احتمال آزادسازی 10 میلیارد دلار از پول های ایران در عراق

منابع آمریکایی می‌گویند احتمالا واشنگتن امروز با دسترسی ایران به 10 میلیارد دلار از پول برق صادراتی به عراق موافقت می‌کند و این مبالغ به حساب‌های بانکی ایران در اروپا و عمان منتقل می‌شود.

به گزارش شهروندآنلاین، پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن امروز خبر داد: دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا احتمالاً امروز (سه‌شنبه) یک معافیت تحریمی را تصویب می کند که براساس آن، ایران به دست کم ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده‌اش در عراق دسترسی پیدا خواهد کرد.

به نوشته فری‌بیکن، این معافیت تحریمی، بغداد را قادر می‌سازد تا پرداختی‌های مسدودشده بابت واردات برق از ایران به عراق را به بانک‌های متعلق به تهران در اروپا و عمان منتقل کند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به عراق اجازه واردات برق و گاز از ایران را داده بود به این شرط که پرداختی‌ها در یک حساب امانی در بغداد مسدود شود.

پیش‌تر نیز دولت بایدن ۶ میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی را آزاد کرده بود.

با تصمیم جدید دولت بایدن، معافیتی که در ماه جولای برای نخستین بار برای دسترسی ایران به منابع مالی‌اش در عراق صادر شده بود و فردا منقضی می‌شود، تمدید خواهد شد.

گفته می‌شود، رئیس بانک مرکزی ایران در اواخر ماه اکتبر با همتای عمانی خود بر سر تسریع در دسترسی ایران به این مبالغ گفتگو کرده است.

دولت بایدن اصرار دارد، همانند 6 میلیارد دلاری که از مطالبات ایران از کره جنوبی به قطر انتقال داده شده است، ایران از این 10 میلیارد دلار هم تنها برای اهداف غیرتحریمی می‌تواند استفاده کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.