درخواست هلال‌‌احمر برای برگزاری نشست اضطراری درباره فلسطین

رئیس کمیته حقوق بشردوستانه ایران گفت: برای برگزاری یک نشست اضطراری توسط کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر برای امدادرسانی به فلسطین درخواست دادیم و پیگیر هستیم.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ نشست واکاوی نقش حقوق بین‌الملل بشردوستانه در خصوص فجایع غزه صبح امروز به میزبانی جمعیت هلال احمر با حضور دکتر پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر و رئیس کمیته حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران، دکتر کاظم غریب آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر کشور، دکتر ذاکر حسین استاد دانشگاه تهران و خالد قدومی، مسئول دفتر جنبش حماس در تهران برگزار شد.

پیر حسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر و رئیس کمیته حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران در این نشست گفت: هلال احمر از ابتدای وقوع درگیری‌ها در فلسطین با همتایان خود تماس‌های متعددی برای امدادرسانی و کمک‌رسانی به مردم مظلوم فلسطین داشته است.

او در ادامه بیان کرد: برای امدادرسانی و آتش‌بس در غزه باید فکری بشود و خدمات‌رسانی به مردم مظلوم فلسطین سرعت پیدا کند، ولی هنوز جوابی برای کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه دریافت نکرده‌ایم.

کولیوند با بیان اینکه این درگیری در نهایت منجر به آتش‌بس خواهد شد ادامه داد: برای راه‌اندازی مرکز خون استاندارد در غزه با همکاری سازمان انتقال خون درخواست داده‌ایم. کمک‌های مردمی خوبی در کشور ما توسط مردم برای کمک به مردم غزه جمع‌آوری شده ولی هنوز نتواسته‌ایم این کمک‌های بشر دوستانه را به غزه ارسال کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: درخواست برگزاری  یک نشست اضطراری از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر برای امدادرسانی و کمک‌رسانی به  فلسطین را داریم.

کولیوند ادامه داد: مرز رفح وقتی باز می‌شود نهایتا ۱۵ تا ۲۰ کامیون کمک ارسال می‌شود که در مقابل خسارات وارد شده به مردم غزه و نیازهای که دارند، این مقدار خیلی ناچیز است.

به گفته این مقام مسئول، هلال احمر ایران از کمیته هلال بین‌المللی در خواست کرده که این نشست به زودی برگزار شود و اقدام ویژه‌ای در این اجلاسیه برای مردم فلسطین و غزه انجام شود.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: همه قوانین و کنوانسیون‌های حقوق بشردوستانه در غزه زیر پا گذاشته شده است. حمله به آمبولانس‌ها، انبارها و امدادگران هلال‌احمر، نقض قوانین بین‌المللی است. جمعیت‌های صلیب سرخ باید یک صدا  حمایت از مردم غزه را اعلام و این اقدامات را محکوم کنند.

او در ادامه بیان کرد: باید اقلام بشردوستانه جمع‌آوری شده را به مردم غزه برسانیم. درمان مجروحین و مصدومین از اهمیت زیادی برخودار است. علاوه بر این سوخت‌رسانی به مراکز درمانی بسیار مهم است و اگر سوخت نباشد در واقع اقدامی‌برای کشتار مجروحان منتقل شده به بیمارستان‌ها است.

او افزود: به خاطر وظیفه حرفه‌ای خودمان باید این نقص‌های آشکار حقوق بشردوستانه را پیگیری کنیم و برای محکوم کردن این اقدامات به مجامع بین‌المللی شکایت خواهیم کرد.

کولیوند با اشاره به تهدید‌ها علیه به مراکز درمانی غزه از سوی رژیم صهیونیستی، این امر را چالشی جدی برای کمک‌رسانی به غزه خوانده و گفت: رژیم صهیونیستی از این طریق حتی حقوق بشردوستانه بیشتری را نقض می‌کند.

کولیوند گفت: نیروهای هلال احمر فلسطین باید در امنیت کامل امدادرسانی کنند. زبان خیلی از مجامع بین‌المللی در برابر این جنایات بسته شده است ولی هلال احمر در برابر این نقض حقوق بشردوستانه کوتاه نخواهد آمد.

او با اشاره به اینکه براساس مستندات جمع‌آوری شده درباره جنایت‌های وارد شده علیه کارکنان بشردوستانه با همراهی همتایان خود علیه رژیم صهیونیستی اعلام جرم می‌کنیم، چراکه نقض آشکار حقوق بشردوستانه در غزه در جریان است، اضافه کرد: ما مستمرا این درگیری‌ها را ادامه می‌دهیم و می‌خواهیم مردم فلسطین بدانند که ما در کنار آنها هستیم.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: برای کاهش آلام بشری و کمک به مردم غزه و فلسطین باید جامعه جهانی اقدامی عاجل داشته باشند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.