درخواست اضطراری بالگرد اطفای حریق

پنج هکتار از عرصه‌های جنگلی نوشهر در آتش سوخت

فرماندهی یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – نوشهر از آتش‌سوزی حدود پنج هکتار از عرصه‌های جنگلی بخش کجور نوشهر خبرداد و گفت : برای مهار و خاموش کردن آتش درخواست بالگرد شده است .

به گزارش شهروند آنلاین، حوالی ظهر روز گذشته یک مورد آتش‌سوزی در مسیر جنگلی “شوراب ” مرز میان حوزه منابع طبیعی نوشهر – رویان و بخش کجور رخ داد که متاسفانه به علت سرعت وزش بادهای گرم پاییزی این آتش پیشروی و به دیگر نقاط جنگلی از جمله مناطقی معروف به “آغوزک بن ” و گردنه‌های “یال ” حوالی روستاهای “کهنه ده “، ویسر” و “کلیک “بخش کجور سرایت کرد.

سرهنگ صادق مرادی روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود : شمار زیادی از گروه‌های یگان حفاظت، محیط زیست، افراد طبیعت گرد ، کوهنورد ، همیاران طبیعت ، بسیج و سپاه همزمان با وقوع آتش به محل حادثه اعزام شدند، ضمن آنکه شب گذشته هم نشست ستاد بحران اضطراری با حضور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری و دیگر مسئولان امر در بخشداری کجور برگزار و راهکارهایی برای اطفای زودهنگام حریق در این عرصه‌های جنگلی ارایه شد، منتهی کماکان این آتش مهار نشده است .

او اظهار کرد : سطحی که از این عرصه‌های جنگلی براثر آتش خسارت دیده لکه‌ای بوده و در پایین دست سطحی، تنه‌ای و در گردنه‌ها هم از نوع تاجی است و تنها کاری که نیروهای اعزامی در محل حادثه انجام داده‌اند جلوی پیشروی آتش را گرفته‌اند.

فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران – نوشهر گفت : هم‌اینک در خواست یک فروند بالگرد شده البته این بالگرد در فرودگاه رامسر بابت اطفای حریق جنگل‌های منطقه ۲ هزار تنکابن که روز گذشته دچار آتش‌سوزی شد عصر دیروز به محل آتش‌سوزی اعزام شده و پس از انجام ۲ سورتی پرواز و آب‌پاشی به روی شعله‌های آتش در جنگل متاسفانه به علت تاریکی هوا نتوانست دوباره پرواز کند.

مرادی افزود: از خلبان این بالگرد خواسته شد تا عدم اطمینان از اطفای کامل حریق منطقه را ترک نکند و هم‌اکنون این بالگرد در فرودگاه رامسر مستقر بوده و قرار است به بخش کجور اعزام شود و پس از آن به منطقه ۲ هزار تنکابن برود.

روز گذشته هم حوالی ساعت ۱۰ یک فقره آتش‌سوزی در “ملج مالانگاه ” واقع در ارتفاعات جنگلی ۲ هزار تنکابن رخ داد و برابر گزارش فرماندار این شهرستان این آتش‌سوزی هم مهار نشده و کماکان تمام نیروهای یگان حفاظت ، بسیج ، سپاه و محیط زیست و همیاران طبیعت مشغول فعالیت مهار و خاموش کردن آتش در این عرصه جنگلی هستند.

برابر گزارش یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر از هفته پیش تاکنون نزدیک به هشت هکتار از عرصه های جنگلی غرب مازندران براثر آتش سوزی دچار خسارت شده است .

مازندران با ۲۴ هزار کیلومتر مربع وسعت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار اراضی جنگلی دارد که تحت مدیریت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه ساری و نوشهر صیانت می‌شود.

حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر با وسعتی بیش از ۶۶۰ هزار هکتار جنگل، مرتع و سواحل معادل ۲۸ درصد از مساحت مازندران را در بر دارد.

شهرستان‌های نور، نوشهر، چالوس، عباس آباد، تنکابن، رامسر و کلاردشت از نظر حوزه منابع طبیعی زیر پوشش حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب استان مازندران مستقر در نوشهر هستند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.