بانک جهانی:تورم مواد غذایی در ایران کاهش یافت

ترکیه درگیر تورم ۷۲ درصدی مواد غذایی

بانک جهانی از تداوم روند کاهشی تورم مواد غذایی در ایران خبر داد و ترخ تورم سالانه مواد غذایی ایران در مهر امسال را ۳۵.۷ درصد اعلام کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، بانک جهانی در گزارشی با موضوع تورم مواد غذایی در جهان نرخ تورم 12ماهه مواد غذایی در ایران منتهی به اکتبر2023 (مهر1402) را 35.7 درصد اعلام کرده است.

تورم مواد غذایی ایران در این ماه نسبت به ماه قبل 1.7 درصد کاهش داشته است. در ماه سپتامبر تورم سالانه مواد غذایی در ایران 37.4 درصد اعلام شده بود. در ماه سپتامبر(شهریور) نیز تورم مواد غذایی ایران نسبت به ماه قبل از آن 0.6 درصد کاهش یافته بود. نرخ تورم مواد غذایی ایران در اوت(مرداد) امسال 38 درصد اعلام شده بود.

تورم مواد غذایی در ایران که پس از حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی به 80 درصد هم رسیده بود طی ماه‌های اخیر روندی نزولی را طی کرده و به کمتر از نصف این رقم رسیده است.

نرخ تورم خوارکی‌ها در ترکیه 72 درصد شد

بر اساس این گزارش ونزوئلا، لبنان و آرژانتین در صدر کشورهای جهان از نظر تورم مواد غذایی در اکتبر 2023 قرار گرفته‌اند.

در میان کشورهای جهان، ونزوئلا با تورم 318 درصدی مواد غذایی، رکورددار بوده است. لبنان با تورم 218 درصدی و آرژانتین با تورم 153 درصدی به‌ ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند. ترکیه نیز با تورم 72 درصدی مواد غذایی چهارمین کشور جهان از این نظر و مصر با تورم 71 درصدی مواد غذایی در رتبه پنجم قرار داشته‌اند.

انگلیس همچنان درگیر تورم دو رقمی مواد غذایی

انگلیس با وجود کاهش نرخ تورم مواد غذایی طی یک سال گذشته هنوز نتوانسته خود را از شر تورم دو رقمی خلاص کند و در اکتبر امسال نرخ تورم مواد غذایی در این کشور 10.1 درصد اعلام شده که برای کشوری با اقتصاد پیشرفته رقم بالایی محسوب می‌شود.

نرخ تورم مواد غذایی آلمان نیز در این ماه 6.1 درصد، فرانسه 7.8 درصد و ایتالیا 6.4 درصد بوده است. آمریکا با تورم 3.3 درصدی و ژاپن با تورم 8.6 درصدی در بخش خوراکی‌ها روبه‌رو بوده اند. نرخ تورم مواد غذایی در چین نیز طی این ماه منفی 4.2 درصد، روسیه 6 درصد، هند 6.2 درصد، امارات 4 درصد، و عمان 1.7 درصد بوده است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.