منحنی کاهشی نرخ تورم سالیانه

تورم ماهانه آبان ۲.۲درصد شد

در آبان ماه ۱۴۰۲ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢/٢درصد بوده، تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» ۱درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ٢/٧درصد بوده است.

به گزارش شهروند آنلاین، در آبان ماه 1402، شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد 210.9 رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢/٢ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩/٢ درصد افزایش و در دوازده‌ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٤/٩ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در آبان ماه 1402، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٣٩/٢ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین، ٣٩/٢ درصد بیشتر از آبان ماه 1401، برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان، هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه آبان ماه 1402، در مقایسه با ماه قبل، بدون تغییر بوده است.

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در آبان ماه 1402 تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢/٢ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، 1 درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢/٧ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در آبان ماه 1402، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٤/٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.6 واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم سالانه کشور در آبان ماه 1402، برابر ٤٤/٩ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 43 درصد برای دهک اول، تا ٤٦/٣ درصد برای دهک دهم است، بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣/٣ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (١/٩ واحد درصد) ١/٤ واحد درصد افزایش داشته است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.