تعطیلی گذرگاه «طورخم»

اعتراض طالبان به تابلو «به پاکستان خوش آمدید» منجر به تنش مرزی شد

گذرگاه مرزی «طورخم» در شمال غرب پاکستان به دلیل تنش‌ها میان نیروهای این کشور با مرزبانان طالبان افغانستان بسته شد.

به گزارش شهروند آنلاین از منابع خبری پاکستان، طورخم به عنوان گذرگاه مشترک مرزی در ایالت خیبرپختونخوا یکی از مسیرهای پرتردد برای حمل و نقل تجاری، رفت و آمد اتباع دو کشور به ویژه مرزی شلوغ برای بازگشت اتباع افغانستانی از پاکستان به کشور خود محسوب می‌شود.

رسانه‌های پاکستانی اعلام کردند که نیروهای این کشور درصدد نصب تابلویی در نزیکی خط مرزی با افغانستان با عنوان “به پاکستان خوش آمدید” بودند که با اعتراض نیروهای طالبان مواجه شده و طرف افغانستانی اقدام به بستن مرز کرد.

گزارش‌ها حکایت از تعلیق حمل و نقل تجاری در مرز طورخم و ممنوع شدن تردد اتباع دو کشور است. مسئولان ولایت ننگرهار افغانستان به رسانه‌ها گفتند که طرف پاکستانی در تلاش برای نصب تابلویی در محدوده خاک افغانستان بود که از آن جلوگیری شد و سپس طرف پاکستانی مرز را بست.

پاکستان همچنان در حال اخراج اتباع افغانستانی غیرمجاز است و این وضعیت با توجه به گلایه اسلام‌آباد از کابل برای عدم همکاری جهت سرکوب عناصر گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان و همزمان خشم طالبان افغانستان از تصمیم دولت اسلام‌آباد علیه اتباع آن کشور سبب تشدید تنش‌ها میان دو کشور شده است.

سخنگوی طالبان افغانستان اعلام کرد از ۱۰ آبان تاکنون، بیش از ۴۵۰ هزار مهاجر افغانستانی از پاکستان اخراج شده‌اند./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.