تأکید ایران بر همه‌پرسی فلسطینی در سازمان ملل

ایروانی:قطعنامه ۱۹۴۹ شورای امنیت درباره صهیونیست‌ها مورد تردید جدی است

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: جرایم رژیم صهیونیستی باعث شده است، اراده این رژیم برای اجرای تعهدات ذیل منشور سازمان ملل متحد، مورد تردید جدی قرار گیرد.

به گزارش شهروند آنلاین، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: ایران بر این باور است جرایمی که رژیم صهیونیستی مرتکب شده باعث شده است قضاوت شورای امنیت در سال ۱۹۴۹ برای تأیید «صلح دوست» بودن رژیم صهیونیستی (که مبنای پذیرش عضویت این رژیم در سازمان ملل بوده است) و قابلیت و اراده این رژیم برای اجرای تعهدات ذیل منشور سازمان ملل متحد، مورد تردید جدی قرار گیرد.

امیرسعید ایروانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که با موضع فلسطین برگزار شد افزود: مطالبه‌گری برای پاسخگو کردن و مسئول شناختن رژیم صهیونیستی برای جنایاتش از جمله جرایم جنگی، جرایم علیه بشریت و نسل‌کشی، حق مسلم فلسطینیان است.

او گفت: جرایم این رژیم باید بطور جدی مورد توجه جامعه بین‌المللی قرار گیرد و مردم فلسطین باید در سطح بین‌المللی مورد حمایت قرار گیرند. وقت آن است که مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ۳۳۷۹ (۱۹۷۵) خود را که صهیونیسم را شکلی از نژادپرستی و تبعیض نژادی برشمرده بود، احیا کند.

او افزود: بیش از این نباید به رژیم صهیونیستی اجازه داد که در برابر جنایاتش از مصونیت برخوردار باشد. این رژیم باید مجبور شود تا تعهداتش را اجرا کند، محاصره غزه و اشغالگری را خاتمه دهد و تشکیل کشور مستقل فلسطین مورد حمایت قرار گیرد و در این زمینه، پذیرش عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل، اولویت خواهد داشت.

سفیر کشورمان تاکید کرد: ایران بر موضع اصولی خود تأکید دارد که راه‌حل پایدار و مؤثر برای حل مساله فلسطین برگزاری یک همه‌پرسی با شرکت تمام فلسطینیان است. ایران معتقد است راه‌ حل تضمین صلح تنها از طریق پایان اشغالگری و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خود و بهره‌مندی از حق تعیین سرنوشت است. در حال حاضر نیز ما معتقدیم که مهمترین و ضروری‌ترین اولویت، تمدید وقفه بشردوستانه در غزه و تبدیل آن به یک آتش‌بس بادوام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به این منطقه است.

ایروانی افزود: بر اساس یافته‌های مذکور در گزارش کمیته حقوق مسلم فلسطینیان (CEIRPP)، وضعیت ناگوار کنونی در فلسطین اشغالی، نتیجه مستقیم اشغالگری رژیم صهیونیستی است که در واقع هسته مرکزی بحران‌ها و منازعات منطقه خاورمیانه است.

او گفت: گزارش کمیته نشان می‌دهد که پیش از ۷ اکتبر، تعداد شهدای فلسطینی در ابتدای سال ۲۰۲۳ به بالاترین تعداد از ۲۰۰۶ میلادی رسیده بود. شهرک نشینان صهیونیستی مردم فلسطین از جمله کودکان را هدف قرار می‌دادند. بر اساس حقوق بین‌الملل، چنین شهرک نشینان مسلحی که با پشتیبانی نیرو‌های مسلح صهیونیستی مستقیماً در درگیری مداخله کرده‌اند را نمی‌توان شهروند حمایت شده توسط حقوق بشردوستانه دانست.

او افزود: ایران معتقد است تلاش برای توجیه جنایات علیه مردم فلسطین به بهانه «دفاع از خود» در حالی که حقوق مسلم فلسطینیان از جمله “حق دفاع از خود” برای ایشان نادیده انگاشته می‌شود، برای اشغالگر مبنای حقوقی ندارد. در این رابطه اگر بنا بر استفاده یکی از طرف‌ها از حق دفاع باشد، فلسطینیان مستحق آن خواهند بود چراکه مشکلات آنها پیش از همه ریشه در اشغالگری و جنایات نیرو‌های صهیونیستی در طول سال‌های قبل از شکل‌گیری مقاومت مردم فلسطین در پاسخ به این جنایات، دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: ما از تمام اعضای سازمان ملل می‌خواهیم پیش از پذیرش بهانه ساختگی اشغالگران برای دفاع از خود، گزارش اقدامات رژیم صهیونیستی در سال قبل از وقایع اخیر را در نظر بگیرند و برای محکوم کردن آنچه گروگانگیری خوانده می‌شود، به این بخش گزارش توجه کنند که می‌گوید تعداد فلسطینیانی که بدون دلیل موجه و بدون اتهام بازداشت شده بودند، به بیشترین حد پس از ۲۰۰۸ رسیده بود و ۵۰۰۰ فلسطینی از جمله ۱۶۰ کودک و ۱۱۰۰ زندانی بدون اتهام و رسیدگی قضائی در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌بردند. فقط در طول ۵۰ روز اخیر، بیش از ۳۲۰۰ فلسطینی دیگر نیز بازداشت شده‌اند./خبرگزاری صدا وسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.