ارایه لایحه بودجه 1403 به مجلس با چاشنی واقع‌نگری

رئیسی:جلوگیری از فرارهای مالیاتی و دفاع از حقوق مردم مد نظر است

رئیس‌ جمهور گفت: در بودجه سال ۱۴۰۳ تلاش شده که واقعیت‌ها دیده شود و واقع‌نگری از محورهای مورد توجه بودجه است؛ هم هزینه‌ها و هم درآمدها باید واقعی دیده شود.

به گزارش شهرئند آنلاین، سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهور صبح امروز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جریان تقدیم کلیات لایحه بودجه 1403 کشور طی سخنانی بیان کرد: دولت با همکاری تمامی بخش‌ها به‌ویژه مجلس شورای اسلامی برای اجرای بودجه سال 1402 تلاش کرد اجرای این قانون به رشد اقتصاد، تولید و مهار تورم بینجامد.

او افزود: تلاش دولت بر اجرای قانون بودجه سال 1402 بوده است؛ ما سعی کردیم آن‌چه انجام گرفته قابل سنجش باشد.

رئیس ‌جمهور گفت: در بودجه سال 1403 تلاش شده که واقعیت‌ها دیده شود و واقع‌نگری از محورهای مورد توجه بودجه است؛ هم هزینه‌ها و هم درآمدها باید واقعی دیده شود.

رئیسی با قدردانی از نمایندگان مجلس برای تصویب برنامه هفتم توسعه، ابراز امیدواری کرد، این برنامه‌ ابلاغی توسعه در همه‌جانبه کشور موثر باشد و بتوان آن را برخلاف برنامه‌های قبلی، اجرا کرد.

او عنوان کرد: بودجه 1403 مبتنی بر برنامه هفتم است و با نگاه به این برنامه، بودجه را تدوین کردیم. تلاش کردیم در بودجه بسیاری از ناترازی‌هایی که امروزه موجب رنج همگان است، با حرکت جهادی به تراز برسد.

رئیس ‌جمهور گفت: دولت در جهت مهار تورم گام بر می‌دارد؛ مهار تورم مربوط به کسری بودجه، مهار نقدینگی، برداشت‌های بانک‌ها و سایر علل است.

رئیسی با بیان اینکه به‌طور میانگین در دهه 1390 رشد اقتصادی نداشتیم، خاطر نشان کرد: در اولین سال دولت سیزدهم رشد بیش از 4 درصد را تجربه کردیم. در سال 1401 رشد بیش از 4 درصدی را گذرانده و همچنین در سال گذشته تلاش کردیم کسری بودجه نداشته باشیم. ما تلاش کردیم تغایری بین منابع و مصارف وجود نداشته باشد و این تلاش به ثمر نشست. شاهدیم که رشد نقدینگی به 26 درصد رسیده و هدف داریم تا پایان سال به 25 درصد برسد.

او با اشاره به اینکه ناترازی بانک‌ها و ضرورت انضباط بانکی در کشور از دیگر مسائل مهم است، اضافه کرد: دولت در برنامه دارد که بانک‌ها و موسسات اعتباری که ایجاد مشکل می‌کردند را تعیین تکلیف کند. تلاش دولت برای انضباط‌بخشی است و هیچ سهامداری دچار مشکل نخواهد شد و فقط قرار است انضباط مالی برقرار کنیم. این موارد موجب تورم است که باید کنترل شود.

رئیس‌ جمهور با اشاره به نرخ تورم گفت: تورم ماهانه به 2.2 درصد رسیده و همچنین تورم نقطه به نقطه و سالانه کاهشی شده است. اگر انضباط مالی،‌ توجه به هزینه‌ها و درآمدها صورت بگیرد حتماً شاهد کاهش تورم خواهیم بود و این مورد خواست مقام معظم رهبری، دولت، مجلس و همه مردم است.

او بیان کرد: تلاش کردیم نقدینگی را به سوی تولید هدایت کنیم و این مساله قابل گزارش است.

رئیس‌ جمهور با اعلام این خبر که بیش از 6000 واحد صنعتی تعطیل و نیمه‌تعطیل وارد چرخه تولید شده است، خاطر نشان کرد: تولید در اقتصاد مقاومتی مساله اول بوده و شعار سال است. دولت و مجلس نیز تولید را در دستورکار دارند تا تولیدکننده با مشکل مواجه نشود.

رئیسی با طرح این سوال که در برنامه‌های گذشته و بودجه سنواتی بر مولدسازی تأکید شده ولی چرا اجرا نشده است؟ تصریح کرد: برخی فکر کردند آیین‌نامه مولدسازی یک قانون جدید است، بلکه این روش اجرای سریع قانونی است که مجلس آن را وضع کرده است. دولت‌ها مکلف به مولدسازی بوده‌اند اما درآمدی از این جهت کسب نشده است؟

او با بیان اینکه مبارزه با فقر و فاصله طبقاتی در دولت دنبال می‌شود، افزود: کشور به کارگاه‌های فعال در حوزه‌های مختلف تبدیل شده است.

رئیس‌ جمهور گفت: پیشرفت کشور یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و همه باید با استفاده از ظرفیت‌های متعدد و گوناگون برای پیشرفت کشور تلاش کنیم تا گره از زندگی مردم گشوده شود. انتظار مردم از مسئولان و دست‌اندرکاران این است که به متن پرداخته و از حاشیه پرهیز کنند؛ متن یعنی خدمت به مردم و گره‌گشایی از مشکلات آنان.

کاهش نرخ بیکاری، رشد آمار اشتغال، رسیدن آمار شرکت‌های دانش‌بنیان به 10 هزار، آمار دو میلیارد دلاری صادرات محصول دانش‌بنیان، اقدامات دولت در حوزه‌های مسکن، شهرسازی، مسیرهای جاده‌ای شمال و جنوب و شرق و غرب از جمله موارد مورد اشاره رئیسی بود.

او همچنین عنوان کرد: ما در بودجه تلاش کردیم در جهت رفع ناترازی‌های صندوق‌های بازنشستگی، ناترازی در انرژی، ناترازی در بانک‌ها و غیره گام برداریم. اصلاح ساختار بودجه و انضباط مالی در دستورکار دولت بوده و هست.

رئیس‌ جمهور اضافه کرد: با تکیه بر رشد اقتصادی 8 درصد که در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برنامه‌ریزی کرده‌ایم و در سه‌ماهه ابتدای امسال شاهد رشد 7 درصدی اقتصاد هستیم. آمارها از حوزه‌های مختلف نشان می‌دهد این وضعیت رشد اقتصادی تا پایان سال با گذشته متفاوت خواهد بود.

رئیسی تصریح کرد: هدف‌گذاری ما رشد اقتصادی 8 درصد است و بنا بر آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم. توجه عدالت در پرداخت‌ها در سطح استانی و ملی، توجه به نقش مردم در اقتصاد و فعال کردن اقتصاد خصوصی و تعاونی از جمله موارد مد نظر در بودجه است.

او درباره میزان مالیات در بودجه سال آینده گفت: در روزهای اخیر برخی تصور کردند مالیات حقوق‌بگیران افزایش خواهد یافت؛ نه این‌طور نیست و در بودجه سال آینده به آنانی که فرار مالیاتی دارند، توجه شده است. فرارهای مالیاتی مد نظر هستند و هیچ پایه مالیاتی جدید در بودجه سال آینده وجود ندارد و بلکه جلوگیری از فرارهای مالیاتی و دفاع از حقوق مردم مد نظر است.

او در ادامه تصریح کرد: پیگیری‌های نمایندگان در اجرای دقیق و سریع قانون موثر است ولی نباید شجاعت را از مدیران بگیرد؛ یک مدیر باید با جسارت قانون را اجرا کرده و موانع را رفع نماید. نظارت و اجرا اگر در جای خود باشد در رفاه، افزایش سرمایه اجتماعی و رضایتمندی مردم موثر خواهد بود.

رئیس‌ جمهور خاطر نشان کرد: ما می‌توانیم گام‌های برداشته‌نشده و یا عقب‌ماندگی‌هایی که داشته‌ایم را جبران کنیم. نگاه‌مان «ما می‌توانیم» است و ظرفیت‌های متعدد و گوناگون کشور می‌تواند بسیاری از گره‌ها را باز کند.

رئیسی با اشاره به سفر روز گذشته‌ی رئیس جمهور کوبا به تهران، گفت: این مقام عالی کوبا گفت من در شگفتم چگونه کشوری با این‌ همه تهدید و تحریم این میزان پیشرفت داشته است؟

رئیسی اضافه کرد: ما مقرر کردیم مهمانان خارجی از نمایشگاه توانمندی‌های کشور بازدید داشته باشند تا مشخص شود که کشور در این شرایط چه جایگاهی دارد.

او همچنین تأکید کرد تلاش دولت این است تا دغدغه‌های مردم برطرف شده و مشکلات حل شود.

رئیس‌ جمهور در ابتدای سخنان خود با اشاره به وقایع اخیر در غزه و جنایت رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین، تصریح کرد: ظلم به مردم مظلوم و مقتدر فلسطین موجب تأسف همه ما و بشریت است؛ شهادت 6500 کودک و به خاک و خون کشیده شدن زنان و مردان مقاوم در فلسطین را یادآوری کرده و بر ارواح شهدا درود می‌فرستم. آن‌چه از نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در غزه صورت می‌گیرد موجب تأسف بشریت است اما تأسف‌بارتر آن‌که حامی این نسل‌کشی کسانی هستند که مدعی حقوق انسان می‌باشند؛ آمریکا و غربی‌ها چگونه می‌خواهند در مقابل خدا، وجدان و تاریخ پاسخگو باشند؟

او افزود: تأسف‌بارتر اینکه سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی که متکفل دفاع از مظلوم هستند، کارآمدی خود را مقابل نظام سلطه و قدرت آمریکا از دست دادند، اما ناامید نیستیم و معتقدیم ملت‌ها امروز به‌پا خاسته‌اند و حقوق بشر، اجرای عدالت و نظم نوین جهانی را فریاد می‌زنند، هم‌چنانی که خداوند به حکومت فرعون در زمان حضرت موسی(ع) پایان داد، باور داریم شهادت زنان و کودکان فلسطینی به حکومت جعلی رژیم صهیونیستی پایان خواهد داد و ما شاهد پیروزی فلسطینی‌ها و نابودی اسرائیلی‌ها خواهیم بود.

رئیس‌ جمهور همچنین ضمن گرامیداشت شهید آیت‌الله مدرس، عنوان کرد: ایشان نماینده‌ واقعی مردم بود و یک شخصیت طراز برای دولت و مجلس است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.