مذاکرات وحیدی و ملابرادر در باره بازگشت پناهجویان افغان

آب، مبارزه با تروریسم و مناسبات اقتصادی از دیگر محورهای مذاکرات بود

«احمد وحیدی» وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران و «ملاعبدالغنی برادر» معاون اقتصادی رئیس الوزرای حکومت طالبان امروز دوشنبه در باره موضوع امنیت مرزها، مبارزه با تروریسم و برقراری شرایط برای بازگشت پناهجویان افغانستان به کشورشان گفت وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش شهروندآنلاین، پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور با اعلام این خبر افزود: تاکید بر توسعه روابط تجاری دو کشور از دیگر مواردی بود که در این مذاکرات مطرح شد و مورد تاکید وحیدی و معاون اقتصادی رئیس الوزرای حکومت طالبان قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، نشست مشترک هیات اقتصادی افغانستان و وزارت کشور امروز با حضور وزیر کشور، معاونان وزیر، استانداران استان های هم مرز افغانستان، فرماندهی مرزبانی ایران و نمایندگان لشگری و کشوری مرتبط با موضوع و معاون اقتصادی رییس‌الوزرای حکومت طالبان برگزار شد و در جریان آن، دو طرف به بررسی آخرین تحولات و زمینه های همکاری دو کشور پرداختند .

«احمد وحیدی» وزیر کشور در ابتدای سخنان خود با محکوم کردن جنایات رژیم اشغالگر قدس، برای پیروزی مقاومت دعا کرد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه ایران آمادگی امضای تفاهم نامه با طرف افغانستانی در زمینه های مورد علاقه دارد، اظهار کرد: مساله آب بر برنامه میان مدت و بلند مدت دو کشور سایه افکنده است و باید تلاش شود که این مشکل را برطرف سازیم.
«ملا عبدالغنی برادر» نیز در این دیدار به اراده افغانستان برای افزایش روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران اشاره و از کمک های مردم و دولت ایران به زلزله زدگان آن کشور هم قدردانی کرد.
وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به کشتار مردم بی دفاع فلسطین به دست رژیم غاصب صهیونیستی گفت: مساله فلسطین زمینه ای برای اتحاد و جوامع کشورهای اسلامی است.
هدف از سفر هیات افغانستانی، دیدار و رایزنی با مسئولان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به منظور ارتقای سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی، توسعه روابط دوجانبه و بررسی زمینه‌ همکاری‌های بیشتر در حوزه تجارت، ترانزیت، سرمایه‌گذاری، همکاری‌های گمرکی و داد و ستد مالی اعلام شده  است.

هیأت اقتصادی ۳۰ نفره هیأت سرپرستی افغانستان روز شنبه هفته جاری به ریاست «ملا عبدالغنی برادر» معاون اقتصادی نخست‌وزیر حکومت این کشور وارد ایران شد و تاکنون با مقامهای مختلف کشور از جمله «امیرحسین عبداللهیان» وزیر امور خارجه و «احمد وحیدی» وزیر کشور دیدار کرده است.

رایزنی در باره گسترش روابط دوجانبه، تجارت، ترانزیت، حمل و نقل، زیرساخت‌ها و راه آهن، ارتباطات منطقه‌ای، افزایش تجارت از طریق بندر چابهار و گسترش مشارکت افغانستان در این بندر از جمله اهداف سفر این هیات اعلام شده است.

گفته می شود هیات اقتصادی افغانستان در  ادامه دیدارهای خود، به برخی استانها نیز سفر خواهد کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.