سن بازنشستگي افزايش يافت

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جريان نشست علني امروز يكشنبه مجلس با افزايش پلكاني سن بازنشستگي مردان به ۶۲ سال و زنان به ۵۵ سال موافقت كردند به گونه اي كه در نهايت، سالهاي خدمت براي بازنشستگي به 35 سال افزايش مي يابد.

به گزارش شهروندآنلاين، موافقت با افزايش سن بازنشستگي در جريان بررسی مواد و بندهای لایحه برنامه هفتم توسعه ارجاعی از کمیسیون تلفیق مجلس مطرح شد و نمايندگان در چارچوب تغيير سياست هاي جمعيتي كشور  با توجه به افزايش سن اميد به زندگي از يكسو و حل مشكل ناترازي صندوق هاي بازنشستگي از سوي ديگر، با افزايش سن بازنشستگي موافقت كردند.

در حال حاضر سقف بازنشستگي براي مردان 60 سال و براي زنان 55 سال است اما مردان با حداقل 30 سال و زنان با حداقل 20 سال سابقه پرداخت بيمه مي توانند بازنشست شوند كه در اين صورت، زنان در 42 سالگي و مردان در 50 سالگي مي توانند خود را بازنشسته كنند.

جزئیات مصوبه مجلس برای افزایش سن بازنشستگی 

بند الحاقی بند «خ» ماده ۲۹ برنامه هفتم توسعه كه با موافقت دولت و کمیسیون برنامه به رأی گذاشته شد  و به تصويب مجلس رسيد، به شرح ذيل است:

ماده ۲۹ بند «خ» بندالحاقی- به منظور کاهش ناترازی صندوق های بازنشستگی و تقویت توان صندوق ها در انجام تکالیف محوله:

۱- بیمه پردازانی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنها برای بازنشستگی اضافه نمی گردد.

۲- بیمه پردازانی که ۲۵ تا ۲۸ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی دو ماه اضافه می گردد.

۳- بیمه پردازانی که ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی سه ماه اضافه می گردد.

۴- بیمه پردازانی که مطابق قوانین ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی چهارماه اضافه می گردد.

۵ – بیمه پردازانی که مطابق قوانین تا ۱۰ سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی پنج ماه اضافه می گردد.

تبصره ۱ – اجرای تمام یا بخشی از احکام فوق الذکر مشروط بر آن است که سن بیمه شده در زمان بازنشستگی برای مردان از ۶۲ سال و برای زنان از ۵۵ سال بیشتر نباشد.

تبصره ۲ – اصلاحات فوق در قوانین صندوقهای بازنشستگی به استثنای صندوقهایی که حداقل سن بازنشستگی بیمه شدگان آنها از ارقام مذکور در تبصره(۱) بیشتر است به صورت دائمی اعمال می گردد.

تبصره ۳ – ایثارگران و مشمولان قوانین سخت و زیان آور مشمول قوانین خاص خود هستند.

تبصره ۴ – اشخاص موضوع این حکم با رضایت خود و موافقت دستگاههای ذی ربط میتوانند بدون نیاز زمانهای مذکور در بندهای(۲) الی(۵) تا سقف سن موضوع تبصره(۱) حسب مورد به خدمت ادامه دهند. خدمت مازاد بر اساس قوانین و مقررات مربوطه امکان پذیر است.

تبصره ۵ – چنانچه دستگاهها به خدمات برخی از کارکنان نیاز نداشته باشند حسب مورد می توانند بدون لحاظ زمانهای مذکور با پیشنهاد بالاترین مقام دستگاه و موافقت معاون اول رئیس جمهور بر اساس قوانین مربوط نسبت به صدور احکام بازنشستگی آنان اقدام کنند.

تبصره ۶ – افرادی که با تقاضای خود مایل به بازنشستگی زودتر از موعد فوق الذکر باشند، بازنشستگی آنها مطابق قوانین مربوطه و بدون رعایت بندهای(۱) تا (۵) بلامانع است و حقوق بازنشستگی آنان مطابق احکام این سند برقرارخواهد شد.

توضيحات دولت و مجلس در باره مصوبه جديد

پيش از تصويب اين بند، «محسن نجفی خواه» معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی در سازمان برنامه و بودجه به نمایندگی از دولت در موافقت با بند الحاقی به بند «خ» ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه ارجاعی از کمیسیون تلفیق مجلس گفت: یکی از مشکلات دولت حل مشکلات ناترازی صندوق های بازنشستگی و یکی از مسائل کشور هم تغییر سیاست های جمعیتی است لذا از یک سو کاهش باروری داریم و از سوی دیگر، افزایش سن امید به زندگی را که در مردان ۷۶ و زنان ۷۸ سال است. به اين ترتيب، حوزه سلامت و سبک زندگی و شرایط حاکم بر کشور به گونه ای است که سن امید به زندگی در جامعه افزایش یافته است و اين از افتخارات نظام اسلامی است.

وی افزود: از سوي ديگر، وضعیت برخی صندوق ها به گونه ای است که سن بازنشستگی در آنها بسيار پايين پیش بینی شده مثلا معلمان در ۴۸ سالگی می توانند بازنشسته شوند اما ما در این حکم خواسته ایم تا این افراد بتوانند به کار خود ادامه دهند. لذا با این مکانیزم پلکانی در کمیسیون تلفیق، حقوق مکتسبه افراد تضییع نمی شود و متناسب با سابقه كار، در نهایت مردان با ۶۲ و زنان با ۵۵ سال سابقه کار مي توانند بازنشسته شوند. با اين كار، مشکل اشتغال و ناترازی صندوق ها هم برطرف می شود، اما با تبصره های ۵ و ۶ مخالفیم.

«محسن زنگنه» سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس هم گفت: چون قرار شد حقوق بازنشستگان متناسب سازی شود، دولت به دنبال آن است تا سن بازنشستگی را افزایش دهیم.

وي افزود: دولت گفته بود به ازای هر سال باقی مانده از خدمت ۴ ماه سن بازنشستگي افزایش یابد ولی ما آن را تغییر داده ایم.

قالیباف رئیس مجلس نيز توضیح داد: این موضوع ابهام ندارد و افراد به جای ۳۰ سال خدمت، در ۳۰ سال و ۵۰ ماه خدمت بازنشسته می شوند؛ اما درباره تبصره ۵ و ۶ این بند که نماینده دولت گفت نیز باید بگویم این قانون برای افرادی است که در مسیر خدمت هستند و برای ورودی ها به اشتغال محسوب نمی شود اما اگر تنقیح نیاز داشت، بعدا آن را اعمال می کنیم.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.