آمریکا:تثبیت جایگاه سومی ایران در اوپک

اداره اطلاعات انرژی آمریکا از تولید ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران در دهمین ماه ۲۰۲۳ و تثبیت جایگاه سومی ایران در اوپک طی این ماه خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود از تولید روزانه 3 میلیون و 100 هزار بشکه نفت خام ایران طی دهمین ماه سال جاری میلادی خبر داده است.

تولید نفت ایران در اکتبر 2023 نسبت به ماه قبل از آن 50 هزار بشکه افزایش داشته است. ایران در سپتامبر امسال 3 میلیون و 50 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

آمار ماهانه این نهاد وابسته به وزارت انرژی آمریکا نشان می‌دهد تولید نفت ایران از ابتدای سال 2023 روندی صعودی پیوسته‌ای را طی کرده است. تولید نفت ایران از ابتدای این سال بیش از 500 هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

ایران با افزایش تولید نفت در این سال توانسته است جایگاه از دست رفته خود در میان تولیدکنندگان بزرگ اوپک را پله به پله پس بگیرد. در حالی که ایران در دولت قبل با افت پی در پی تولید نفت خود به جایگاه پنجم اوپک سقوط کرده بود در اکتبر امسال سومین تولیدکننده بزرگ اوپک بوده است.

ایران در آوریل امسال(اردیبهشت) توانست از کویت در تولید نفت پیشی بگیرد و در جایگاه چهارم اوپک قرار گیرد. در ماه اوت(مرداد) نیز تولید نفت ایران از امارات بیشتر شد و طی سه ماه گذشته در جایگاه سومی اوپک باقی مانده است.

عربستان با تولید 9 میلیون بشکه‌ای و عراق با تولید 4 میلیون و 320 هزار بشکه در روز به ترتیب رتبه‌های اول و دوم اوپک را داشته‌اند. امارات در اکتبر امسال 2 میلیون و 930 هزار بشکه نفت تولید کرده و بعد از ایران در جایگاه چهارم قرار گرفته است.

کل تولید اوپک در اکتبر امسال نسبت به ماه قبل 70 هزار بشکه کاهش یافته و به 27 میلیون و 770 هزار بشکه در روز رسیده است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.