12 وزیر زن در میان کابینه 22 نفره جدید اسپانیا

دولت جدید اسپانیا به ریاست «پدرو سانچز» نخست وزیر سوسیالیست این کشور پس از کش و قوس های فراوان در حالی تشکیل شد که در فهرست 22 نفره اعضای کابینه، 12 نفر زن و 10 نفر مرد هستند.

به گزارش شهروندآنلاین به نقل از تلویزیون دولتی اسپانیا، دولت جدید اسپانیا یک دولت ائتلافی متشکل از «حزب سوسیالیست کارگری» – دومین حزب بزرگ این کشور جنوب غربی اروپا-  و «سومار» متشکل از 20 حزب چپگرای اسپانیا است که در انتخابات 23 ژوییه 2023 – اول مرداد 1402- به ترتیب 121 و 31 کرسی بدست آوردند.

اگرچه حزب راستگرای «مردمی» در این انتخابات توانست 137 کرسی بدست آورد اما از آنجا که برای تشکیل دولت در اسپانیا نیاز به کسب حداقل 175 کرسی از مجموع 350 کرسی مجلس نمایندگان است، «آلبرتو نونییز فیخو» رهبر این حزب در مهلت قانونی تعیین شده نتوانست با احزاب دیگر برای تشکیل دولت به توافق برسد. در نتیجه، «فلیپه» پادشاه اسپانیا مطابق قانون اساسی به حزب دوم یعنی حزب سوسیالیست ماموریت داد دولت جدید را تشکیل دهد و «پدرو سانچز» نخست وزیر کنونی با انجام اقداماتی از جمله تصویب قانون جنجالی «عفو» – برای بخشیدن محکومیت زندان چهره های سیاسی جدایی طلب این کشور که در خارج از کشور بسر می بردند- ، هفته جاری دولت خود را برای دومین بار پیاپی تشکیل داده است.

نخست وزیر اسپانیا برای کابینه جدید در مجموع 22 وزیر انتخاب کرده است که از میان آنها، چهار تن از وزیران به ترتیب مسئولیت معاون اول، معاون دوم، معاون سوم و معاون چهارم دولت را بر عهده دارند و همگی هم زن هستند. به این ترتیب، خانم «نادیا کالوینیو سانتاماریا»  به عنوان معاون اول دولت و وزیر اقتصاد، تجارت و شرکت ها، خانم «یولاندا دیاز پرز» معاون دوم دولت و وزیر کار و اقتصاد اجتماعی، خانم «ترسا ریبرا رودریگز » معاون سوم دولت و وزیر محیط زیست و جمعیت، و خانم «ماریا خسوس مونترو کوادرادو» معاون چهارم دولت و وزیر خزانه داری و امور عمومی تعیین شده اند.

علاوه بر آنها، وزیران «دفاع»، «ورزش و آموزش» (که همزمان سخنگوی دولت نیز هست)، «مسکن و شهرسازی»، «علوم، نوآوری و دانشگاهها»، «مهاجرت و تامین اجتماعی»، «برابری جنسیتی»، «بهداشت» و «جوانان و کودکان» نیز زن هستند.

در کنار آنها، مسئولیت وزارتخانه های «امور خارجه، اتحادیه اروپا و همکاری»، «کشور»، «امور نخست وزیری، دادگستری و روابط با دیوان ها»، «کشاورزی، شیلات و موادغذایی»، «تحول دیجیتال»، «سیاست سرزمینی و حافظه دموکراتیک»، «صنعت و گردشگری»، «حمل و نقل و تحرک پایدار»، «فرهنگ» و «حقوق اجتماعی، مصرف و برنامه 2030» را مردها بر عهده گرفته اند.

مسن ترین عضو کابینه، آقای «لوئیس پلاناس پوچادس» وزیر کشاورزی و شیلات با 70 سال و جوان ترین عضو کابینه هم آقای «پابلو بوستیندوی آمادور» وزیر حقوق اجتماعی و مصرف با 40 سال سن است. سن وزیران زن نیز بین 42 تا 66 سال است اگرچه در مجموع 14 تن از وزیران بیش از 50 سال سن دارند و شخص نخست وزیر، «پدرو سانچز» هم 51 ساله است. نیمی از اعضای کابینه را نیز چهره های جدید تشکیل می دهند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.