۵۰۰ میلیون یورو هزینه مقابله با کرونا در ایران

۳۵ هزار میلیارد تومان نیز برای حمایت از افراد آسیب‌پذیر پرداخت شده است

آمار سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد که تا پایان مهر ۵۰۰ میلیون یورو برای مقابله با کرونا و حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از افراد آسیب‌پذیر پرداخت شده است.

شهروند آنلاین: بیش از هشت ماه از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد و آمار سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد که تا پایان مهر ۵۰۰ میلیون یورو برای مقابله با کرونا هزینه و حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان نیز برای حمایت از افراد آسیب‌پذیر پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، اوایل اسفند بود که خبر ورود ویروس کووید-۱۹ این میهمان ناخوانده به کشور منتشر شد. از همان ابتدا دولت، ستاد ملی مقابله با کرونا و کارگروه ملی مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا را تشکیل داد تا برای جلوگیری از آسیب‌ها برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشند.

حال پس از گذشت بیش از هشت ماه از شیوع این بیماری در کشور بحث‌هایی پیرامون میزان هزینه دولت برای مقابله با کرونا مطرح است و سعی کردیم در این گزارش جزئیاتی از این هزینه‌ها در بخش درمان و طرح‌های حمایتی دولت در قالب تسهیلات کرونایی به بنگاه‌ها، وام یک میلیونی و بیمه بیکاری را تشریح کنیم.

تأمین ۵۰۰ میلیون یورو تا پایان مهر

سازمان برنامه و بودجه در آخرین گزارش خود که چند روز پیش منتشر کرد، اعلام کرده بود که تا پایان مهر سال جاری ۵۰۰ میلیون یورو بودجه در دوره‌های زمانی مختلف برای مقابله با کرونا تأمین کرده است.

براساس اعلام این سازمان در اردیبهشت‌ طی دو دوره ۳۵۰ میلیون یورو اعتبار تأمین شده است؛ به این صورت که در شانزدهم اردیبهشت ۳۰۰ میلیون یورو و یک هفته بعد نیز ۵۰ میلیون یورو دیگر پرداخت شده است.

تقریبا دو ماه بعد (بیست‌وچهارم تیر) نیز ۲۰ میلیون یورو و هفته بعد نیز ۵۰ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو به بخش درمان اختصاص یافت. تأمین اعتبار برای بخش سلامت در مرداد ادامه داشت و چهاردهم این ماه ۲۰ میلیون اعتبار دیگر تأمین شد. در روز پایانی مهر (سی‌ام مهر ۹۹) نیز سازمان برنامه و بودجه ۵۹ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو در اختیار بخش سلامت و کادر درمان قرار داد.

یکی از بخش‌هایی که سازمان برنامه و بودجه در اعتبار ۵۰۰ میلیون یورویی مقابله با کرونا به آن توجه داشت، پرداخت معوقه کارانه کادر درمان بود. به این صورت که در تیر یک هزار میلیارد تومان، مرداد ۲ هزار میلیارد تومان، شهریور ۲ هزار و ۶۰۷ میلیارد تومان و مهر ۴۰۰ میلیارد تومان برای این موضوع اختصاص داد.

پرداخت بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان در قالب طرح‌های حمایتی

پرداخت تسهیلات بانکی به شکل وام قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی به خانوارهای یارانه‌بگیر از مصوبات حمایتی دولت بود. در این مصوبه خانوارهایی که یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت می‌کنند مشمول این مصوبه بودند. در این طرح به ۲۳ میلیون خانوار وام یک میلیون تومانی پرداخت شد و درمجموع دولت ۲۳ هزار میلیارد تومان پرداخت کرد.

حمایت از خانوار و اقشار آسیب‌پذیر از جمله اقدامات دولت از خانواده‌هاست که از جمله آن می‌توان به پرداخت مبلغ ۲۰۰ تا ۶۰۰هزار تومان به یک میلیون خانوار با جمعیت سه میلیون نفر که عضو کارمند یا بازنشسته نداشته و تحت پوشش بیمه یا نهادهای حمایتی هم نیستند، اشاره کرد. این طرح طی چهار دوره پرداخت شد و ماهیانه ۳۵۰ میلیارد تومان به این بند اختصاص یافت و درمجموع یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد.

بیمه بیکاری کرونا یکی از راهکارهای دولت برای حمایت از معیشت مردم در دوره شیوع این بیماری است. برای همین منظور سامانه‌ای به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir راه‌اندازی شد تا افراد درخواست خود را در آن ثبت کنند. براساس اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا دوازدهم مهر پنج هزار میلیارد تومان مقرری بیمه بیکاری برای افرادی که در جریان شیوع کرونا بیکار شدند، پرداخت شده است.

بحران کرونا بخش‌های مختلف کشور را با مشکلات زیادی همراه کرده که در این میان کسب‌وکارهای مختلفی دچار زیان شدند. براساس اعلام مرکز آمار شیوع ویروس کرونا موجب توقف کامل ۳۸درصد کسب‌وکارها در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ شد.

دولت برای حمایت از کسب‌وکارها پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب کرد و از سیزدهم خرداد ثبت‌نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات شروع و پرداخت این تسهیلات در چند دوره با توجه به ادامه شیوع بیماری کرونا تا پایان آبان تمدید شد. براساس آخرین آمار (بیست‌ونهم مهر) بنگاه‌ها حدود ۶ هزار و ۲۴۷ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.