عفو بین‌الملل: اسرائیل مرتکب جنایات جنگی شده است

واشنگتن باید برای جلوگیری از افزایش خطر ارتکاب نقض قوانین بین‌المللی فوراً انتقال سلاح به اسرائیل را متوقف کند

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش تحقیقاتی خود از حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع غزه تصریح کرد که رژیم صهیونیستی با استفاده از سلاح‌های آمریکایی در این حملات، مرتکب جنایات جنگی شده است.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از پایگاه خبری «الشروق» الجزایر، سازمان عفو بین‌الملل تحقیقات جدیدی را منتشر کرد که در آن به این نتیجه رسیده است که ارتش رژیم اشغالگر اسرائیل در دو حمله هوایی مرگبار و غیرقانونی به خانه‌های غیرنظامیان در نوار غزه از مهمات ساخت آمریکا استفاده و واشنگتن به صورت مستقیم در این حمله مشارکت کرده است.

این سازمان اعلام کرده که تحقیقاتش به این نتیجه رسیده است که این دو حمله هوایی حملات مستقیمی بوده‌اند که غیرنظامیان و افراد مشهور غیرنظامی را هدف قرار داده است و به همین دلیل این سازمان خواستار بررسی این حملات به عنوان «جنایت جنگی» شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش طولانی خود تاکید کرده که در پی دو حمله که منجر به کشته شدن (شهادت) ۴۳ غیرنظامی از جمله ۱۹ کودک، ۱۴ زن و ۱۰ مرد شد، قطعات مشخصی از سلاح‌های به کار رفته در این حملات در میان آوار خانه‌های ویران شده در مرکز غزه پیدا کرده است.

این سازمان بین‌المللی همچنین می‌افزاید، بازماندگان این دو حمله به بازرسان سازمان عفو بین‌الملل گفته‌اند که برخلاف ادعاهای مقامات رژیم اسرائیل پیش از حمله هیچ هشداری در مورد حمله قریب‌الوقوع دریافت نکرده‌اند.

در ساختمان‌های هدف قرار گرفته هیچ هدف نظامی وجود نداشته است

این سازمان همچنین در گزارش خود تاکید کرد که هیچ نشانه‌ای از وجود اهداف نظامی در محل دو حمله یاد شده پیدا نکرده است زیرا نه مردم نظامی بودند و نه ساختمان‌ها و حملات به صورت مستقیم به غیرنظامیان بوده است.

دو حمله‌ای که عفو بین‌الملل در مورد آن تحقیق کرده است حمله جنگنده – بمب افکن‌های رژیم اشغالگر اسرائیل در ۱۰ اکتبر به خانه خانواده «النجار» در «دیرالبلح» است که منجر به کشته شدن ۲۴ نفر شد و دیگری حمله نیروهای رژیم اشغالگر به خانواده «ابو معیلق» در همین شهر در ۳۱ اکتبر بود که ۱۹ شهید بر جای گذاشت.

عفو بین‌الملل تصریح کرد که هر دو خانه در جنوب صحرای غزه، در منطقه‌ای قرار دارند که ارتش رژیم اسرائیل به ساکنان شمال غزه در ۱۳ اکتبر هشدار داده بود به آنجا نقل مکان کنند.

«انیاس کالامار» دبیرکل عفو بین‌الملل گفت: استفاده ارتش رژیم اسرائیل از مهمات و سلاح‌های ساخت آمریکا در حملات غیرقانونی که پیامدهای مرگبار برای غیرنظامیان به همراه داشته است باید زنگ خطر را برای دولت بایدن به صدا درآورد زیرا سلاح‌های ساخت آمریکا کشتار دسته‌جمعی خانواده‌های بزرگ فلسطینی در غزه را تسهیل کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل افزود:‌ دو خانواده در این حملات کشته شده‌اند که نشان می‌دهد ارتش رژیم اسرائیل مسئول کشتار غیرقانونی و زخمی شدن غیرنظامیان در بمباران غزه است.

آمریکا باید انتقال سلاح‌هایی که فلسطینی‌ها به وسیله آنها کشته می‌شوند را به اسرائیل متوقف کند

این سازمان بین‌المللی در ادامه گزارش خود از دولت بایدن و سایر دولت‌ها خواست با توجه به تعداد تلفات بی‌سابقه غیرنظامیان در غزه و حجم ویرانی‌ها در این منطقه از ارسال سلاح به اسرائیل خودداری کنند و تاکید کرد که واشنگتن باید برای جلوگیری از افزایش خطر ارتکاب نقض قوانین بین‌المللی فوراً انتقال سلاح به اسرائیل را متوقف کند.

سازمان عفو بین‌الملل در ادامه، ارسال سلاح و تجهیز رژیم صهیونیستی را کمک عمدی برای نقض احترام به قوانین بین‌المللی و بشردوستانه دانسته و افزوده است: دولتی که به تامین سلاح‌های مورد استفاده برای ارتکاب تخلفات ادامه می‌دهد، در مسئولیت این تخلفات شریک است.

این سازمان در پایان گزارش خود گفته است که شواهد قطعی از جنایات جنگی مرتکب شده توسط نظامیان اسرائیلی در بمباران شدید غزه وجود دارد که حملات مستقیم یا بدون تبعیض و همچنین سایر حملات غیرقانونی و مجازات دسته‌جمعی غیرنظامیان از جمله آنها است.

مقاومت فلسطین، در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغالگری و تجاوز رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و دیگر مناطق سرزمین‌های اشغالی، در هفتم اکتبر (۱۵ مهر) گذشته عملیات طوفان الاقصی را علیه این رژیم آغاز کرد. رژیم صهیونیستی مطابق معمول با قتل عام غیرنظامیان و بمباران مناطق مسکونی به عملیات رزمندگان مقاومت پاسخ داد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.