه با ایران را حفظ خواهیم کرد

ملا عبدالغنی برادر معاون نخست وزیر دولت سرپرستی افغانستان نیز ضمن تشکر از حسن استقبال و میزبانی جمهوری‌ اسلامی ایران گفت: علاوه بر ضرورت همسایگی، توسعه همکاری‌ها با ایران برای ما یک انتخاب آگاهانه است و ما برای توسعه این همکاری ها در زمینه‌های مختلف بویژه اقتصادی و تجاری آمادگی کامل داریم و رابطه دوستانه با ایران را حفظ خواهیم کرد.

وی از کمک‌های ارزشمند ایران به زلزله زدگان هرات تشکر و قدردانی کرد و آن را نشان دهنده سخاوتمندی دولت و ملت ایران دانست.

وی همچنین جنایات رژیم اسرائیل علیه ملت مسلمان فلسطین را غیرقابل تحمل دانست و ابراز امیدواری کرد که تمام دولتها و ملتهای مسلمان به کمک برادران و خواهران مسلمان فلسطین بشتابند.

ملاعبدالغنی برادر با اشاره به اینکه ایران از زمان هجوم آمریکا به افعانستان همواره در کنار ملت افغانستان بوده است، گفت ایران سالهاست که از مهاجران افغانستانی سخاوتمندانه میزبانی می‌کند و ما از صمیم قلب قدردان جمهوری اسلامی ایران هستیم.

ملا برادر با اشاره به همسایگی دو کشور گفت: افغانستان علاقمند است روابط تجاری خارجی خود را از مسیرهای ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران افزایش دهد و از ظرفیت‌های بندر چابهار و بندرعباس برای صادرات و واردات خود استفاده بیشتری داشته باشد.

وی همچنین خواستار همکاری های سه جانبه ایران، افغانستان و هند در این زمینه شد.

دیدگاه های وزیران تجارت، دارایی و حمل و نقل افغانستان

بر اساس این گزارش، در این دیدار وزرای تجارت، دارایی و حمل و نقل و هوانوردی دولت سرپرستی افغانستان نیز به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص همکاری‌های مشترک دو کشور در حوزه مسؤولیتهای خود پرداختند و با ذکر موضوعات و اولویتها، پیشنهادات و ایده هایی را مطرح کردند.

همچنین با توجه به‌ حضور مسئولین مبارزه با مواد مخدر دو کشور در این دیدار، بر ضرورت گسترش همکاری‌های نهاد مسئول دو کشور در امر مبارزه با مواد مخدر تاکید شد.

هیات عالی‌رتبه اقتصادی و تجاری از افغانستان به سرپرستی ملا عبدالغنی برادر آخوند، معاون اقتصادی نخست‌وزیر حکومت سرپرستی افغانستان بنا به دعوت رسمی ایران روز شنبه، ۱۳ آبان‌ماه وارد تهران شده است.

این هیات که متشکل از ۳۰ مقام طالبان است قرار است در سفر به تهران در مورد روابط دوجانبه، تجارت، ترانزیت، حمل و نقل، زیرساخت‌ها و راه آهن با مقامات ایرانی رایزنی کند.

همچنین گفته می‌شود این هیأت علاوه بر تهران به برخی استان‌های دیگر کشور سفر خواهد و در جریان پروژه‌های کلان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.