تکلیف تازه؛ تدوین نقشه راه تجارت با آفریقا

مخبر:هیچ جای دنیا به اندازه آفریقا برای ما فرصت نیست

معاون اول رئیس جمهور، دبیرخانه ستاد آفریقا را مکلف کرد که نقشه راه دقیق و برنامه منسجم برای گسترش همکاری‌های اقتصادی به تفکیک هر یک از کشور‌های آفریقایی، تدوین و ارائه کند.

به گزارش شهروند آنلاین، محمد مخبر در این جلسه که با حضور وزرای نفت، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس کل بانک مرکزی و سایر مسئولان دستگاه‌های مربوطه برگزار شد، از کشور‌های آفریقایی به عنوان فرصتی غیر قابل تردید برای توسعه مناسبات تجاری یاد کرد و افزود: هیچ جای دنیا به اندازه آفریقا برای ما فرصت نیست، اما با وجود زمینه‌های فرهنگی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در قاره آفریقا به لحاظ مراودات و فعالیت‌های اقتصادی تاکنون موفق نبوده‌ایم و اگرچه در دولت مردمی همکاری‌های اقتصادی با کشور‌های آفریقایی احیا و سه برابر شده است، اما هنوز نتوانسته‌ایم از این فرصت به نحو مطلوب استفاده کنیم.

معاون اول رئیس جمهور، تقویت بخش آفریقای وزارت امور خارجه به جهت فعال‌سازی نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در کشور‌های آفریقایی را مورد تاکید قرار داد و افزود: دستگاه‌های دیپلماسی کشورمان باید رایزنی‌های لازم را برای افزایش مراودات تجاری با کشور‌های آفریقایی و همچنین آسیب‌شناسی کاستی‌های گذشته انجام دهد.

او، همچنین نیازسنجی کشور‌های آفریقایی برای توسعه صادرات و افزایش واردات محصولات قابل تامین از آفریقا را گامی در جهت ارتقای مناسبات تجاری ایران با کشور‌های آفریقایی دانست و گفت: فعال کردن بخش خصوصی برای توسعه مناسبات تجاری با آفریقا امری مهم و ضروری است و لازمه تحقق آن نیز فراهم شدن بستر‌های حمل و نقل شامل کشتیرانی و هواپیمایی و مبادلات پولی و بانکی است.

مخبر با اشاره به صادرات اقلام دارویی از ایران به برخی کشور‌های آفریقایی، تصریح کرد: توسعه صادرات دارو به کشور‌های آفریقایی و همچنین کشت فراسرزمینی در آفریقا از زمینه‌های مهم همکاری در جهت گسترش روابط اقتصادی با کشور‌های آفریقایی است که باید به طور جدی مورد توجه و در دستور کار قرار گیرد.

او با توجه به ظرفیت ۳۲۰ میلیارد دلاری در آفریقا برای خدمات فنی و مهندسی از وزراتخانه‌های مربوطه خواست تا با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی ظرفیت‌های موجود را احصا و از این بازار کار مناسب برای رونق بخش‌های مهندسی و فنی کشور، بیشترین استفاده را ببرند.

معاون اول رئیس جمهور، رؤسای کمیسیون‌های همکاری مشترک با کشور‌های آفریقایی را مکلف کرد با محوریت معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه جلساتی را به صورت مستمر برگزار و ضمن بررسی فرصت‌ها و مزیت‌های کشور‌های آفریقایی، برنامه‌ای مشخص برای گسترش مراودات تجاری با آفریقا تدوین کنند.

او، همچنین بر لزوم تدوین پیوست فرهنگی برای فعالیت‌های اقتصادی میان ایران و کشور‌های آفریقایی تاکید کرد و افزود: پیوست فرهنگی، زمینه شکل‌گیری روابط اقتصادی پایدار را فراهم می‌کند که لازم است این موضوع نیز مورد توجه دستگاه‌های مرتبط قرار گیرد.

در این جلسه که رئیس سازمان توسعه تجارت، مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و نمایندگان سایر دستگاه‌های مرتبط نیز حضور داشتند، گزارش‌های مختلفی از آخرین وضعیت همکاری‌های اقتصادی ایران با کشور‌های آفریقایی و همچنین ظرفیت‌ها و مزیت‌های موجود برای توسعه روابط تجاری ارائه و مقرر شد معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه به عنوان دبیر ستاد آفریقا جلساتی را با دستگاه‌ها و مسئولان مربوطه به صورت مستمر، برگزار و نقشه راهی منسجم و دقیق برای توسعه همکاری‌های تجاری به تفکیک با همه کشور‌های آفریقایی، تدوین کنند.

همچنین، گزارشی از آخرین وضعیت برگزاری نشست همکاری‌های بین‌المللی ایران و آفریقا به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و آمادگی ۳۵ کشور، ارائه و مقرر شد که هماهنگی‌های لازم برای برگزاری سریع‌تر آن انجام شود./خبرگزاری صدا وسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.