رشد 5 درصدی متقاضیان فرزندخواندگی در سال 1401

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت:همه متقاضیان، متقاضی کودکان زیر پنج سال و دارای سلامت هستند درصورتی که بیش از هزار کودک و نوجوان بالای پنج سال دارای سلامت و یا زیر پنج سال نیازمند درمان وجود دارد.

به گزارش شهروند آنلاین،سعید بابایی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: در سال گذشته ۲ هزار و ۳۰۰ خانواده از طریق فرزندخواندگی یا حکم امین موقت صاحب فرزند شدند و میزان فرزندخواندگی در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ با رشد حدود پنج درصدی همراه بوده است.

بیشترین میزان فرزندخواندگی به ترتیب در استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، مازندران و فارس بوده است. در این استان‌ها بیش از یکصد کودک به فرزندخواندگی واگذار شده است.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور، تعداد بالای متقاضیان نسبت به تعداد کودکان قابل واگذاری برای فرزندخواندگی را از بزرگترین چالش‌ها در مسیر فرزندخواندگی برشمرد و افزود: در اولویت اول، ۲ هزار و ۷۵ خانواده بدون فرزند، در اولویت دوم، ۴۶ زن مجرد و در اولویت سوم، هفت هزار و ۲۵۱ خانواده دارای فرزند برای فرزندخواندگی قرار دارند.

بابایی اضافه کرد: در سال ۱۴۰۱، ۹ هزار و ۳۷۲ خانواده برای فرزندخواندگی ثبت نام کرده‌اند و در کل ۳۸ هزار خانواده نیز متقاضی فرزندخواندگی هستند.

او تصریح کرد: از این تعداد ۸۶ درصد متقاضی کودک دختر، ۲۱ درصد متقاضی کودک پسر و ۲۳ درصد انتخاب جنسیت فرزندخوانده را برعهده بهزیستی گذاشته‌اند.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور پیش از این گفته بود که حدود ۹۵۰۰ کودک در ۶۵۰ مرکز نگهداری این سازمان نگهداری می‌شوند.

او افزوده بود: کودکی که از نعمت داشتن پدر یا مادر یا هر دو در برهه‌ای از زمان حتی کوتاه محروم می‌شود در معرض فشارهای روانی زیادی قرار می‌گیرد. بنابراین معتقدیم که هر چه در مراکز نگهداری به این عزیزان خدمت صورت پذیرد باز جای یک خانواده را نمی‌گیرد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.