ضرورت اعلام جرم علیه رژیم صهیونیستی

رئیس جمعیت هلال احمر در دیدار رئیس دفتر صلیب سرخ در ایران: ۱۰ هزار تن کمک مردمی از‌جمله دارو، غذا و چادر جمع‌آوری و آماده ارسال به غزه است

وینسنت کاسارد، رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران، دیروز با حضور در ساختمان صلح با رئیس جمعیت هلال احمر دیدار کرد.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر در دیدار با رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران گفت: قدردان مواضع خوب رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در رابطه با عدم خروج نیروهای صلیب سرخ از غزه هستیم. این یک تصمیم بشردوستانه و انسانی بود و نشان داد که هویت صلیب سرخ حفظ شده و علیرغم این که زیر موشک‌باران بودید اما مقاومت کرده و به کمک‌رسانی به مردم غزه ادامه دادید.

او افزود: این امر بسیار ارزشمند است زیرا نشان می‌دهد که اراده خوبی برای کمک به مردم غزه وجود دارد. امروز‌ اولویت ما کمک به مردم غزه بوده و این یک آزمون بزرگ است. متاسفانه نگاه‌ها در این زمینه دوگانه و همراه با مسائل سیاسی است، در حالی که مهم کمک به کودکان و زنان غزه است.

کولیوند با بیان این که بیشترین نقض حقوق بشردوستانه در غزه در حال رقم خوردن است، گفت: رژیم صهیونیستی چندین هفته بیمارستان‌ها، مراکز هلال احمر، آمبولانس‌ها، نیروهای صلیب سرخ، امدادگران و کودکان را هدف قرار داد و همچنان به محاصره ناجوانمردانه این منطقه ادامه می‌دهد. این اقدامات و حملات، جنایتی بی‌سابقه در طول تاریخ است که باید عاملان آن محکوم و مجازات شوند.

رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: در چنین وضعیتی باید کمیته بین‌المللی صلیب سرخ فشار وارد می‌کرد تا اقلام دارویی و زیستی به غزه ارسال شود تا این فاجعه رخ ندهد. از سوی دیگر باید نگاه‌های سیاسی را کنار گذاشت تا کمک مردم ایران هم به غزه برسد. ۱۰ هزار تن کمک مردمی از‌جمله دارو، غذا و چادر جمع‌آوری و آماده ارسال به غزه است. مشخصا در این عرصه سیاسی‌بازی و نگاه دوگانه محکوم است و باید اجازه ارسال کمک‌ها داده شود.

او با محکوم کردن جنایت‌های رژیم صهیونیستی، افزود: باید مستندات نقض حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی را جمع‌آوری و علیه این رژیم در دادگاه‌های بین‌المللی اعلام جرم کنیم. باید از لباس صلیب سرخ و هلال احمر دفاع کرد تا هیچ دولتی به خود اجازه ندهد که امدادگران را هدف قرار دهد. هر چه زودتر باید جلوی این جنایت گرفته و یک همکاری همه‌جانبه شکل گیرد و عاملان تحت پیگرد قرار گیرند.

کولیوند ادامه داد: اگر امروز از هویت هلال احمر و صلیب سرخ دفاع نشود، در جنگ‌های بعدی امدادگران بیشتری کشته خواهند شد. نباید در برابر حمله رژیم صهیونیستی به نیروهای صلیب سرخ ساکت بود. مشخصا هیچ دولتی نباید به خود اجازه دهد که نیروهای صلیب سرخ را اخراج کند. این موارد در تاریخ ثبت خواهد شد و همه ما قضاوت خواهیم شد.

دکتر پیرحسین کولیوند در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این دیدار گفت: از رئیس صلیب سرخ دعوت می‌کنیم تا به ایران بیاید و از نزدیک از ظرفیت های هلال احمر بازدید کند تا بتوان در عرصه‌های مختلف همکاری داشت. این همکاری، هم‌افزایی و تبادل دانش است که کمک می‌کند تا مشکلات حل شود و موجب تقویت مجموعه می‌شود.

او افزود: ما همراه صلیب سرخ و آماده همکاری در تمام زمینه‌ها هستیم. هلال احمر تولیدات فراوانی دارد و آماده است تا تجربیات علمی خود را در اختیار قرار دهد. امروز ضرورت دارد مجموعه صلیب سرخ و هلال احمر دست‌آوردهای ملموس و محکمی‌برای ارائه به دنیا داشته باشند و صدای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به گوش همگان برسد.

همچنین در این دیدار؛ وینسنت کاسارد، رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران با اشاره به همکاری طولانی مدت فی‌مابین، گفت: همکاری کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر در زمان جنگ تحمیلی ستودنی است و امیدواریم همکاری‌ها در سطحی عالی ادامه پیدا کند.

او افزود: همکاری‌ها در زمینه مین‌روبی و ایمن‌سازی مناطق جنگی یکی از زمینه‌های ارزشمند همکاری در زمان حال بوده و همکاری با هلال احمر ایران بسیار مهم است. در این رابطه همکاری در زمین کمک‌رسانی به غزه ارزشمند بوده و از کمک‌های ایران در این خصوص تشکر می‌کنیم.

کاسارد ادامه داد: ماموریت‌های مشترک زیادی وجود دارد که علاقه‌مند هستیم با هلال احمر ایران در این زمینه‌ها همکاری کنیم. آموزش، پناهندگان و مساله مهاجرت از دیگر زمینه‌هایی است که می‌توان هم‌افزایی خوبی در رابطه با آنها داشت. پتانسیل جمعیت هلال احمر ایران در سطح بالایی قرار دارد و این امر زمینه را برای همکاری‌ها توسعه می دهد.

رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران خاطرنشان کرد: هفته‌های آتی، سالگرد تصویب کنوانسیون‌های ژنو است و در اجلاسیه مرتبط با این موضوع می‌توان صدای ایران را که زیر شدیدترین تحریم ها قرار دارد، رساتر به جهان رساند. علاوه بر این، از جمعیت هلال احمر ایران درخواست داریم تا نظرات خود را در خصوص پیشنویس‌های مورد مباحثه در کنفرانس بین‌المللی جمعیت‌های ملی ارائه دهد. هلال احمر ایران همواره پیشنهادهای سازنده‌ای دارد که می‌تواند گره‌گشا باشد.

او افزود: همکاری و تداوم هم‌افزایی مشخصا بهترین روش برای پیشبرد اهداف است. این همکاری مشخصا در موضوع غزه نیز مهم است. فعالیت صلیب سرخ در غزه از ۶۰ سال پیش آغاز و از روز نخست جنگ خدمت‌رسانی به مجروحین و گرفتارشدگان را آغاز کردیم. شرایط حاکم بر غزه سخت و پرچالش است و منابع اندکی برای کمک به مردم غزه وجود دارد.

کاسارد تصریح کرد: در حوزه آبرسانی به مردم غزه کار بسیار سخت بود و غزه در روزهای ابتدایی جنگ در شرایط بحرانی قرار گرفت. با وجود آن وضعیت بحرانی، تیم‌های صلیب سرخ به همراه خانواده‌های خود در غزه حاضر بودند و بی‌وقفه به جنگ‌زدگان و مجروحین کمک می‌کردند.

این مقام مسئول در صلیب سرخ توضیح داد: علاوه بر این در “رفح” نیز دفتر جدیدی تاسیس شد تا به جنوب غزه نیز کمک‌رسانی شود. هم‌اکنون نیز بیمارستان اروپایی‌ها در غزه فعال است و درمان مجروحین ادامه دارد. ما تلاش خواهیم کرد تا تمامی‌کمک‌ها به دست مردم غزه برسد و از هرگونه تلاش برای دائمی‌شدن آتش‌بس حمایت می‌کنیم./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.