اعلام تاييد صلاحيت اوليه داوطلبان نمايندگي مجلس

وزارت كشور: امروز و فردا نتايج به داوطلبان اطلاع رساني مي شود

ستاد انتخابات کشور اعلام کرد امروز جمعه و فردا شنبه (۱۹ و ۲۰ آبان ماه) نتایج بررسي هاي هیات هاي اجرایی دوازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي مبني بر تایید یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس به آنان ابلاغ می شود.

به گزارش شهروندآنلاين، افراد معترض به نتايج اعلام شده مدت چهار روز مهلت دارند تا اعتراض خود را در سامانه الكترونيكي وزارت كشور ثبت كنند.

متن اطلاعيه شماره 12 ستاد انتخابات كشور كه امروز انتشار يافت، چنين است:

بسمه تعالی

به اطلاع داوطلبان محترم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می رساند؛ در راستای اجرای ماده ۶۱ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و با توجه به اتمام مهلت بررسی صلاحیت ها در هیات های اجرایی مراکز حوزه انتخابیه، نتایج مربوط به داوطلبانی که صلاحیت آنان احراز و یا تایید نشده است، طی روز جاری و فردا(۱۹ و ۲۰ آبان ماه) به آنان ابلاغ خواهد شد.

 بنابراین، داوطلبان مذکور در صورت اعتراض به نظر هیات اجرایی مربوطه، می بایست شکایات خود را از تاريخ 21 آبان 1402 لغايت 24 آبان 1402  از ساعت ۸ الی ۱۸ به صورت غیر حضوری و صرفاً از طریق مراجعه به نشانی الکترونیکی keshvar.moi.ir «قسمت میز خدمت شورای نگهبان _ سامانه داوطلب» ثبت کنند.

بار دیگر تاکید می­‌شود ثبت شکایات و اعتراضات داوطلبان به صورت غیر حضوری است و از مراجعه حضوری به دفاتر نظارت استان‌ها پرهیز شود.

ستاد انتخابات کشور

شمار داوطلبان تاييد شده

ستاد انتخابات كشور تاكنون نتايج بررسي صلاحيت داوطلبان را در نخستين مرحله بررسي صلاحيت ها در هيات هاي اجرايي اعلام نكرده است اما بنا به گزارشها، تعداد 24 هزار و 829 نفر براي رقابت جهت تصدي 290 كرسي مجلس دوازدهم از 27 مهرماه تا سوم آبان ماه ثبت نام نهايي كرده بودند.

اين افراد از جمله افرادي بودند كه در پیش‌ثبت نام انتخابات مجلس دوازدهم در روزهای ۱۶ تا ۲۲ مرداد ماه شركت كرده و در اين مرحله حدود ۴۹ هزار نفر نام نويسي كرده بودند.

در مرحله نام‌نویسی (پيش ثبت نام) فقط مدارک متقاضیان انتخابات مجلس شورای اسلامی اعم از مدارك هويتي و تحصيلي آنان صحت سنجی شده بود.

با وجود آنکه پیش ثبت‌نام مرحله جدیدی در فرآیند انتخابات به شمار مي رود و در قانون انتخابات مجلس برای اولین بار پیش‌بینی شده بود، در این دوره استقبال خوبی از آن صورت گرفته به گونه اي كه طبق گفته هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در مرحله پیش ثبت‌نام حدود ۴۹ هزار نفر ثبت نام کردند که به ازای هر کرسی ۱۶۸ نفر بودند.  به بیان دقیق‌تر، مجلس شورای اسلامی دارای ۲۹۰ کرسی نمایندگی است که با این حساب، برای هر یکی از صندلی‌های خانه ملت ۱۶۸ نفر اسم نوشته‌ بودند.

اين رقم در مرحله ثبت نام اصلي داوطلبان به حدود نصف يعني 85 نفر به ازاي هر كرسي كاهش يافت و اكنون با اعلام نتايج اولين مرحله بررسي صلاحيت ها انتظار مي رود اين رقم باز هم كاهش يافته باشد.

مرحله بررسي و صلاحيت داوطلبان در مراحل بعدي بايد به تاييد هيات هاي نظارت و شوراي نگهبان برسد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.