3000 نفرپرستار مهاجری که 270 نفر شدند!

تکذیب گزارش خبرآنلاین در گفت و گوی «شهروند» با معاون پرستاری وزارت بهداشت؛

امروز خبر آنلاین با استناد به سخنان دبیرکل خانه پرستار،رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران و یک مطالعه پیمایشـی که در تابسـتان ۱۴۰۱ از سوی رصدخانه مهاجرت صورت پذیرفته بود، در گزارشی ، ادعاهایی را در خصوص نارضایتی پرستاران کشور از وضعیت اشتغال و معیشت خود و همچنین آمار سالانه مهاجرت 3000پرستار و عدم جذب نیروی جدید و مرگ بیماران از بی‌پرستاری مطرح کرده بود که به نظر هر خواننده‌ای شتابزده و غیر منطقی جلوه می‌کرد.

به گزارش شهروند آنلاین،گزارشی که سفارشی دیده می‌شد و جز سیاه‌نمایی و ناکارآمد نشان دادن  سیستم بهداشتی کشور و ناامیدسازی مردم قصد دیگری در آن دیده نمی‌شد و بیشتر شبیه گزارش‌هایی بود که در رسانه‌های معاند منتشر می‌شود.

از همین رو در تماس با  “دکتر عباس عبادی” معاون پرستاری وزارت بهداشت در مورد صحت و سقم مطالب بیان شده و وضعیت جذب، اشتغال ، معیشت و مهاجرت پرستاران در دولت سیزدهم پرسش‌هایی را مطرح کردیم که تا واقعیت موجود را بررسی کنیم. در این گفت و گو، آمار و ارقام متفاوت و رویکردهایی مغایر با ادعاهای مطرح شده را شاهد بودیم. به گونه‌ای که می‌توان گفت بسیاری از ادعاهای مذکور توسط معاون پرستاری وزارت بهداشت تکذیب شدند.

دکتر عبادی با اشاره به جمعیت پرستاران کشور گفت: در حال حاضر همکاران ما در گروه پرستاری در بالغ بر 1050 بیمارستان در سراسر کشور مشغول به خدمت‌رسانی هستند. ما بالغ بر 210 هزار نفر گروه پرستاری داریم که شامل 143 هزار نفر از پرستاران از مقطع کارشناسی تا دکترا، نزدیک به 20 هزار نفر همکاران کاردان و کارشناس اتاق عمل، بالغ بر 17 هزار نفر همکاران گروه هوش‌بری، بالغ بر 25 هزار نفر همکاران گروه کمک‌پرستاری  و بهیار در این بیمارستان‌ها در کشور مشغول انجام خدمات مراقبت پرستاری هستند.

جذب سالانه 14 هزار نفر دانشجوی پرستاری

او در خصوص سیاست‌های جذب پرستار در کشور گفت:  بر اساس آمار و ظرفیت تخت‌هایی که در کشور داریم بالغ بر 155 هزار تخت الان مشغول به خدمت‌رسانی به مردم هستند. نسبت گروه پرستاری به تخت ما تقریبا چیزی کمتر از یک و سه دهم است. که البته ما با استانداردهای کشور که تقریبا 1.8 است فاصله داریم. برای جبران این فاصله چند اقدام در دولت سیزدهم نقطه‌گذاری و سیاست‌گذاری کرده‌ایم. گام اول افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان از طریق کنکور است. ما از سال 1400، سالانه تقریبا 20 درصد به ظرفیت پذیرش از طریق کنکور اضافه کرده‌ایم. به طوری که در 1402 بالغ بر 10 هزار و 500 نفر فقط دانشجوی پرستاری در سه مقطع پذیرش می‌کنیم با احتساب دانشجویان اتاق عمل و هوش‌بری این عدد به سالانه 14 هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

جذب12 هزار نفر از گروه پرستاری در مهر امسال

عبادی در خصوص جذب و استخدام پرستاران گفت: از سال 98 بعد از آغاز کرونا، ظرفیت‌هایی که برای جذب یا تبدیل وضعیت از طریق مراجع ذی‌ربط مثل سازمان امور استخدامی کشور که به وزارت بهداشت معرفی کردند، نسبت به ادوار گذشته رشد قابل توجهی داشته. ما سال 1398 یک نوبت آزمون استخدامی داشتیم. سال 1399 دو نوبت و سال 1401 تبدیل وضعیت همکاران را بر اساس قانون ایثارگری داشتیم و مهر ماه سال 1402 آزمونی برگزار شد با ظرفیت 25 هزار نفر که نزدیک به 12 هزار نفر از این تعداد، همکاران گروه پرستاری بودند. بنابراین با دو سیاست افزایش تربیت دانشجو و افزایش جذب و استخدام دانشجو فاصله کمبود نسبی را داریم کم و کمتر می‌کنیم.

اجرایی شدن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بعد از 15 سال

معاون پرستاری وزارت بهداشت در خصوص وضعیت معیشتی پرستاران افزود: در حوزه معیشت از 1401 خوشبختانه قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بعد از 15 سال در دولت سیزدهم عملیاتی و اجرایی شد. این هم تا حدودی می‌تواند وضعیت معیشت همکاران پرستار را اندکی بهبود ببخشد. البته ما مشکلاتی در روندهای اجرایی این قانون داریم که با بازخوردی که از همکاران در سراسر کشور می‌گیریم، نسخه‌های بعدی این دستورالعمل در حال ویرایش و اصلاح است. برخی اصلاحات هم انجام شده است ولی نیاز به زمان هست. انشاءالله همکاران ما با صبوری و سازمان‌های فرا وزارت‌بهداشتی هم با مساعدت با افزایش ضریب ریالی تعرفه‌های پرستاری و ارزش نسبی خدمات بتوانند به ما کمک کنند تا وضعیت معیشت بهتر شود.

270 نفر پرستار در سال 1401 مهاجرت کرده‌اند

او در خصوص بحث مهاجرت پرستاران می گوید: در رسانه‌ها اخبار زیادی در این خصوص منتشر می‌شود. واقعیت امر این است که آمار دقیق و متقنی در این خصوص وجود ندارد. بنا بر ادعای همکارانمان در سازمان نظام پرستاری، ماهانه نزدیک به 100 نفر از پرستاران ما برای دریافت رضایت‌نامه مراجعه می‌کنند که بنا بر اذعان کارشناسان الزاما دریافت معرفی‌نامه یا دریافت رضایت‌نامه به منزله خروج از کشور نیست.

آماری که برخی از سازمان‌های رسمی کشور در خصوص مهاجرت همکاران پرستار در سال 1401 داده‌اند، افرادی که با ویزای کار از گروه پرستاری کشور را ترک کرده‌اند کمتر از 270 نفر بوده‌اند. به هر حال همه باید با هم و با کمک مجلس شورای اسلامی با تدوین و تسهیل قوانین و با یاری سایر نهادها کاری کنند که مردم ما از ضعف کیفیت مراقبت‌های سلامت در حوزه‌های مختلف اعم از پزشکی و پرستاری متضرر نشوند.

شاهد ارتقای خدمات سلامت بوده‌ایم

او ضمن رد این ادعا که کمبود پرستار منجربه مرگ هموطنانمان می‌شود گفت: خوشبختانه با اجرای برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع، سال‌های پیش رو با اصلاح و ارتقای خدمات سلامت در ساختارهای نظام سلامت، هم مردم ما بهره‌مندی بیشتری از خدمات سلامت خواهند برد و هم اینکه مشتریان داخلی ما، که کارکنان نظام سلامت من جمله همکاران من در حوزه پرستاری هستند، فضا و محیط مهیاتری را برای ارائه خدمت تدارک خواهند دید و با کمک هم همه منتفع خواهیم بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.