ضرورت صداقت در گفتار و رفتار

در ماه‌های گذشته، طرح‌های (ابرطرح‌ها) متعددی در مناطق مختلف کشور افتتاح شده است. گذشته از اینکه منابع مالی این ابرطرح‌ها از کجا -فروش بسیار بیشتر نفت به نسبت دولت قبل، آزادسازی منابع ارزی و …- تامین شده است، مهم منافع حاصل از اجرای این طرح‌هاست که مردم از آن بهره‌مند می‌شوند.

اما نکته‌ای که اخیرا در فضای رسانه‌ای موجب چالش برای برخی دولتمردان دولت قبل شده این است که بیشتر این ابرطرح‌ها در دولت قبل تا مراحل نهایی پیش رفته بوده و دولت رئیسی فقط مراحل نهایی این طرح‌ها را انجام داده است. نمونه اخیر هم توییت حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری دولت‌های یازدهم و دوازدهم درباره راه آهن همدان – سنندج است که مدعی شده بود این طرح ٧٨ درصد پیشرفت کلی داشته و دولت رئیسی فقط ٢٢ درصد آن را اجرا کرده است. در این ادعا چند نکته مطرح است.

اول: حتی اگر ادعای حسام‌الدین آشنا صحیح باشد، به طور میانگین این طرح ١٨ ساله در دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی هر سال حدود ٥ درصد پیشرفت داشت. اما در دولت رئیسی در دو سال ٢٢ درصد پیشرفت داشته است. پس، بر فرض صحت ادعای آشنا، باز هم عملکرد دولت رئیسی هم از دولت احمدی‌نژاد و هم از دولت روحانی موفق‌تر بوده است.

دوم: در پی ادعای حسام‌الدین آشنا، سجاد جلالی، سرپرست دفتر حقوقی وزارت راه و شهرسازی، با استناد به نامه سال ٩٩ سازمان برنامه و بودجه به وزیر وقت راه و شهرسازی پیشرفت کلی این طرح را ٦٠ درصد اعلام کرده. یعنی ادعای آشنا متاسفانه صحت ندارد. حال اگر پیشرفت دو دولت احمدی‌نژاد و روحانی را ٦٠ درصد در نظر بگیریم، هر سال حدود ٤ درصد است. در حالی‌که اجرای ٤٠ درصد از راه آهن همدان – سنندج در دو سال دولت رئیسی یعنی هر سال ٢٠ درصد پیشرفت که قابل تحسین است.

سوم: توصیه به تمام دولتمردان قبلی و فعلی. دولتمردان قبلی چه در دولت روحانی و چه دولت‌های دیگر هرچه در توان داشته‌اند خدمت کرده‌اند. حالا شاید دولتی به دلیل انگیزه بیشتر و مسئولان چابک‌تر خدمات بیشتری ارائه کرده و دولت دیگر با انگیزه ضعیف‌تر و مدیران پیرتر موفقیت کمتری داشته، اما هر چه که باشد این مردم هستند که قضاوت می‌کنند. و اما دولتمردان فعلی نباید به این ادعاها واکنش نشان دهند. باید کمر همت را ببندند و فقط در جهت خدمت به مردم کار کنند و مطمئن باشند چشم بینای مردم حقیقت را می‌بیند هر چند در فضای آلوده رسانه‌ای که متاسفانه برخی از عوامل  فریب‌خورده سعی در القای ناامیدی و ناکارآمدی نظام دارند، اما وقتی مردم صداقت گفتار و رفتار را ببینند، یقینا تاثیر این القائات به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

مجید امینی – مدیرمسئول روزنامه شهروند

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.