افزایش یارانه نقدی کودکان تا یک میلیون تومان

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرد: به منظور تامین امنیت غذایی کودکان خانوارهایی که توسط وزارت بهداشت شناسایی می شوند، مبلغ کالابرگ الکترونیکی آنان از ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان افزایش می یابد.

به گزارش شهروندآنلاین به نقل از ایسنا، «علیرضا عسگریان» در یک برنامه تلویزیونی درباره جزییات این طرح گفت: یکی از طرح های راهبردی دولت بحث امنیت غذایی و کالابرگ است که از ابتدای امسال شروع شده است، این طرح نیز برای افزایش امنیت غذایی کودکان است و تعداد خانوارهایی که مشمول این طرح می شوند ۱۲۰ هزار خانوار است

وی با بیان اینکه خانوارهای یادشده توسط وزارت بهداشت شناسایی شده اند، افزود: سه شاخص برای این طرح درنظر گرفته شده و پس از تعیین بین دهک‌ها تقسیم بندی می شود و در نهایت یارانه جدیدی به این خانوارها در قالب اقلام طرح کالابرگ الکترونیک تعلق می گیرد.

عسگریان با اشاره به جزییات این یارانه گفت: برای دهک یکم تا پنجم «یک میلیون تومان» به ازای هر نفر و در دهک ششم و هفتم ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر اختصاص خواهد یافت.

وی تصریح کرد: برای خانوارهایی که نیاز است برای دو فرزند امنیت غذایی اتفاق بیفتد، دو میلیون تومان برای آن خانواده درنظر گرفته می شود.

عسگریان یادآور شد: این طرح پیوسته و برای کودکان تا شش سال سن است و به محض آنکه، شش سال آنها تمام شود، از پوشش این طرح خارج می‌شوند.

معاون وزیر رفاه تاکید کرد که این طرح ارتباطی با طرح کالابرگ ندارد و آن طرح محفوظ است و لازم است خانواده ها توجه ویژه ای به این طرح داشته باشند.

وی با بیان اینکه دولت یک طرح مفصل راهبردی در حوزه امنیت غذایی تعریف کرده است که مهم ترین برش آن طرح کالابرگ بود افزود: طرح جدید اکنون نوزادان و کودکان بین ۶ ماه تا شش سال را تحت پوشش قرار می‌دهد و پیوستگی دارد.

به گفته عسگریان، از روز یکشنبه هفته آتی این طرح آغاز می شود.

وی افزود: تاکنون به خانوارهای ذینفع پیامک ارسال شده و لازم است این خانواده ها توجه ویژه ای به آن داشته باشند.

معاون وزیر رفاه یادآور شد: طبق این طرح، اگر خانواده ای در دهک یک تا 3 درآمدی، کودکی دارد که نیازمند تغذیه ویژه ای است یک میلیون تومان دریافت خواهد کرد.

وی گفت: کالابرگ قبلا تنها ۱۱ قلم کالا را در بر می گرفت اما اکنون به ۱۶ قلم افزایش یافته است زیرا  برای آنکه خانواده ها  پروتئین، ویتامین و میزان انرژی مورد نیاز را دریافت کنند سبزیجات و میوه جات هم به آن اضافه شده است.

عسگری با بیان اینکه ۱۱ قلم شامل لبنیات، شیر، ماست، پنیر، تخم مرغ ، انواع پروتئین ها شامل گوشت مرغ و گوشت قرمز، حبوبات ، روغن، شکر، قند و برنج را دربرمی گرفت که اکنون به این لیست میوه جات و سبزیجات هم اضافه شده است.

معاون وزیر رفاه با اشاره به نحوه خرید این اقلام گفت: ۱۱ قلم اعلانی دارای بارکد هستند و قلم هایی که جدیدا اضافه شده نیز بارکد منحصر به فرد خورده اند. به همین دلیل، خانوارها با مراجعه به فروشگاه های واجد شرایط و زنجیره‌ای می توانند این اقلام بارکددار را به راحتی خریداری کنند.

وی با اشاره به لیست فروشگاه ها گفت: این خانوارها برنامه کاربردی شما را نصب کنند که لیست اقلام و فروشگاه های واجد الشرایط در آنجا درج شده است.

عسگری با بیان اینکه ابلاغ دریافت یارانه های جدید به صورت پیامکی است و خانوارها از این طریق می توانند مطلع شوند که واجد الشرایط هستند، تصریح کرد: اگر خانواری از این یک میلیون تومان استفاده نکند تنها یک ماه ذخیره می شود و در ماه دوم نیز یک میلیون اضافه می شود اما اگر از آن استفاده نکنند، یارانه جدید قطع خواهد شد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.