غبار ابهام در غزه

تحلیل رای الیوم درباره اوضاع پسا آتش‌بس

با نزدیک شدن به پایان آتش‌بس موقت در غزه میان مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی، سئوالاتی درباره وضعیت پس از آتش‌بس در نوار غزه مطرح شده است.

به گزارش شهروند آنلاین، رای الیوم در مطلبی با اشاره به آتش‌بس موقت در غزه آورده است: همزمان با ادامه آتش‌بس چهار روزه پس از ۴۸ روز درگیری خونین و بمباران متوالی، سئوالاتی درباره این آتش‌بس مبهم وجود دارد که بارزترین آنها این است که آتش‌بس کنونی به نفع حماس است یا رژیم صهیونیستی؟ سئوالاتی دیگر هم درباره اوضاع پس از آتش‌بس وجود دارد.

رژیم صهیونیستی با وجود توافق آتش‌بس و تن دادن به شروط مقاومت فلسطین و ترک آسمان غزه از سوی بمب‌افکن‌های اسرائیلی، رژیم تل آویو به راههای مخفیانه و محرمانه دیگری برای جمع‌آوری اطلاعات امنیتی و آمادگی برای مرحله جدید از درگیری روی آورده است.

در این راستا رسانه صهیونیستی معاریو اعلام کرد که ارتش این رژیم در دوره آتش‌بس در راستای جمع‌آوری اطلاعات و تقویت توان نظامیانش اهتمام خواهد ورزید و گرچه پهپادها را برای جمع‌آوری اطلاعات نمی‌فرستد، اما ابزارهای اطلاعاتی دیگری را مدنظر دارد.

ارتش اشغالگر آتش‌بس موقت چهار روزه را که از روز جمعه آغاز شده به منزله پایان جنگ نمی‌داند و از همین رو آرایش نظامی نظامیانش را به گونه‌ای چیده که بتواند پس از آتش‌بس جنگ را از سربگیرد.

از سوی دیگر حماس هم از آتش‌بس برای آماده شدن برای مرحله جدیدی از جنگ که ماه‌ها به طول می‌انجامد، استفاده می‌کند.

«یوسی کوبر فاسر» رئیس سابق پژوهشکده اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی در این باره می‌گوید: حماس به دنبال آزادی تدریجی اسیران است و اینکه، ایده شکست حماس محقق نخواهد شد. رهبران حماس بر این باورند که پیروزی بزرگی از طریق ضربه اطلاعاتی و نظامی به اسرائیل و نیز فرماندهان خود از حملات اسرائیل به دست آورده‌اند.

او افزود: رهبران حماس ۱۵ نفر هستند که معمولا در غزه، دوحه و بیروت هستند و تصمیمات را با اجماع اتخاذ می‌کنند.

این پژوهشگر صهیونیست مدعی شد: اما راهبرد جنگ هم‌اکنون محصور در داخل غزه است و برای رهبران خارج حماس هم مشخص نیست و همین موضوع پیش‌بینی حرکات بعدی آنها را دشوار می‌سازد.

«ایلی نیسان» تحلیلگر صهیونیست می‌گوید: یحیی السنوار رئیس جنبش حماس در غزه گفته که همه اسیران را در اختیار ندارد و هدفش ترمیم صفوف حماس است. او خواهان توقف پرواز پهپادهای اسراییل در آسمان غزه است که به جمع‌آوری اطلاعات برای ارتش اسرائیل می‌پردازند تا مدتی بعد ارتش از آن استفاده کند.

«یوآب ستیرن» تحلیلگر سیاسی رژیم صهیونیستی هم گفته که حماس از آتش‌بس به منظور آمادگی برای حمله رژیم اسرائیل و مقابله با آن استفاده خواهد کرد و آتش‌بس به حماس فرصتی برای تجدید قوا می‌دهد. احتمال می‌رود که رژیم اسرائیل حمله گسترده به شهر السنوار یعنی شهر خان یونس انجام دهد.

ژنرال «گئورا ایلاند» ژنرال صهیونیست هم گفت: درگیری در جنوب غزه به مراتب سخت‌تر از شمال خواهد بود و علتش هم وجود آوارگان است که بحران انسانی را تعمیق و فشار بین‌المللی بر اسرائیل را تشدید خواهد کرد.

در مقابل نیز این دیدگاه متصور است که بعد از پایان آتش‌بس موقت، با میانجیگری طرف‌های بین‌المللی فضا به سمت تمدید آن و ایجاد یک آتش‌بس پایدار حرکت کند. با این حال، باید منتظر بود و روند و سمت و سوی تحولات در روزها و هفته‌های آینده را زیر نظر داشت که آیا به سمت یک تمدید آتش‌بس حرکت خواهد کرد یا ادامه نبرد.

به گزارش ایرنا، مقاومت فلسطین، در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغالگری و تجاوز رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و دیگر مناطق سرزمین‌های اشغالی، در هفتم اکتبر (۱۵ مهر) گذشته عملیات طوفان الاقصی را علیه این رژیم آغاز کرد. یک روز بعد رژیم صهیونیستی مطابق معمول با قتل عام غیرنظامیان و بمباران وحشیانه مناطق مسکونی غزه به عملیات رزمندگان مقاومت پاسخ داد و ادعا کرد که تا آزادی کامل اسرایش به عملیات در غزه ادامه خواهد داد. این رژیم در نهایت، جمعه گذشته شکست در عملیات خود برای آزادسازی اسرایش را پذیرفت و تسلیم مقاومت شد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.