جذابیت اوراق مرابحه با نرخ 6 درصد

رئیس کل بانک مرکزی:تورم سالانه در 1403 کاهش می یابد

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که هیچ کمبودی در درهم نداریم گفت: سیاست جایگزینی ارزهای محلی با دلار و یورو را دنبال می کنیم.

به گزارش شهروند آنلاین، محمدرضا فرزین در مراسم عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور در مرکز مبادله ایران، اظهارداشت: این اولین اوراق جدید ارزی است که در داخل ایران معامله می شود؛ یکی دوبار قبل در خارج از کشور اوراق فروخته بودیم.

او با بیان اینکه باید منابع لازم را برای رشد تولید فراهم کنیم، گفت: این اوراق یکی از مهمترین منابع تامین مالی برای رشد تولید است.

فرزین ضمن اشاره به اینکه بارها گفتیم سیاست اصلی ما در بانک مرکزی سیاست تثبیت است که شامل بخشهای مختلف می شود، تصریح کرد: در حوزه سیاست ارزی منظور ما از تثبیت کاهش بی ثباتی ارزی بود. اگر به زیر 5 درصد برسد ارز را به سطح با ثباتی می رسانیم؛ الان توانستیم بی ثباتی ارز را کاهش دهیم.

هیچ کمبودی در درهم نداریم

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه مرکز مبادله مرجع ما برای سیاست گذاری ارز بوده است، افزود: بزودی آثار فعالیتهای این مرکز را مشاهده خواهیم کرد. الان هیچ کمبودی در درهم نداریم؛ آنقدر در مرکز درهم عرضه می کنیم که کسی نمی خرد و آخر روز درهم اضافه هم می‌آید.

فرزین گفت: سعی می کنیم علامت روبه جلو بدهیم؛ نمی خواهیم علامت رو به عقب بدهیم؛ می خواهیم بازرگانان قابلیت پیش بینی در بازار را داشته باشند.

صندوق تثبیت ارزی تاسیس می شود

او با اشاره به تصویب صندوق تثبیت ارزی در بانک مرکزی گفت: صندوق توسعه ملی قبل از این صندوق ذخیره ارزی بود ولی برای اینکه مابه التفاوت درآمد دولت از نفت را به بخش خصوصی بدهیم صندوق توسعه را تشکیل دادیم؛ صندوق تثبیت ارزی هم برای پوشش ریسک و خطر نوسانات نرخ ارز در آینده راه می افتد.

جایگزینی ارزهای محلی با دلار و یورو

رئیس کل بانک مرکزی از برنامه این بانک برای جایگزینی ارزهای محلی بجای دلار و یورو خبر داد و تصریح کرد: البته ارزهای محلی نوسانات بیشتری دارند به دنبال مکانیزمهای جدیدی هستیم که از ارزهای محلی آنها استفاده کنیم تا دلار و یورو را در معاملات خرد خودمان حذف کنیم؛ در عراق و ترکیه می خواهیم این کار را بکنیم با سوریه هم مذاکراتی اخیرا داشتیم.

او گفت: تلاشمان این است که ارز مرکز مبادله نرخ مرجع شود و تابلوهای مرکز به بازار علامت دهی کند؛ باید در ایران بازار رگولیتر در بخش طلا و ارز داشته باشیم؛ بازار طلا بسیار بازار بزرگی است و نمی توانیم فقط روی ارز تمرکز کنیم و طلا را فراموش کنیم. به همین دلیل باید برای طلا هم مقرراتی وضع کنیم و از ظرفیت آن در مرکز مبادله استفاده کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: مرکز مبادله باید بتواند ثبات و آرامش را در بازار ارز به وجود بیاورد و ارز را پیش بینی پذیر کند؛ خزندگی نرخ ارز در مقاطعی به ما آسیب می زند و تلاشمان این است با نهادسازی رفتار نرخ ارز را در کشورمان پیش بینی پذیر کنیم؛ با دستور نمی‌توان این کار را انجام داد.

او با اشاره به انتظارات منفی که از سوی برخی افراد مشخص در جامعه شکل می گیرد گفت: نظرسنجیهای ما نشان می دهد انتظارات تورمی گرچه همچنان بالاست ولی کاهش یافته است.

نرخ رشد نقدینگی به 26.4 درصد کاهش یافت

فرزین نرخ رشد نقدینگی را 26.4 درصد اعلام کرد و گفت: تلاشمان کاهش این نرخ تا پایان سال به 25 درصد است.

او در ادامه با بیان اینکه تجار باید حتما با مرکز در ارتباط باشند؛ کفت: تمام عملیات ارزی به مرکز مبادله می آید و ما در بانک مرکزی فقط سیاست گذاری ارزی را خواهیم داشت؛ اقدامات خاصی را هم درباره طلا باید انجام دهیم.

او گفت: باید بتوانیم از منابع ارزی استفاده کنیم؛ نرخ 6 درصد برای ارز خیلی جذاب است و سرمایه گذاران داخل و خارج می توانند از این اوراق (مرابحه) استفاده کنند.

او گفت: نباید آسیبی از سیاستهای پولی به رشد بزنیم و انشاءالله این اقدام شروعی برای کمک باشد؛ محصولات جدیدی هم داریم و هر ماه منتظر محصولات جدید برای ارز و طلا در مرکز مبادله باشید. قیمت داراییها مثل ارز، طلا و مسکن خیلی کنترل شده است؛ در بازار کلا نیز نوسانات کاهش یافته است؛ تورم‌تولید به زیر یک درصد و صنعت صفر درصد شده است و این ما را به آینده و ادامه سیاست تثبیت امیدوار می کند.

او تاکید کرد: تورم سالانه هم انشاءالله با سیاستهای جدید بانک مرکزی کاهش پیدا می کند و امیدوارم برگردیم به متغیرهای بلندمدت اقتصاد کشور؛ چون در سالهای اخیر به دلیل نوسانات داراییها محدود شده بودیم ولی الان فرصت مناسب سیاست گذاری برای متغیرهای بلند اقتصادی است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.