واکنش کنعانی به سالیوان:ایران نیروی نیابتی در منطقه ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه امروز ضمن رد اتهامات بی‌اساس مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا بار دیگر تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران نیروی نیابتی در منطقه ندارد.

به گزارش شهروند آنلاین، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز به اتهامات بی‌اساس مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا جیک سالیوان واکنش نشان داد.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا جیک سالیوان شامگاه دوشنبه ۱۳ آذر ماه هدف قرار دادن دو کشتی متعلق به رژیم صهیونیستی توسط انصارالله یمن را به ایران مرتبط دانسته و گفته بود: «معتقدیم ایران در نهایت مسئول آن است». او همچنین عنوان کرد که آمریکا در حال مشورت با متحدانش برای یافتن پاسخ مناسب به حملات یمن علیه کشتی‌های صهیونیستی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اتهامات بی‌اساس سالیوان که مدعی دخالت ایران در حمله انصارالله به کشتی‌های صهیونیستی شده، اعلام کرد: اظهار نگرانی آمریکا نسبت به مقوله امنیت در منطقه در حالی‌ که واشنگتن در حال حمایت تمام‌عیار از جنگ و جنایت و نسل‌کشی فلسطینی‌ها توسط رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه غربی است، بیشتر به یک طنز تلخ شبیه بوده و نشانه نفاق آشکار دولت آمریکاست.

او امنیت در منطقه غرب آسیا را مقوله‌ای یکپارچه، بسیار به هم پیوسته و مرتبط خواند و افزود: برخلاف ادعاهای مقامات دولت آمریکا، حضور نظامی این کشور در جغرافیای خشکی و آبی منطقه، هیچگاه امنیت‌ساز نبوده و دولت آمریکا با طرح‌ها و مداخلات غیرقانونی خود امنیت و منافع نامشروع رژیم صهیونیستی را به قیمت ناامن کردن کشورهای منطقه و نقض حقوق ملت فلسطین دنبال کرده است.

کنعانی خاطرنشان کرد: واضح است که سرنوشت فلسطین تنها به دست مردم آن رقم خواهد خورد.

او مسئولیت تأمین امنیت در منطقه را به عهده کشورهای منطقه خواند و گفت: امنیت در منطقه در صورت عدم مداخله خارجی، با همکاری جمعی کشورهای منطقه قابل تأمین است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: دولت آمریکا با تداوم حمایت بدون قید و شرط از رژیم آپارتاید اسرائیل و ارسال مستمر و گسترده بمب‌ها و سلاح‌های مرگبار به این رژیم، مسؤول اصلی جنایات جنگی جاری رژیم در غزه و کرانه غربی علیه فلسطینی‌ها و مسؤول نهایی وضعیت تنش در منطقه است.

این دیپلمات ارشد ایرانی بار دیگر تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در منطقه نیروی نیابتی نداشته و گروه‌های مقاومت در کشورهای منطقه کاملاً مستقل و بنا بر صلاحدید و تصمیم خود در ارتباط با امنیت کشورهای خود و یا حمایت از ملت مظلوم فلسطین عمل می‌کنند.

پیش از این هم بارها حسین امیرعبداللهیان و ناصر کنعانی در اظهارنظرات متعدد اعلام کرده بودند که ایران هیچ گروه نیابتی در منطقه ندارد و گروه‌های مقاومت هم از ایران نه دستور می‌گیرند و نه براساس دستورالعمل ایران اقدام می‌کنند. در همین خصوص نیز ناصر کنعانی روز دوشنبه ۱۳ آذر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره ادعای سنتکام مبنی بر دخالت ایران در حمله انصارالله یمن به کشتی‌های اسرائیلی گفته بود: ادعاهایشان بی سند و مدرک است و قابلیت راستی‌آزمایی ندارد و از منظر ایران این ادعاها فاقد ارزش پاسخگویی است. معتقدیم آمریکایی‌ها اکنون در جایگاه اخلاقی نیستند که دیگران را به اقداماتی نظیر بی‌ثباتی در منطقه متهم کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی امروز در واکنش به این ادعاهای بی اساس جیک سالیوان با تأکید بر احترام و پایبندی جمهوری اسلامی ایران به مقررات دریانوردی بین‌المللی و نقش موثر ایران در تأمین امنیت آب‌ها و گذرگاه‌های آبی بین‌المللی، فرافکنی مقامات آمریکایی را مفید و منجر به کاهش تنش در منطقه ندانست.

به گزارش فارس، ارتش یمن همزمان با عملیات روز یکشنبه علیه کشتی‌های صهیونیستی، چند عملیات دیگر علیه کشتی‌هایی مرتبط با این رژیم انجام داد و در یکی از این عملیات‌ها نیروی دریایی یمن کشتی صهیونیستی «گلکسی لیدر» را در دریای سرخ به کنترل خود درآورده و آن را به سواحل الحدیده در غرب یمن هدایت کرد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.