گروسی: ایران سلاح هسته‌ای ندارد،توانمندی هسته‌ای دارد

تلاش کرده‌ایم اختلافات با تهران را حل‌وفصل‌ کنیم

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت و گو با شبکه فرانس ۲۴ ضمن اذعان به آنکه ایران سلاح هسته‌ای در اختیار ندارد، نسبت به برخی از توانمندی هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، رافائل گروسی دیروز (۶ آذر) به این شبکه تلویزیونی فرانسوی گفت: ایران سلاح‌های هسته‌ای ندارد ولی برخی از توانمندی‌های هسته‌ای آن مایه نگرانی است.

گروسی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و آغاز روند کاهش تعهدات ایران در واکنش به این اقدام مدعی شد که واکنش ایران به اقدام‌هایی منجر شد که مایه نگرانی بود که از جمله آنها “غنی‌سازی با خلوص بسیار بسیار زیاد اورانیوم” است.

گروسی با اذعان به آنکه ایران عضو پیمان عدم اشاعه است، به برخی اختلافات در این مورد اشاره کرد و مدعی شد: بازرسان من آثار اورانیوم بسیار غنی شده یا اورانیوم فرآوری شده را در مکان‌هایی یافتند که بنا بر وجود اورانیوم در آنها نبود. بنابراین پرسش‌های فراوانی پیرامون این برنامه وجود دارد و با ایران تلاش کرده‌ایم تا حل‌و فصل‌شان کنیم.

گروسی در مورد میزان موفقیت آژانس در این زمینه گفت: در برخی موارد قادر (به رفع اختلافات) بودیم و در برخی موارد نبودیم. اکنون در موقعیتی قرار داریم که هنوز پرسش‌های مهمی بی‌پاسخ مانده است.

مدیرکل آژانس در ادامه این مصاحبه بار دیگر خواهان همکاری کامل ایران شد و با اشاره به دیدار با مقام‌های ارشد و تاکید آنان بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران گفت: ما همه چیز را راستی‌آزمایی می‌کنیم و ایران لازم است که کاملاً همکاری کند.

گروسی گفت: اگر بازرسی‌های آژانس در کشوری به نتایج رضایت‌بخشی نرسند، ممکن است آن کشور در وضعیت عدم پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود شناخته شود و کارش به شورای امنیت کشیده و تحریم‌هایی وضع شود که ایران و هیچ کشور دیگری به دنبال آن نیستند.

او افزود: ایران می‌خواهد که به عنوان کشوری عادی که به تعهداتش پایبند است، با آن رفتار شود. خواسته ما این است که اماکن خود را گشوده و در سطوح لازم با آژانس همکاری کند./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.